زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ونیز، شهر کانال‌های آبی، شهر رؤیاها، شهر بالماسکه... ونیز را در دنیا با کانال‌های آبی و آبراه‌هایش می‌شناسند.

ونیز، شهر روی آب است. خیلی از قسمت‌های شهر ونیز واقعاً در آب غوطه‌ورند و درِ بسیاری از خانه‌ها رو به قایق‌های پارک شده در کنار دیوارهای فرورفته در آب باز می‌شوند. این شهر، خیابان و بزرگراه و ماشین ندارد. در کانال‌های اصلی شهر قایق‌های مسافربری بزرگ همانند مترو و اتوبوس‌های شهری، ایستگاه به ایستگاه مسافران را جابجا می‌کنند. ونیز واقعاً شهر روی آب است.

ونیز را در دنیا با قایق‌های مخصوص و سنتی‌اش نیز می‌شناسند. نام این قایق‌ها گوندولاست و از مراسم عروسی گرفته تا سوگواری از آن‌ها استفاده می‌کنند. این قایق‌ها با وجود ظرفیت محدود و کرایه‌ی بالاترشان، برای زیر پا گذاشتن آبراه‌های ریز و درشت شهر، مورد علاقه‌ی گردشگران ونیز است.

ونیز تنها شهر اروپایی بدون اتومبیل است!

ونیز شهری‌ است با کوچه پس‌کوچه‌های باریک و تودرتو. به مرکز شهر که رسیدید نقشه‌تان را در جیب‌تان بگذارید و در کوچه‌های باریک و عجیب‌اش قدم بزنید. نگران گم شدن‌تان نباشید، بالاخره سر از یک میدان پر توریست، مثل میدان سن مارکو با همه توریست‌ها و همه کبوترهایش، یا بندرگاهی یا ایستگاه کشتی‌های داخل شهری درخواهید آورد. این گشت و گذارها برای تنفس روح این شهر لازم است، برای دیدن ساکنینی که با قایق‌شان از خرید روزانه به خانه برمی‌گردند، قایق را به ستون‌های خانه می‌بندند و به پله‌های غوطه‌ور در آب پا می‌گذارند... همچنین برای شنیدن صدای ساز نوازندگان دوره‌گرد که در کوچه‌های باریکِ شهر می‌پیچد.

مارکو پولو، جهانگرد مشهور اهل ونیز بوده و نامش را روی فرودگاه بین‌المللی شهر گذاشته‌اند. خانه‌اش که خانه‌ای است قدیمی در جایی به دور از هیاهوی گردش‌گران، پایه‌هایش هنوز توی آب و برپاست. در ونیز نام مارکو پولو و آنتونیو ویوالدی را زیاد می‌شنوید. از جلوی گالری‌ها و موزه‌های زیادی رد می‌شوید، کاخ قدیمی ریاست جمهوری در حاشیه میدان را می‌بینید و زندان بزرگ قصر را.

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها نیز هست. برای مثال جشنواره‌ی فیلم ونیز در اواخر اگوست، هر سال یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر است. کارناوال مشهور ونیز هم که در ماه فوریه در تمام شهر برپاست، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارناوال‌های جهان است. این کارناوال به کارناوال ماسک‌ها نیز مشهور است. همان ماسک‌هایی که شاید در Eyes Wide Shut دیده باشید. ماسک‌های آن فیلم را نیز هنرمندان این شهر ساخته‌اند.
به‌غیر از ماسک‌ها، کریستال‌های ونیزی هم شهرت فراوان دارند و طرز ساخت‌شان دیدنی‌است. این کریستال‌ها را هنوز با روش سنتی در جزیره‌های اطراف ونیز می‌سازند: ظریف وخارق العاده با قیمت‌های بالا.

سفر به ونیز، سفرخیلی ارزانی نیست، اما به هزینه‌هایش می‌ارزد. هزینه‌ی اقامت در یک هتل چهارستاره برای دو نفر حدودا شبی ١٥٠ هزار تومان و بیشتر است. و بسته به این که کدام رستوران را در کدام کوچه و میدان پیدا کنید، یک وعده غذا می‌تواند بین ٢٠ تا ٨٠هزار تومان باشد. بیشتر مسافران ونیز که به دنبال کمتر شدن هزینه‌ی سفرشان هستند، در هتل‌های شهرهای اطراف که ارزان‌تر هستند اقامت می‌کنند. هزینه‌ی رفت و آمد از شهرهای کوچک اطراف ونیز که معروف‌ترین‌شان مستره است، با اتوبوس حدود ٢یورو می‌شود و طی کردن مسیرش بیش از ١٠ تا ١٥ دقیقه طول نمی‌کشد. هزینه‌ی اقامت بسته به موقعیت مکانی هتل و زمان سفر شما بسیار متغیر است.

ورودی موزه‌ها و گالری‌ها هم نسبت به ایران گران‌تر است؛ و برای هر نیم ساعت استفاده از گوندولا و راهنمایش هم باید بیشتر از ١٠٠ هزار تومان بپردازید. اما همان نیم‌ساعت گردش با گوندولا در آبراه‌های بزرگ و کوچک شهر، خاطره‌ایست که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد.

توصیه می‌کنیم این‌ها را هم به خاطر بسپارید:
- هر چه باشد ونیز، ایتالیاست. از پاستاها و پیتزاهای بی‌نظیرش، و از لازانیا و غذاهای دریایی‌اش غافل نشوید.
- متاسفانه ونیز شهر خیلی خوبی برای خرید نیست. ولی توصیه می‌کنیم نشانی از این شهر رویایی را از سوغاتی‌فروشی‌های فراوان شهر برای خود به خانه ببرید.
- نوشیدن یک فنجان قهوه با موسیقی زنده در کافه‌های میدان سنت مارکو می‌تواند برای شما بیش از ٣٠هزارتومان هزینه داشته باشد. اگر به هزینه‌های سفرتان فکر می‌کنید، مواظب قیمت‌های بالای کافه‌های میدان باشید.

دیدنی‌های ونیز:
- میدان سن مارکو
- عمارت باسیلیکا در میدان سن مارکو
- کانال اصلی ( گرند کانال)
- پل دیدگاه، پلی که بین زندان پیومبی و دادگاه پالازا دوچاله قرار دارد و محلی بود برای آخرین دیدار زندانیان با شهر.
- پل ریالتو ( پونته دی ریالتو)
- بازار محلی میوه و غذای ریالتو
- گالری آکادمیا
- موزه‌ی ونیز

zoraq.com

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد