زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

عليرضا اسلام پناه-شهرستان شاهرود به بزرگترين مرکز فيلم‌سازي ايران تبديل شده و با بالاترين پتانسيل، صنعت گردشگري خود را توسعه خواهد داد. وجود مناطق جغرافيايي گوناگون از قبيل دشت کوير، کوهستان، جنگل و جاذبه‌هايي همچون آبشار ها، چشمه‌ها و مراتع وسيع در يک محدودۀ 50 هزار کيلومتر مربعي در کنار مناطق حفاظت شده و گونه‌هاي نادر جانوري و گياهي با کوتاه‌ترين مسير‌هاي کوير تا جنگل و کوير تا دريا، مجموعه‌اي از تنوع اقليمي خاص را بوجود آورده است که اين خصوصيات همراه با همکاري و حمايت‌هاي مردمي توجه هر کارگرداني را به خود جلب مي کند.

زماني که فيلم هاي متنوعي سال‌هاي خيلي دور در اين شهرستان توليد شد و کساني پرس وجو مي کنند که فلان فيلم در کجاي شاهرود توليد شده؟ به ياد خاطرات آن زمان مي‌خواهند مناظر و طبيعت آنجا را ببيند شايد کمتر کسي متوجه اين نکته باشد که آنها را مي‌توان يک «گردشگر سينمايي» ناميد و شايد براي خود ما هم پيش آمده باشد هنگامي که يک فيلم يا سريال خارجي را تماشا مي‌کنيم، يک لحظه فکر کنيم کاش فرصتي بوجود آيد روزي به اتفاق خانواده از اين مناظر بديع و زيباي اين فيلم ديدن کنيم! گردشگراني که پس از ديدن فيلم‌هاي شرکت کننده در جشنواره‌هاي بين المللي ترغيب به آمدن به ايران شده بودند خود انگيزه‌اي در جهت تلاش مضاعف در اين مسير است.

اينکه امروزه مقامات گردشگري برخي کشورها به ساخت فيلم‌هايي که مي‌تواند برگ برنده آنان براي جذب بازديدکنندگان بيشتر از اماکن تاريخي و يا حتي چشم اندازهاي طبيعي کشورشان باشد، خود اهميت موضوعي را به اثبات مي‌رساند که فيلم تأثير مستقيم و چشم گيري در جذب گردشگر دارد.

از زماني که پيتر جکسون با سه گانه ارباب حلقه‌هاي خود صنعت گردشگري نيوزيلند را در سطح جهاني مطرح کرد و از لوکيشن هاي بکر و طبيعي اين کشور براي بازسازي صحنه‌هاي مربوط به نبرد در اين سه گانه سينمايي خود استفاده کرد رقابت بسياري از کشورهاي اين منطقه از جمله استراليا در حوزه صنعت گردشگري و توريسم آغاز شد و اخيراً نيز شيخ نشينان امارات به اين مسابقه گردشگري - سينمايي پيوسته‌اند و حتي با تبديل شدن به ميزبان خوب استوديوهاي بزرگ فيلم‌سازي براي تأسيس شعب و دفاتر فيلم‌سازي و يا شهربازي و مراکز تفريحي گردشگري با موضوع سينما و شخصيت‌هاي سينمايي گوي اين رقابت را برده‌اند اهميت آن براي کشوري مانند ايران با سابقۀ تمدني درخشان، با آثار تاريخي کم نظير و چشم اندازهاي طبيعي و با سوژه‌هاي متنوع فيلم سازي تاريخي و اسلامي در جهت توسعه و جذب گردشگري و صادرات فرهنگ اصيل ايراني احساس مي‌شود.

با نگاهي فرابخشي به اين موضوع که گوشه‌اي از اهميت آن گفته شد به توليد فيلم هاي فاخري همچون «مختار نامه» و «روز رستاخيز» در شهرستان شاهرود مي پردازيم. سريال نمايشي مختارنامه به کارگرداني داوود ميرباقري که اين سريال نمايشي چهل قسمتي از محصولات «الف ويژه» مرکز سيما‌ فيلم محسوب مي شود.

سريال «مختارنامه» داستان قيام مختار ابوعبيد ثقفي ملقب به ابواسحاق را در مقاطع مختلف زندگي وي روايت مي‌کند. شهرت مختار به خاطر قيامي است که پس از واقعۀ عاشورا با هدف خونخواهي از شهداي کربلا توسط او شکل گرفت و در نهايت به پيروزي مي‌رسد.

فيلمبرداري اين سريال در سال 1388 به پايان رسيد و در حال حاضر قسمت‌هايي از آن از شبکۀ اول سيما پخش شده است. در اين فيلم تعداد پنج جنگ در مقاطع مختلف، طراحي شده است که بخش عمده تصاوير آن در شهرستان شاهرود و بخشي ديگر که جزئي تر است، در شهرک دفاع مقدس با حضور هنرمندان بزرگ کشور تصويربرداري شد.

گروه توليد مجموعه تلويزيوني مختارنامه در روستاي طرود واقع در 120 کيلومتري جنوب شاهرود کار تصوير برداري از اين پروژه بزرگ تاريخي مذهبي را انجام داده‌اند تا ياد و خاطره قيام عاشورا را براي عاشقان امام حسين (ع) زنده کنند.

دهستان طرود در منطقه کويري شهرستان شاهرود از پتانسيل هاي بالقوه‌اي در بخش‌هاي گوناگون مانند گردشگري، شترپروري، قالي بافي، صنايع و معادن برخوردار است. اين منطقه کويري داراي جاده آسفالته مواصلاتي به مرکز شهرستان بوده و دسترسي به آن و ديگر مناطق کوير مرکزي ايران براي گردشگران و کوير نوردان کشور به لحاظ وجود پروازهاي فرودگاه شاهرود و خطوط ريلي بسيار راحت و آسان مي باشد.
با معرفي طرود بي‌ترديد شاهد رشد و توسعه شهرستان خواهيم بود چرا که با ورود گردشگران چندين شغل مرتبط با اين حوزه فعال شده و ديگر اينکه بازار توليدات منطقه اعم از محصولات زراعي و دامي، خصوصاً صنايع دستي و بالاخص قالي بافي و گليم بافي رونق چشمگيري خواهد يافت.

از جاذبه‌هاي طرود مي‌توان به گستره‌ي کوير و شن‌هاي روان، نخلستان‌هاي زيبا، شترسواري، آرامگاه پيرمردان و هنر ارزشمند بانوان طرودي که همان بافت قالي و پارچه است اشاره کرد.

داوود ميرباقري معتقد است مختارنامه تلاشي براي ترسيم يکي از حساس‌ترين مقاطع تاريخ اسلام است. وي اميدوار است نتيجه تلاش شش ساله آنها براي مخاطبان قابل قبول باشد.

براستي که مختارنامه ثمره تلاشي طولاني براي تصوير کردن تاريخ تشيع است و يقيناً علاوه بر ايران مخاطبان بسياري در جهان اسلام خواهد داشت که مي تواند گردشگران بسياري را به منطقه سرازير کند خصوصاً مناطقي همچون کلاته خيج، چهل دختر و خوش ييلاق، لجنه، ابر و طرود که بخش‌هاي اصلي فيلم مربوط به جنگ مکه و وقايع کربلا و نهر علقمه در آن تصويربرداري شده در معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ناشناخته شاهرود تأثير بسزايي خواهد داشت و در کنار آن ديگر جلوه‌هاي گردشگري تاريخي، طبيعي، مذهبي و عرفاني و بخش‌هايي از محيط زيست طبيعي، تاريخ و فرهنگ بومي ايران را به جهانيان معرفي خواهد کرد.

در حال حاضر با ايجاد فرصت ‌هاي شغلي و ارتقاء هنري هنرمندان تئاتر شاهرود که بالغ بر 60 نفر از آنها در اين سريال بازي کرده‌اند تحولي محسوس در شهرستان ايجاد شده و بر اساس مطالعات کارشناسي انجام شده به پيشنهاد رئيس‌جمهور درخصوص راه‌اندازي شهرک سينمايي در شاهرود و با موافقت جناب آقاي ضرغامي رياست محترم صدا و سيما شاهد تحقق اين وعده ايشان در شاهرود خواهيم بود.

توليد فيلم سينمايي فاخر «روز رستاخيز» نيز به کارگرداني احمدرضا درويش در مجموعه کاروانسراهاي مياندشت در مهر ماه سال جاري، بار ديگر توجه اصحاب توليد فيلم و سريال را به سوي شاهرود جلب کرد.
احمدرضا درويش کارگردان فيلم سينمايي «روز رستاخيز» معتقد است شهرستان شاهرود داراي پتانسيل هاي بالايي در زمينه توليد فيلم و سريال‌هاي مختلف از لحاظ تاريخي و فرهنگي و نيز شرايط جغرافيايي و اقليمي است. وي از همکاري خوب مسئولين و مردم شهرستان شاهرود صميمانه قدرداني کرد.

ضبط سکانس‌هاي مربوط به ميدان بصره و دروازه کوفه در کاروانسراي مياندشت شاهرود که بزرگترين کاروانسراي کشور مي باشد انجام شد. کاروانسراي مياندشت در 105 کيلومتري جادۀ شاهرود به مشهد قرار دارد و مشتمل بر سه کاروانسرا است که يکي در عهد صفوي و مابقي در دورۀ قاجار ساخته شده است. در مجاورت کاروانسرا قلعۀ قديمي مياندشت با مساحتي حدود 4700 متر قرار دارد که بقايايي از برج و بارو و ديوارهاي داخلي آن باقي مانده است و اين مجموعه داراي سه عدد آب انبار چاپارخانه و حمام قديمي است. مساحت مجموعه کاروانسراها 000/21 متر مربع بوده و داراي 000/10 متر مربع زيربنا مي باشد.

«روز رستاخيز» روايت تاريخي دربارۀ واقعه عاشوراست که با همراهي بُک‍‍ِير (فرزند حر ابن يزيد رياحي) به قيام امام حسين (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا مي پردازد. اين فيلم مقطع زماني مرگ معاويه تا قيام امام حسين (ع) و شهادت آن حضرت را به تصوير مي کشد.

از مزاياي طرح احداث شهرک سينمايي در شهرستان شاهرود مي توان به عدم نياز به جابجايي در مسيرهاي طولاني به منظور دست يافتن به اقليم هاي متفاوت، نيروي کار ارزان جهت سياه لشکر ها و برخورداري از توان لشکر 58 تکاور ذوالفقار که هميشه يار و ياور سيما فيلم بوده اشاره کرد.

بطور خلاصه اگر بخواهيم عرض جغرافيايي شهرستان را از جنوب (مرز استان اصفهان) به سمت شمال (مرز استان گلستان) طي کنيم ابتدا بزرگترين کوير نمکي جهان، تپه رمل هاي زيبا، نخلستان، شترداري و زندگي روستايي و عشايري منطقه، مناطق حفاظت شدۀ وسيع با گونه هاي نادر جانوري مانند يوز و گورخر آسيايي، هوبره و زاغ بور سپس مناطق نيمه بياباني و گونه هاي گياهي آن مانند طاق، گز، قيچ و اسکنبيل، کمي بالاتر مناطق کوهپايه اي و کوهستاني البرز شرقي، قله شاهوار با 4000 متر ارتفاع و روستاهاي ييلاقي اطراف آن و در نهايت اقليم معتدل شمالي و جنگل هاي ابر، قطري و ُالنگ همگي عنوان قاره کوچک را براي شاهرود به ارمغان آورده اند به گونه اي که فارغ از مرزبندي هاي سياسي از شاهرود تا درياي خزر از مسير جاده شاهکوه و عبور از ذخيرگاه جنگل هاي اورس کشور و پيست چالچاليان مسير کوتاه 90 دقيقه اي را تا بندر گز در کرانۀ درياي خزر و دشت گرگان را در پيش داريم.

علاوه بر آن شهرستان شاهرود از اماکن تاريخي ارزشمندي نظير مجموعۀ تاريخي بسطام، مسجد جامع فرومد، 12 کاروانسراي مسير جادۀ ابريشم همچون کاروانسراي مياندشت، بافت پلکاني شهر مُجِن، عرفاي بزرگي چون سلطان العارفين بايزيد بسطامي، شيخ ابوالحسن خرقاني و شيخ حسن جوري و شاعران بزرگي چون ابن يمين فريومدي و فروغي بسطامي بهره مي‌برد.

شاهرود سکونت‌گاه اقوام مختلف و رواج لهجه هاي گوناگون همراه با جلوه‌هاي ديدني از پوشاک سنتي، فعاليت‌هاي توليدي و صنايع دستي متنوع از جمله سفال و سراميک، نمدمالي، گليم بافي، جاجيم بافي، منبت، معرق و فنون ديگري است که همگي بر جذابيت‌هاي گردشگري آن افزوده است.

براستي که شاهرود مي‌تواند با اين همه قابليت به پارک ويژه ‌اي با موضوعات گردشگري فيلم و تلويزيون و الگويي ممتاز براي ايجاد يک ناحيه سينمايي -گردشگري در ايران تبديل شود.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد