زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده - گردشگري و مسافرت جهاني در تمام زمينه‌ها و جنبه‌هاي مربوطه اين روزها در حال فراگير شدن و پيشرفت به سوري تعالي بوده و اين ويژگي تنها به واسطه مهارت‌هايي است که در طول چند دهه گذشته از تجارب مختلف خود کسب کرده است. اين مهارت‌ها باعث شده است تا گردشگري جهاني خود را به عنوان يک صنعت تجاري خوش آتيه به بازارهاي بين‌المللي معرفي کرده و راهي هموار براي درآمدزايي به وجود آورد.

امروزه هر ملت و دولتي علاقه‌اي وافر به گردشگري دارد و حداکثر سعي خود را معطوف به توسعه اين صنعت جديد براي دست‌يابي به منافع پرشمار آن مي‌کند از اين‌رو برند جديدي در رقابت‌ اقتصادي در حال شکل‌گيري است که کشورها را به سمت توسعه گردشگري جهاني و دست‌يابي به محيط‌زيست پاک‌تر و زندگي بهتر سوق مي‌دهد. و اين فرآيند منحصر به فرد از مدت‌ها پيش آغاز شده و بايد با سرعت بيشتري توسعه يابد.

با گسترش فناروي و تمدن، هيچ سدي قادر به توقف روند رو‌به رشد توسعه صنعت گردشگري نيست و به دليل اين روند سريع توسعه، مرزهاي موجود و ويژگي اقتصادي منطقه‌اي دنياي پيرامون نيز به سرعت در حال تغيير است. به همين جهت بايد انتظار داشت که در دهه‌هاي پيش‌رو، تنوع و تغييرات در سطح گسترده‌‌تري به‌وجود آيد و بدون هيچ‌گونه ترديدي دنباله‌رو فرآيند توسعه کنوني باشد.

کيک گردشگري در جايي که شرکايش حضور دارند، پخته مي‌شود

اين مثل که «جهان در تمام وجوه در حال کوچک‌تر شدن است» تقريبا در تمام دنيا پذيرفته شده است اما حقيقت ديگر اين است که دنيا براي توليد اقتصاد روزبه‌روز در حال شلوغ‌تر شدن توسط افرادي است که همواره گرسنه‌اند. با توجه به اين موضوع مي‌توان گردشگري را در مقياسي بزرگ به عنوان منبعي رويايي از توليد و توزيع درآمدهايي دانست که در تمام جهان به ندرت يافت مي‌شوند از اين رو کيک گردشگري در گوشه و کنار جهان پخته شده است.

سمت و سوي تکميلي فرآيند توسعه گردشگري از زماني که کشورها به دنبال مديريت يا نظام‌مند کردن امکانات گردشگري در حوزه‌هاي مربوطه به خود شده‌اند، روندي روبه رشد به خود گرفته است و در خلال سال‌هاي اخير همواره گزارش‌ها و آمارهايي در خصوص «مقصدهاي آسيايي در حال رشد» در سطح بين‌المللي مطرح شده بود. اما با توجه به اين گزارشات واقعا چه اتفاقي در زمينه‌هاي مختلف کمي و کيفي اين منطقه به منظور دست‌يابي به آمارهاي منتشر شده رخ داده بود؟

در بازار پر پيچ و خم مسافرت و گردشگري، تاييد و سنجش دامنه تغييرات در فرآيندهاي ظاهري اين حوزه امري مشکل و طاقت فرسا است اما به کمک توسعه علم و فناوري اين موضوع قابل بحث و پيگيري است. درحال حاضر ثبت و اندازه‌گيري تغييرات به‌وجود آمده در صنعت گردشگري با روش‌هاي مدرن محاسبه ماهواره‌اي گردشگري صورت مي‌گيرد که در اختيار سازمان شوراي جهاني مسافرت و گردشگري قرار دارد.

مسووليت اين سازمان که در لندن داير است، توسعه روش‌هاي اطلاعات آماري ويژه براي جمع‌آوري اطلاعات مورد نياز و انتقال آن‌ها به مراکز اطلاعاتي منطقه‌اي مرتبط است. بر اساس اين روش، اطلاعات مربوط به درآمد گردشگري 181 کشور در 12 سطح مختلف طي يک دوره 35 ساله که 10 سال آن مربوط به دهه پييش‌رو مي‌شود مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته است.

با استفاده از اين اطلاعات ارزشمند و جديد، سازمان‌هاي مرتبط با صنعت گردشگري قادر خواهند بود مسير و ميزان «توسعه گردشگري منطقه‌اي و جهاني» را به سادگي و با يک فرآيند تحليلي و مطالعاتي بسيار ساده شناسايي کرده و براساس آن برنامه‌ريزي کنند. با اين وجود شوراي جهاني مسافرت و گردشگري گزارش‌هاي مفصلي در اين حوزه ارائه داده که تنها با ساده‌سازي آن‌ها مي‌توان به محتويات موجود در آن پي برد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد