زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

لبنانی ها قبل از غذای اصلی پیش غذای مفصلی را سرو می کنند. هر کدام از این پیش غذاها داخل بشقاب های کوچکی گذاشته می شود که به مجموعه آنها مزا (meza) هم گفته می شود. مزا لبنانی از دو سالاد بسیار خوشمزه به نام تبوله فتوش، حمص(ترکیبی از نخود، کشک و روغن زیتون)، بابا غنوج(چیزی شبیه حلیم بادمجان)، سمبوسه، دلمه برگ مو، کیبه، چیز رول و... تشکیل می شود.

روغن زیتون، سبزیجات تازه همچون پیاز، سیر، جعفری، نعناع، زیتون و نخود فرنگی، ادویه های مختلف همراه آبلیمو و روغن زیتون، میوه های متنوع و رنگارنگ به علاوه غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو، رنگ و لعاب خاصی به سفره های لبنانی می دهد. آشپزهای لبنانی بیش از آنکه به انواع سس ها متکی باشند، به ادویه جات و تازگی مواد غذایی توجه می کنند. جالب است بدانید، لبنانی ها ندرتا از چربی های حیوانی در غذایشان استفاده می کنند و مصرف کره و خامه را فقط به چند دسر محدود کرده اند. در ضمن، گوشت پرندگان را هم به گوشت قرمز ترجیح می دهند. اما اگر قرار به خوردن گوشت قرمز باشد، مردم ساحلی نشین لبنان، گوشت گوسفند و مردم مناطق کوهستانی گوشت بز را انتخاب می کنند. به ندرت می توان غذایی لبنانی را پیدا کرد که فاقد روغن زیتون، سیر و آبلیمو باشد. بیشتر غذاهای لبنانی با کباب کردن، تنوری کردن یا خوابانده شدن در روغن زیتون تهیه می شوند.

بعد از پیش غذاها، غذای اصلی آورده می شود که عمدتا انواع کباب است. کنار کباب ها استفاده از برنج مرسوم نیست. در لبنان غذای برنجی کمتر مشاهده خواهید کرد. اما استفاده از سیب زمینی سرخ کرده، کشک و از همه مهم تر ماست چکیده در سفره لبنانی بسیار رایج است. بعد از غذا هم قلیان می کشند. لبنانی ها به میوه های تازه مثل توت فرنگی، آناناس و موز که ترکیب رنگ های آنها حسابی چشم نواز است، اهمیت زیادی می دهند. بسیاری از لبنانی ها بعد از ساعت ۱۲ شب به رستوران ها می روند و فعالیت رستوران ها در این کشور تا پاسی از شب ادامه دارد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد