زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

استان قم با وسعتي معادل 11240 کيلومتر مربع در مرکز کشور واقع شده و مرکز آن شهر قم است.

اين استان از شمال به جلگه ورامين و شهر ري از استان تهران و ساوه از استان مرکزي و کاشان از استان اصفهان و کوير نمک و از غرب به شهرستان‌هاي آشتيان و تفرش از استان مرکزي محدود است.

وجود حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران در استان قم و قرار داشتن اين استان در مسير استان‏هاي پر تردد کشور از جمله اصفهان، اراک، بوشهر و ... موجب شده است استان قم هر سال شاهد حضور خيل عظيمي از زوار و گردشگران باشد.

اما ظرفيت‏هاي گردشگري و ميراث فرهنگي استان قم به قابليت‏هاي مذهبي آن ختم نمي‏شود و در حوزه‏هاي مختلف ميراث فرهنگي و صنايع دستي نيز داراي ظرفيت‏هاي بسياري است.

استقبال از گردشگران و زوار استان قم در نخستين روز سال 91
در نخستين روز سال 91 با حضور استاندار، رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و ساير مسوولان ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي، گردشگران و زوار استان قم مورد استقبال و خوشامدگويي قرار مي‏گيرند.

مديرکل اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قم با بيان اين خبر، اظهار داشت: نخستين گردشگران استان قم در چند نقطه ورودي با اهداي گل، سوغات قم و اقلام فرهنگي مورد استقبال و تکريم قرار خواهند گرفت.

«عليرضا ارجمندي» همچنين از برگزاري تورهاي ارزان‌قيمت براي گردشگران و زوار خبر داد و افزود: امسال به منظور افزايش ماندگاري زوار و گردشگران قم، 12 مسير گردشگري غير از حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران براي نوروز سال 91 تعريف شده است.

وي درباره اين مسيرهاي گردشگري گفت: تور يک‌روزه کاروانسراي دير‏گچين در مسير جاده گرمسار و بازديد از قلعه‏هاي گلي کاج محمد آباد و سنگي محمد آباد، 6 امامزاده و کاروانسراهاي تاريخي همراه با برنامه‏هاي مفرح از جمله شترسواري و کويرنوردي را خواهيم داشت.

ارجمندي درباره ساير مسيرهاي گردشگري اين تورها تصريح کرد: مسير گردشگري تاريخي مسجد جامع استان شامل ديدار از تيمچه تاريخي بازار قم، بيت‏النور (محل اقامت و عبادت حضرت فاطمه معصومه (س) پيش از شهادت) و مدارس تاريخي از ديگر مسيرهاي گردشگري براي ايام نوروز سال 91 قم است.

اين مقام مسوول با اشاره به وجود سايت باستان‏شناسي «قلي درويش» در اطراف مسجد مقدس جمکران يادآور شد: اين سايت تاکنون 7 دوره کاوش شده است و قدمت آن را به 7 هزار سال پيش نسبت داده‏اند که امسال با برگزاري تورهاي گردشگري مورد بازديد گردشگران و زوار قرار مي‏گيرد.

وي روستاهاي هدف گردشگري استان قم را نيز داراي ظرفيت‏هاي درخور توجهي خواند و گفت: روستاهاي هدف گردشگري قم داراي ظرفيت‏هاي متنوع و متعدد تاريخي، طبيعي و علمي و ميراث فرهنگي و مذهبي‌اند که هر کدام مي‏توانند براي گردشگران اوقات خوشي را فراهم کنند.

آموزش مديران مجتمع‏هاي گردشگري و واحدهاي پذيرايي بين‏ راهي قم

به منظور آشنا کردن مديران مجتمع‏هاي گردشگري و واحدهاي پذيرايي بين ‏راهي قم با اصول رفتار با مشتري و گردشگران، در همين هفته همايشي آموزشي براي آن‌ها برگزار مي‏شود.

معاون گردشگري اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قم، در اين باره گفت: در اين همايش الگوهاي رفتاري، بهداشت محيط و بهداشت فردي به شرکت‏کنندگان آموزش داده مي‏شود.

«سيد مهدي حيدرآبادي» همچنين از بازرسي تکميلي واحدهاي گردشگري و پذيرايي اين استان خبر داد و افزود: کميته بازرسي و نظارت ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي با محوريت اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، اداره اماکن نيروي انتظامي و اداره صنعت، معدن و تجارت (بازرگاني سابق) در آستانه نوروز از واحدهاي پذيرايي، اقامتي و مرتبط با گردشگران بازديد خواهند کرد.

برخي از جاذبه‏هاي مورد بازديد گردشگران نوروزي استان قم
منطقه وسيع دشت کوير از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين مناطق اکولوژي ايران به شمار مي‌آيد که از نظر تنوع گونه‌هاي حيواني و گياهي در جهان کم‌نظير است. بخشي از اين منطقه از سال 1343 هجري شمسي پارک ملي اعلام شده است. پارک ملي کوير با بيش از 600هزار هکتار مساحت، در جنوب شرقي تهران و قسمتي از آن در استان قم قرار دارد.


«درياچه نمک» که در واقع بخشي از کوير نمک ايران است، در شرق قم قرار دارد. درياچه نمک تنها در فصل زمستان داراي آب است و در فصل تابستان به جاي آب، ورقه‏هاي نمک در آن جلب نظر مي‏کند.

شکل هندسي نمک‌هاي پف کرده در اين درياچه به‌خصوص به هنگام طلوع و غروب خورشيد، مناظر ديدني و زيبايي را پيش چشم بازديدکنندگان قرار مي‌دهد.

درياچه حوض سلطان با مساحتي حدود 330 کيلومتر مربع، در حاشيه بزرگراه قم ـ تهران و شمال استان قم قرار دارد. اين درياچه در فصل‌هاي مختلف سال و در ساعات روز، مناظر بديعي را به نمايش مي‌گذارد.

درياچه حوض سلطان بعد از اسلام تا حدود قرن 19 ميلادي دوره‌هاي خشک و مرطوب فراوان را از سر گذرانده و با توجه به تغييرات مجراي رود مسيله يا رود شور، به صورت درياچه، باتلاق و کوير درآمده است. از زمان صفويه به بعد به سبب بناي سدي در بالاي پل دلاک، که آب رود قره چاي را به درياچه نمک هدايت مي‌کرد، ارتباط بين درياچه حوض سلطان و درياچه نمک قطع يا ضعيف شد.
شهر «کهک» با روستاهاي اطرافش، آب و هواي معتدل کوهستاني دارد و از مناطق ييلاقي استان قم به شمار مي‏رود.

وجود باغ‌هاي زيبا، کوه‏هاي مرتفع و آب شيرين از ويژگي‏هاي اين منطقه است. اين ويژگي سبب شده استقبال گردشگران داخلي از اين منطقه چشمگير باشد و عده‏اي براي جذب توريست در آن سرمايه‏گذاري کنند.

مجتمع‏هاي توريستي و تفريحي مانند باغ سنگي، کلبه سبز، کوهستان پارک، کشتي آبي و پروژه‌هاي ديگر در دست ساخت از اين قبيل‌اند. روستاهاي بالادست شهر کهک مانند فردو، وشنوه، کرمجگان، اول، خاوه و بيدهند روستاهاي ييلاقي اين منطقه‌اند و از زيباترين روستاهاي ايران به شمار مي‌آيند.

آماده بودن زيرساخت‌ها مانند آب، برق، گاز و راه آسفالته در روستاها عامل ديگري براي حضور گردشگران در اين منطقه است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد