زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 کمتر در زندگي انسان چنين فرصتي پيش مي‌آيد که هم از بالا رفتن از آکروپليس لذت ببرد و هم رودرو در مقابل معابد خدايان يونان بايستد. علاوه بر آن، از گرماي سواحل مديترانه، ازدحام جمعيت و گسترش تورهاي مسافرتي زيبا و گوناگون لذت برده مسحور عظمت گذشته شود و گام در زماني بگذارد که حتي با ويرانه شدن بخشي از آن و مدد جويي از حفاظ‌هاي امروزي چيزي از زيبايي و جذابيت گذشته آن نمي‌کاهد.

بناي آکروپليس و ايوان معروف آن با ستون‌هاي نگاه‌دارنده‌اش از ديگر زيبايي‌ها است. اما آنچه قابل ذکر است محدود نشدن بازديدها در آتن و آکروپليس است، هرچند اينجا اولين توقف‌گاه هر بيننده‌اي به شمار مي‌روند اما سوالي که مطرح مي‌شود اين است که مقصد بعدي کجاست. جواب به اين سوال موضوعي است که در زير به آن اشاره مي‌شود.

صبحانه خوردن در کنار آکروپليس نيز شايد آرزوي هر گردشگري باشد. هتل‌هاي چند ستاره يونان که اکثراً مشرف بر اين بناي تاريخي هستند با سرو صبحانه بر روي تراس‌هاي خود اين امکان را براي گردشگران به وجود مي‌آورند تا از صرف صبحانه در کنار بناهاي تاريخي آتن لذت ببرند.

يکي از مناطق پر جاذبه آتن محلي به نام تپه مريخ است که در تاريخ يونان جايگاه مهمي را به خود اختصاص داده است.

در قرن اول ميلادي، هنگامي که پول (paul) مقدس، انجمن کفار را با معبد خداي ناطق ناشناخته‌اش مخاطب قرار داد، تپه مريخ نقش محوري خود را در دين مسيحيت آغاز کرد.

آراپاگوس،نام اين انجمن، معرف انجمن روشنفکراني بود که نام اين مکان و محل اجتماع آنها را تشکيل مي‌داد. معني آراپاگوس در زبان يوناني همان تپه مريخ است. اگر چه اين بنا با گذشت قرن‌ها ويران و بر اثر زلزله تخريب شده است اما همچنان يکي از زيباترين مناظر موجود در آتن به شمار مي‌رود.

چشم انداز آتن از معبد زيباي آتنا در آکروپليس شروع و به ميدان باستاني آگورا ختم مي‌شود، تپه مريخ در ورودي شرقي آکروپليس قرار داشته و پذيراي رايگان گردشگران است.

پريکليس، سياستمدار يوناني در قرن پنجم قبل از ميلاد اقدام به بازسازي ويرانه‌هاي آتن به جامانده از جنگ ايران کرد. يکي از برجسته‌ترين کارهاي وي احيا معابد خدايان يونان يا پارتنون بود. معبد کوچک هفاستوس خداي آهن و فلزکاري يونان باستان نيز در شهر باستاني آگورا قرار دارد. اين معبد به وسيله آتني‌ها با سنگ‌هاي مرمري زيبايي تزئين شده بود و از آنجايي که از قرن هفتم تا نوزدهم ميلادي به عنوان کليسا مورد استفاده قرار مي‌گرفت تا به امروز از مراقبت و محافظت بالايي برخوردار بوده است.

يکي ديگر از مناظر جذاب آتن، محل تعويض گارد حفاظتي ساختمان مجلس اين شهر است. هنگامي که سه سرباز جديد در مراسمي تشريفاتي جاي سربازان قبلي خود قرار مي‌گيرند. پوشش اين افراد به صورت لباس‌هاي سنتي سربازان قديمي بوده که فوستانلا نام دارد. پيراهني سفيد به همراه ژاکتي قلاب دوزي شده. منظره‌اي که خيل عظيم عکاسان تبليغاتي را به سمت خود مي‌کشاند. اما نمايش اصلي رژه سربازاني است که از ميدان اصلي شهر آتن به سمت ساختمان اصلي مجلس اين شهر حرکت مي‌کنند.منظره‌اي باشکوه از دوران شکوفايي يونان در هزاران سال قبل. گويي تمام اساطير اين کشور آن را به مناظره نشسته‌اند.

کوهستان ليکاپتوس، جايي است که همچون بام آتن تنها محل تماشاي آکروپليس از نماي بالا را قادر مي‌سازد. کوهستاني که به علت شيب تندش غير قابل صعود بوده و از اين رو پلکان‌هاي سنگي تنها راه حل بالا رفتن از آن محسوب مي‌شوند. در بالاي اين کوه صومعه سنت جورج قرار دارد که محل مناسبي براي استراحت و بازديد گردشگران به شمار مي‌آيد.

آخرين نقطه جذاب شهر، موزه ملي باستان‌شناسي آتن است. جايي که محلي براي دوست‌داران هنر به شمار مي‌رود. ورودي اين ساختمان مختص نقاشي‌هاي مدرن بوده و ديگر سالن‌هاي آن را، مجسمه هاي برنزي قهرمانان اسطوره‌اي يونان تشکيل داده‌اند. ظروف سفالي سياه و سرخ، حلقه‌هاي خاتم کاري شده، ابزارآلات کشاورزي باستاني، جام‌هاي طلايي و نمونه‌هاي زيبايي از نقاشي‌هاي فرسيکو آثاري هستند که از سرتاسر يونان در اين موزه گردهم جمع آمده‌اند. اما شايد برجسته‌ترين آثار، ماسک طلايي آگامنمون، حاکم مسينا باشد که در نبرد تروا با آشيل به مبارزه پرداخت.

نمونه‌ها و مناظر گفته شده، جاذبه‌هاي زيبايي از آتن و يونان است که چشم هر بيننده‌اي را به خود خيره ساخته و باعث جذب آنها شده است.

محمد برازنده 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد