زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده - در تابستان 2012 بزرگ‌ترين رقابت ورزشي جهان به نام المپيک با حضور بزرگان ورزش جهان در لندن برگزار مي‌شود. در شرق لندن و در منطقه‌اي به نام «دره علفزار سفلي» زميني نيمه‌متروک به وسعت يک مايل مربع قرار دارد که به يک پارک مجهز المپيک تبديل شده است.

در اين منطقه يک شهر صنعتي فرسوده به يک پارک شهري مجهز داراي جديدترين امکانات همچون دهکده ورزشکاران، زمين بسکتبال و استاديوم المپيک تبديل شده است.

اما بر اساس قوانين انگليس، ‌بايد تا پيش از آغاز ساخت و سازها تمام اموال و دارايي‌هاي باستان‌شناسي از اين منطقه پاک‌سازي مي‌شد که بر اساس آن باستان‌شناسان از سال 2007 تا سال 2009 اقدام به حفر و پاک‌سازي اين منطقه از تاريخ باستان لندن کردند.

در اين حفاري که به حفر 121 گودال انجاميد، باستان‌شناسان موفق به کشف بيش از 10 هزار شيء تاريخي شدند که تاريخي بيش از 6 هزار سال سکونت انسان در اين شهر را نمايان مي‌ساخت؛ آثاري متعلق به نخستين شکارچيان و کشاورزان تا ساز‌ه‌هاي دفاعي متعلق به جنگ جهاني دوم. علاوه بر آن، هزاران مته ديگر نيز به عمق زمين‌هاي اين منطقه فرو رفت که حاصل آن کشف يک تصوير زيست‌محيطي و باستان‌شناسي با قدمتي بالاي 12 هزار سال بود.

هرچند اين آثار تنها در 3 مايلي تپه‌ماهورهاي شمال شرق لندن قرار داشتند، انجام کامل اين عمليات کار بسيار دشواري بود زيرا اين منطقه حدود 5 سال پيش، جايي خالي از سکنه و کاملا پرت و دور افتاده بود. باستان‌شناسان در اين منطقه با ساختمان‌هايي نيمه‌ويران، زباله‌داني‌هايي وسيع و محلي متعلق به دپوي نخاله‌هاي مربوط به قرن‌هاي هجدهم و نوزدهم ميلادي برخورد کردند. بسياري از اين نخاله‌ها از مناطقي نزديک و توسط لندن‌نشين‌هايي که آرزوي تبديل اين مکان به محلي قابل سکونت را داشتند، آورده شده بود. بر اساس قانون سال 1844 انگليس که فعاليت‌ صنايع آلوده‌کننده همچون کارخانجات چاپ و مواد شيميايي را در مرکز شهرها ممنوع کرده بود، بسياري از کارخانجات به حومه شهر رانده شدند که اين زمين نيز يکي از اين کارخانه‌ها بود.

گذشته از تمام اين مشکلات، استفاده از بيل و کلنگ‌هاي معمولي در حفر اين منطقه ناممکن بود زيرا براي کاوش در برخي از بخش‌هاي اين زمين ماشين‌هاي حفاري سنگين تنها در يک منطقه نزديک به 15 تا 30 فوت خاک را که وزني معادل صدها تن داشتند جابه‌جا مي‌کردند و پس از اتمام اين کارها، کاوش‌هاي باستان‌شناسي آغاز مي‌شد. باستان‌شناسان مجبور بودند براي اجتناب از آوار شدن خروارها خاک به داخل گودال‌ها، شيارهايي کاملا باريک در بخش‌هاي کوچک و انتهايي حفره‌ها ايجاد کنند که اين کار بسيار زمان‌بر بود.

حفاري در لندن با تاريخ کهن و پيچيده آن همواره کاري سخت و طاقت‌فرسا بوده است و اين حفاري‌ها را بي‌ترديد مي‌توان در صف اين کارها قرار داد. باستان‌شناسان مجبور بودند براي مراقبت از آثار کشف شده از تجهيزات مختلفي همچون دستکش، کفش‌هاي مخصوص، عينک‌هاي محافظ و همچنين ماسک‌هاي ويژه استفاده کنند اما آن را کاري مهم با نتيجه‌اي ارزشمند اعلام کرده بودند.

«نيک بيت من» از موزه باستان‌شناسي لندن و مدير اين طرح مي‌گويد: باستان‌شناسي بخش قابل ملاحظه‌اي از زمان و جغرافيا را در بر مي‌گيرد. امروز تصوير کاملا واضحي از ناحيه شرقي لندن به دست آورديم؛ تصويري از گذشته‌هاي پيش از تاريخ تا عصر حاضر.

وي افزود: چنانچه اين منطقه براي ساخت پارک المپيک انتخاب نمي‌شد، بدون شک همچنان پوشيده از زباله مي‌ماند و اين بخش عظيم از تاريخ لندن به دست نمي‌‌آمد.

برخي بر اين باورند که اين پروژه وجهه لندن را تا صد سال آينده درخشان نشان خواهد داد؛ پروه‌اي که اطلاعاتي کامل از تاريخ اين شهر را در اختيار محققان قرار داده است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد