زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گردشگري ـ هتل هوشي به عنوان کهن ترين هتل جهان از سال 1994 در کتاب رکوردهاي جهاني گينس ثبت شده است که امروزه به دليل قدمت تاريخي آن نه تنها به عنوان يک هتل بلکه به عنوان يک ميراث مستمر تاريخي و فرهنگي که با هنر و ميراث معنوي منطقه و کشور ژاپن پيوندي تنگاتنگ دارد.هنوز به کار خود ادامه مي دهد،

هتل هوشي با1300 سال قدمت،  به دليل اداره مستمر آن طي 46 نسل پياپي که از پدر به پسر به ميراث رسيده امروزه با عنوان گاريوايسم  يا زنگرو هوشي ، مفهومي در زبان ژاپني خلق کرده است که به معناي روح گاريو است که مفهوم غير لفظي آن  تداوم اداره يک ميراث  تاريخي و حفظ و ادامه بقاي آن طي نسل هاي متمادي است.

اين هتل از نظر قدمت تاريخي 1300 ساله و 46 نسل پياپي از يک خاندان را در پشت سر دارد اما اما اعتبار خود را صرفا نه از قدمت که از استمرار تاريخي و نيز کارکرد فراگير کنوني آن مي گيرد. 46 نسل از مديران اين هتل امروز زنجيره اي را شکل داده اند که سرحلقه اين نسل شخصي به نام      تاايچو دايشي بود .

در سال 717 ميلادي و درزماني که  تاايچو به عنوان يک شاگرد تمرين ها و مراقبه هاي دشوارش را آغاز کرده بود، استاد بزرگش را بخواب ديد که در قله کوهستاني هاکوسان که منطقه اي مقدس و کاملا دور افتاده براي نيايش و مراقبه راهبان بود اشاره کرده و مي گويد:«نزديک آن کوهستان در 20 -24 کيلومتري آن روستايي است به نام آوازو که در اعماق زمين هايش چشمه هاي آب گرم با قدرت شفابخش شگفت آوري جاري است . اين چشمه ها هديه اي است از« ياکوشي نيورايي »آن درمانگر روح به مردم اين روستا اما مردم هنوز از ارزش اين چشمه ها آگاه نيستند. تو به آن کوه و روستا برو و با کمک مردم چشمه هاي آب گرم را از اعماق خاک بيرون بياور تا براي ابد نعمتي براي ساکنان اين روستا باشد. »

تاايچو طبق فرمان استاد راه روستا را درپيش گرفت و به ازمردم درخواست کمک کرد تا گنجي را که زيرزمين قرار داشت کشف کنند . سپس بلافاصله به کمک شاگرش گاريو هوشي محل کوچکي براي اقامت و درمان اهالي احداث کرد و کار درمان مردم وبيماران منطقه را در پيش گرفت.

دايچو پس از اين که دستورات استاد خود را به جاي آورد به کار خود بازگشت و به تمرينات معنوي خود ادامه داد تا سرانجام به ساتوري و روشنايي رسيد . اما آوازه او همراه با شايعاتي از قدرت نهاني او در درمان بيماران به دربار نارا شهر تاريخي ژاپن رسيد.  نارا همامن شهري که اکنون نيز بافت تاريخي مشهوري است و در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شده است. فرمانروايان نارا  که با احترام به تايچو به او به عنوان مردبزرگ بافضليتي از اتسو ، کمک بسيار کردند ، و در جريان توسعه اين محوطه بود که نخستين و قديمي ترين مسافرخانه جهان با انگيزه هايي معنوي و در خدمت به بيماران شکل گرفت.

اين تداوم نسل اندر نسل در مديريت هتل هوشي زنجيره اي است که نخستين حلقه يا زنگروي آن گاريو هوشي است.

در آن زمان مردمان بسياري که از بيماري هاي مختلفي رنج مي بردند براي شفا به چشمه هاي آب گرم که به تازگي کشف و ساماندهي شده بود مي آمدند و گاريو با تمام قلب و مهرباني بسيار از آنان پذيرايي مي کرد. روح گاريو که با شفقت تمام به مردم بيمار خدمت مي کرد سبب شد که مرم به اين چشمه هاي شفا بخش به عنوان نعمتي جادويي و آسماني نگاه کنند و از اين رو هدايا و کمک هاي مالي بسياري به اين هتل و به شخص گاريو هوشي در ازاي خدمات صادقانه اش مي بخشيدند. اين هدايا سبب توسعه تجهيزات و شکل گيري هتلي شد که امروزه توسط چهل و ششمين زانگرو از خاندان هوشي اداره مي شود و به اين طريق گاريو ايسم با معناي خاصي که اکنون دارد، به حيات خود ادامه مي دهد.

هتل هوشي به سرعت با سنت هاي هنري و صنايع دستي منطقه مرتبط شد و درنتيجه هم اکنون اين هتل موزه اي دارد که بسياري از آثار هنري و ميراث فرهنگي ژاپن را در خود حفظ و عرضه مي کند. آثار هنرمنداني چون ساهيو سوميا درزمينه صنعت شمشير سازي و نيز استادان بنام ديگر درصنايع دستي و سنتي ژاپن چون ايسو کيچي آساکورا و ياسوکيچي توکودا و مانند آن در هنرهاي نقاشي و انواع ظروف و اشياي مختلف از جمله آثاري است که درموزه اين هتل دراختيار علاقمندان قرار مي گيرد.

امروزه اگر به سايت اين هتل مراجعه کنيد با بخش هاي متنوعي مواجه مي شويد که ضمن معرفي خدمات مختلفي که دراين هتل عرضه مي شود، نقش و جايگاه فرهنگي و تاريخي آن را نيز در تداوم سنت و ميراث محلي اين بخش از کشور ژاپن مشاهده مي کنيد.

بخش هاي متنوعي که علاوه بر بخش «يو» که در زبان ژاپني به معمني چشمه هاي آب معدني است ، شامل بخش هاي ديگري چون بخش «شوتسو » به معني اتاق ها است که  امکانات اقامتي اين هتل را به شما معرفي مي کند . همچنين بخش هاي «نيووا» يا باغ  و نيز «ياکاتا »يا تالار هتل که بخش هاي ديگر هتل است که هريک خدمات ويژه خود را به مشتريان و توريست ها عرضه مي کنند.

اما درکنار بخش هاي فيزيکي و ساختمان هاي هتل ، حفظ ميراث معنوي و نمايش و عرضه فرهنگ ژاپني در تمام ابعاد مادي و معنوي آن توامان – به گونه اي که گويي آسمان و زمين و ماديت و معنويت را با يکديگر پيوندي عميق و مکمل هم داده ، دراين هتل جلب نظر مي کند.

اين بخش ها شامل بخش «شوکو» يا غذا که درخدمت معرفي انواع غذاها و سنت هاي آشپزي اين کشور و منطقه است يا «ماتسوري» که به معني فستيوال ها و جشنواره هايي است که برگزار مي شود،  بخش نووه يا تاتر و نمايش ،و از همه جالب تربخش« پاکو» يا سرگرمي و تفريح ولذت ، درکنار بخش «آروجي» يا استادان فنون معنوي است. نوعي هماهنگي نرم و منعطف که در عمل و نه صرفا در گفتار، کوشيده است به تضاد پايان ناپذير ماده و معنا درنگرش هاي رايج جهان خط بطلان  کشد و نشان مي دهد که اين دو عنصر به ظاهر متضاد چگونه  مي توانند در عمل و نه تنها در حرف، مکمل و حيات بخش يکديگر باشند.

علاوه بر نحوه شکل گيري اين هتل ، هنرمندان و کساني که به طريقي در توسعه و تزيين و اداره اين هتل درگذشته و حال همکاري کرده اند نيز بسيار جالب توجه است.

در بخش موسوم به خوش نويسي با شخصي به نام «سوان اوزکي» آشنا مي شويم که  از راهبان معبد«دايي توکو» است. وي که راهبي بودايي است پس از پايان تحصيلاتش در رشته آموزش از دانشگاه نارا امروزه در بسياري از کشورهاي جهان در امريکا و اروپا شهرت دارد.

او به ويژه به سبب طراحي باغ و معماري و نقاشي هاي خاصي شهرت دارد که برخي از آن ها همانند باغ و نقاشي هايي به سبک آبستره که با ترکيب خاصي در چيدمان درختان، سنگ و شن خلق کرده و به طور کلي در خلق مناظر و چشم انداز هاي طبيعي متناسب با فرهنگ ذن که با فرهنگ بومي مردم  ژاپن  درپيوندي عميق است، شهرت بسيار دارد.

بخش جالب ديگري نيز در سايت اين هتل جلب نظر مي کند و آن بخشي  با نام «لس هنوکينس» است.

«لس هنوکينس» از جمله فعاليت هاي جانبي و فوق برنامه ديگر هتل هوشي است که با اتکا به اعتبار تاريخي و پيشينه فرهنگي درخشان اين هتل در سال 1987 آغاز شده است.

لس هنوکينس دراصل عبارت است از اتحاديه شرکت هاي گوناگون وفعال در سرتاسر جهان که همانند اين هتل داراي پيشينه تاريخي قدرتمندي دست کم به ميزان 200 سال قدمت باشند.

اين اتحاديه که روابط تنگاتنگي با همتايان خود در سراسر جهان به ويژه در فرانسه دارد،  روابط قدرتمندي با اين شرکت ها وموسسات تاريخي دارد که به طور مستمر وبه گونه اي قدرتمند، ضمن تداوم تاريخي  فعاليت ها و مديريت شان،  بنيانگذار و حافظان و ادامه دهندگان انواع سبک ها ، راهکارها و سنت هاي باارزشي در حوزه هاي تخصصي خود بوده اند.

با توجه به الزامات جدي و قاطعي که اين اتحاديه براي پذيرش اعضاي خود دارد مي توان گفت که اين اتحاديه انحصاري ترين اتحاديه شرکت ها در جهان است و هتل هوشي خود افتخار مي کند که دراين اتحاديه به عضويت پذيرفته شده است. زيرا عضويت دراين اتحاديه براي هتل هوشي به تنهايي اين پيام را مي رساند که اين هتل با تاريخ غني و ميراث معتبرش در مديريت و توسعه مداوم و موفق خدماتش، به جهان و نيز به جامعه کنوني ژاپن ارزش ها و روش هاي کارآمد و مفيدي را عرضه ودرطول تاريخي دراز حفاظت کرده است. ارزش هايي  که امروزه  اين هتل را درجايگاهي فراتر از فرهنگ و فراتر از ميراث و تاريخ قرار داده است.

ميترااسدنيا

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد