زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

همه ما از سفر کردن و استفاده از طبيعت و مناظر زيباي آن لذت مي‌بريم، اما گذشته از لذت سفر و بهره‌بردن از زيبايي‌هاي طبيعي و تاريخي بايد به دنبال اين نيز باشيم که با سفري مسوولانه تاثيري مثبت بر مردم محلي و محيط زيست بگذاريم.

سفر مسوولانه مجموعه‌اي از راهکارهاست که با توجه به آن‌ها هم خودمان از سفرمان بيشترين بهره را مي‌بريم و تجربه‌اي ارزشمند به دست مي‌آوريم و هم به مقصد سفر و مردم محلي آن بيشترين بهره را مي‌رسانيم.

پس هر تعطيلاتي ممکن است براي ما و مقصد سفر ما آثاري مثبت و منفي در پي داشته باشد. سفر مسوولانه بهره‌ها و آثار مثبت توريسم را به حداکثر و آثار منفي آن را به حداقل مي‌رساند.

جامعه محلي يکي از گروه‌هاي ذي‌نفع در صنعت گردشگري است و وقتي گردشگر ساختاري مسوولانه را در جوامع محلي حاکم کند بازخوردهاي مثبتي را از ورود وي مي‌توان مشاهده کرد.

زماني که گردشگر و جامعه ميزبان رفتار مسوولانه نداشته باشند دچار چالش مي‌شوند و علاوه بر برآورده نشدن انتظار گردشگر، جامعه ميزبان نيز از حضور گردشگر احساس خطر مي‌کند. در اين زمان بايد به شکلي سازمان‌يافته ساز و کار حضور گردشگر در جوامع محلي و ميزبان را فراهم کرد تا تبعات منفي به دنبال نداشته باشد.

هميشه رضايت‌خاطر از سوي گردشگر و جامعه محلي به طور کامل وجود ندارد و با توجه به حساس بودن محيط از نظر طبيعي و اکوسيستم بودن منطقه گاهي پاکيزه نگه‌داشتن محيط از آلاينده‌ها و زباله‌ها از سوي گردشگران مورد توجه قرار نمي‌گيرد و سبب ايجاد نارضايتي جوامع محلي مي‌شود.

همچنين اقامت مسافران در بوستان‌ها و خوابيدن آن‌ها در چادر سبب به هم ريختن منظر شهري، ايجاد برخي تبعات اجتماعي و مشکل در فضاي باز از نظر زيست‌محيطي و به دنبال آن ايجاد نارضايتي در جوامع محلي مي‌شود.

چادرخوابي مسافران که اين روزها در همه‌جاي کشور از مراکز شهري گرفته تا مناطق روستايي، جنگل‌ها، پارک‌ها، حاشيه رودخانه‌ها و ساحل دريا قابل رويت است، ضمن آن‌ که ما را از رسيدن به اهداف توسعه توريسم و جذب مسافر که سبب رونق زيرساخت‌هاي گردشگري مي‌شود بازمي‌دارد، مشکلاتي نيز براي استان‌ها ايجاد مي‌کند.

آنچه در جامعه با نام اکوتوريسم شناخته و تعريف مي‌شود بايد با فرهنگ‌سازي و هدايت گردشگر در جوامع متناسب باشد و جامعه ميزبان نيز بايد در برطرف کردن خواسته‌هاي گردشگر کوشش کند تا هر دو طرف از وضعيت ايجاد شده راضي باشند.

نوروز نزديک است پس بياييد مسوولانه سفر کنيم.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد