زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 آتشکده کوچه بيوک مربوط به دوره قاجار است و در يزد، محله کوچه بيوک واقع شده و اين اثر در تاريخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. کوچه بيوک يکي از محلات زرتشتي نشين مرکز يزد بوده که در گذشته خارج شهر قرار داشته است. درب مهر اين محله کهن بوده و قدمتي 400ساله دارد.
پيراَمان ضامن که اصطلاح محلي آن حمام ضامن است در کنار درب مهر در کوچه قرارداشته وچون در حال تخريب بود خاک آن به داخل درب مهر منتقل شد. در ساختمان جديد که بر روي خانه مخروبه اهدايي آقاي کيان پوردانش به انجمن ساخته شد و به صورت زيارتگاه در آمدکه زرتشتيان کوچه بيوک ازبدر ورود وارد آن مي شوند. نارنج خانه که داراي درخت نارنج کهن بوده که براثر سرما درحدود 50 سال پيش خشک شده و در حال حاضر درخت مورد جاي آن را گرفته است.
آتش اين درب مهر هميشه افروخته است و آتش آن دقيق مشخص نيست و برمي گردد به ورود مردمان به اين محله. آتشبندهاي آن ازجمله رستم دهموبد، بهرام موندي، مهربان خدادوست، مهربان ترک، شهريار هرمزياران، رشيد يزداني،در حال حاضر شاهرخ نميرانيان است. آفرينگان درب مهر که از جنس برونز آلماني بوده را حدود 90 سال پيش از هند به ايران آوردند .در سال 77 يک آفرينگان ساخته اصفهان به آتشکده اضافه گرديد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد