زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مردم آسیای جنوب شرقی به طور کلی عاشق غذا خوردن هستند. غذا به جز جنبه متعارف سیر کردن و رساندن مواد مغذی به بدن برای این مردم دارای معانی فرهنگی و سرگرم کننده نیز می باشد. در مالزی به طور خاص غذا های بسیار متنوعی وجود دارد. وجود این حد تنوع در طبخ و تزئین و خصوصاً استقبال مردم از صرف غذا خارج از خانه واقعاً جالب توجه است.
در مالزی علاقه مردم به صرف غذا خارج از خانه تا آنجا تاثیر گذار بوده است که خانه ها دارای آشپز خانه هایی کوچک تر از حد معمول می باشند. دست کم برای ایرانی ها کوچک بودن آشپز خانه های منازل مالزی به نسبت خانه های ایران جلب توجه می کند.

منوی رستورانهای مالزی آنقدر مفصل است که بیننده ایرانی را به تعجب وا می دارد. معمولاً در رستورانهای ایران عناوین غذا ها از 10 مورد تجاوز نمی کند در حالی که در بعضی منو های رستورانهای مالزی بیش از صد نوع غذا لیست شده است که برای نا آشنایان انتخاب را خیلی مشکل می کند. بهتر است رستوران رفتن را با یک همراه آشنا به غذاهای آن رستوران آغاز کنید.
امروزه در مالزی غذاها و رستوران های: مالایی، چینی، هندی، پاکستانی، تایلندی، ویتنامی، هنگ کنگی، تایوانی، ژاپنی، ایتالیایی، آمریکایی، فرانسوی، ایرلندی، لبنانی و اخیراً ایرانی به راحتی در دسترس هستند. هرچند بعضاً طعم، رنگ و شکل و شمایل خود رستورانها و غذاهایشان برای توریستها و تازه وارد ها چندان دلچسب  نیست، اما افراد کنجکاو هم کم نیستند که از دیدن این همه تنوع به وجد می آیند و به خود جرات امتحان کردن می دهند. این کنجکاوی البته بعضی اوقات طبعات دلخراشی دارد زیرا گاهی غذاهای خاص به بدن فرد سازگار نیستند، اما در بسیاری موارد تجربه ای به یاد ماندنی به جای می گذارد.
جنبه دیگر از بحث غذا در مالزی این است که هر قومیت برای مناسبتهای مختلف غذا ها و تنقلات مخصوص به آن مناسبت را دارد. این رسوم که شباهت زیادی به رسوم ایران دارد هنوز هم در مالزی کاملاً رایج هستند. طبخ شیرینی های مخصوص، غذا های مخصوص و حتی میوه های مخصوص هر مناسبت یکی دیگر از جذابیتهای فرهنگی خوشمزه مالزی می باشد. اگر دوست چینی داشته باشید حتماً در سال نوی چینی تجارب جالبی از غذاها و تنقلات عید چینی را بدست می آورید. هندی ها و مالایی ها هم هرکدام در مناسبتهای مختلف به همین منوال عمل می کنند. چون تقویم این کشور مناسبتهای شاد را ارج می نهد و هر قوم هم شادی خود را با اقوام دیگر تقسیم می کنند تنوع حتی در غذا یکی از عوامل همزیستی مسالمت آمیز این مردم در کنار یکدیگر است.
اما در میان این همه غذا و رستوران بعضی مردم حساسیتهایی نیز دارند. طبیعتاً فرقه های متعددی از هندوها خوردن گوشت را حرام می دانند، یا مسلمانان معمولاً نیز جویای غذای حلال هستند که از این نظر نیز در مالزی نه تنها مشکلی وجود ندارد که تنوع هم به فراوانی قابل مشاهده است. همه رستورانهای حلال یا محصولات غذایی حلال یا محصولات بسته بندی شده که در فروشگاهها قابل تهیه است با برچسب و علامت حلال مشخص شده اند. ضمناً فست فود ها و غذا فروشی های زنجیره ای نظیر مک دونالد، کی اف سی و پیتزا هات نیز تنها غذای حلال تهیه می کنند. دولت نظارت دقیقی روی حلالیت غذا ها دارد پس جای نگرانی نیست.
اگر خواهان صرف غذا های حلال محلی مالایی هستید، ناسی لِماک (یا همان برنجی که با شیر به صورت کته پخته می شود) و ساتِی (کباب گوشت و مرغ روی سیخ های چوبی) انتخاب های خوبی هستند. ضمن اینکه معمولاً رستوران های مالایی بخشی به صورت بوفه و سلف سرویس دارند که فرد می تواند از غذایی که می بیند و می پسندد به حد دلخواه بردارد.
ازمیان غذاهای هندی یا پاکستانی بهترین انتخابها شاید برنج بریانی و مرغ کباب شده قرمز رنگی به نام تندوری می باشند. اگر دوستدار ادویه جات هستید مالزی بهشت غذایی شماست. در مورد غذای هندی در مالزی باید گفت که معمولاً چون رستوران های ارائه دهنده این غذاها پاکستانی هستند، مواد اولیه ی آنها و طریقه ی طبخ به صورت حلال می باشد و برای مسلمانان مشکلی از جهت استفاده از این غذاها نیست.
برای مشتاقان غذا های دریایی رستورانهای چینی انتخابهای بهتری را به همراه دارند انواع ماهی، میگو، خرچنگ،صدف، حلزون، هشت پا و جانوران دیگری که نامشان را نمی دانیم و حتی  قیافه آنها را در تلوزیون ندیده ایم به شیوه های مختلف در رستورانهای چینی طبخ و عرضه می شوند. در بسیاری رستورانها آبزیان زنده نیز در آکواریوم نگهداری می شوند تا به خواست مشتری روانه آشپزخانه شوند. این رستوران ها معمولاً حلال نیستند.
رستورانهایی نیز پیدا میشوند که تنها غذا های گیاهی عرضه می کنند. علاوه بر این اگر می خواهید طعم ماهی خام را که به شیوه ژاپنی فرآوری شده بچشید انواع "سوشی" را امتحان کنید.
در کنار همه ی این ها باید اضافه کرد که رستوران های غربی به صورت تک تک یا زنجیره ای (معروف ترین آن ها TGI Fridays و Chillie’s هستند) نیز غذاهای غربی مانند انواع استیک، سالاد های ایتالیایی و اروپایی، مرغ گریل شده، مرغ و ماهی به صورت سرخ شده و غیره را فراهم کرده اند.
باید اضافه کرد که این علاقه به غذا خوردن دامان کافی شاپ ها را هم گرفته و اغلب کافه های زنجیره ای مانند استار باکس، دُم، کافی بین و غیره، علاوه بر عرضه ی نوشیدنی های مختلف به ارائه ی غذاهای سبک نیز روی آورده اند و برخی رفته رفته به کافه – رستوران تبدیل شده اند.
هزینه ی یک وعده غذا در رستوران های مختلف متفاوت است. به طور متوسط می توان گفت که رستوران های مالایی و رستوران های پاکستانی با انواع نان، برنج، مرغ و گوشت، تخم مرغ، ماهی و سبزیجات، که چنانکه گفته شد در رستوران های مالایی معمولاً به صورت سلف سرویس ارائه می شوند، ارزان ترین انتخاب هستند و یک وعده غذا در این رستوران ها با نوشیدنی در حدود 7 تا 15 رینگیت هزینه دارد. بعد از رستوران های مالایی و پاکستانی (یا در کنار آن ها)، فست فود ها مانند مک دونالد، کِی اِف سی، برگر کینگ، ساب وِی و غیره ارزان ترین هستند که یک وعده غذا در آنها از حدود 6.5 تا 7 رینگیت به بالا هزینه خواهد داشت. رستوران های ایرانی و عربی بسته به موقعیت جغرافیایی خود هزینه های متفاوتی دارند و حداقل هزینه ی یک وعده غذا در آنها 15 رینگیت است. رستوران های چینی و رستوران های غربی بسته به سطح رستوران قیمت های متفاوتی دارند و گران ترین انتخاب رستوران های ژاپنی لوکس هستند.
در نهایت با توجه به این تنوع کم نظیر در سفر به مالزی خود را از تجارب جدید محروم نکید و اگر علاقمند شدید تا هنگام سر زدن به ایران این تجربه را با سایرین قسمت کنید ، سری به کتابفروشی ها بزنید و در ویترین کتابهای آشپزی که دهها کتاب و راهنمای مختلف را برای تهیه انواع غذاها و آشامیدنی ها و تنقلات عرضه می کنند راهنمای تهیه غذاهای مورد علاقه خود را بخرید و ببرید.

 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد