زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

چای را همه مي شناسند و نوشيده اند . چای همانند چینی مترادف چین است . چین محل اصلی تولید چای محسوب می شود و قبل از کشورهای دیگر جهان منابع درخت چای را کشف و از آن استفاده کرده است . اگر به چین سفر کنید ، به غیر از دید و بازدید کوه ها و منظره های معروف چین ، سفر به محل تولید چای چین نیز نوعی انتخاب عاقلانه محسوب مي شود . در آنجا می توانید شخصا متوجه شوید که چای چطور تولید می شود و می توانید چگونگی چای را بنوشيد و مزه كنيد .

اگر از شهر " چنگ دو " مرکز استان " سی چوان " چین واقع در جنوب غرب این کشور حرکت کنید ، در حدود 130 کیلومتری غرب منطقه کوه بلند و زیبايي را مشاهده خواهيد كرد . این کوه " مون شان " مرکز مشهور تولید چای چین است . هنگامی که با خودرو در راه کوهستانی پرفراز و نشیب حرکت میکنید ، می توانید شاهد پوشش مه و ابردر منطقه كوهستاني باشيد و در دامنه کوه در کنار راه باغهای چای بسیار سبزنيز چشمنوازي مي كند و همزمان چایکاران در اين مزارع چاي مشغول کار هستند .

کوه " مون شان " بیش از 2000 سال تاریخ کشت چای دارد . گفته می شود که در آن موقع ، مردی با نام " اولی جن " بطور تصادفي با تاثيرات درماني و موثر بودن چاي براي از بین بردن خستگی آن را کشف کرد . از آن به بعد ، او شروع به کشت درخت چای کرد . این اولین بار بود که در تاریخ چین مردم درخت چای می کاشتند . به دلیل آنکه کوه " مون شان " تمام سال از مه پوشیده می شود و آب و هوای انجا مرطوب است ، برای کشت درخت چای بسیار مناسب است . بتدریج ، چای کوه " مون شان " شهرت يافت . چینیان مي گويند که خانه چای جهان چین و خانه چای چین کوه " مون شان " است .

چینیان چای را بسیار دوست دارند و این نوع عادت هزار سال ادامه یافته و حتی به بخشی واجب و لازم از زندگی چینیان تبدیل شده است . چای نه تنها می تواند خستگی را از بین ببرد ، انسان را شاداب و عمر را طولانی کند ، بلکه چای سبز براي مقابله با بيماري سرطان نيز مناسب و موثر است . در سالهای اخیر ، نقش چای مورد شناسایی مردم کشورها قرار گرفته و در سراسر جهان ، تب " نوشیدن چای " به وجود آمده و این امر نیز به پیشرفت صنعت چای چین مساعدت کرده است .

به منظور آنکه مسافران با دانش بيشتر چای آشنا شوند ، کوه " مون شان " با استفاده از منابع محلی فعالیت های ذی ربط چای را برگزار کردند . مثلا تولید چای ، بسیار مورد استقبال مسافران قرار می گیرد . آنان می توانند با چگونگی تولید چای آشنا شوند و در تولید چای شرکت کنند و از آن لذت ببرند . درجه حرارت در جریان بریان کردن چای بسیار مهم است .

اگر درجه حرارت بیش از حد نوسان داشته باشد ، چای زرد و یا سوخته خواهد شد . این دلیل بریان کردن چای با دست است . مسافران هنگام تولید چای دستان خود و گاهي چای را مي سوزانند و بعضی با دست بزرگ چای را تکه تکه مالش مي دهند . مزه کردن چای نیز مطالعه خاص و دقیقی را ایجاب می کند .

درجه حرارت آب برای دم کردن چای بسیار مهم است که باید حدود 85 سانتیگراد باشد . تشریفات مزه کردن چای این است که اول چای را مي بويند ، سپس به رنگ چای نگاه مي كنند . ظروف چايخوری سه قسمت دارد در پوش ، کاسه و پایه . هنگام مزه کردن چای باید پایه را روی دست گرفت و دست دیگر را روی درپوش گذارد .

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد