زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ورای باقلوا معروف ترین شیرینی های مربوط به سفره ترکی ، شوق ( لوکوم ) ترکی و باقلوا هستند، با این تاثیر که آنها ممکن است دسر های معمولی باشند که بعد از غذا صرف می شوند. البته این حقیقت ندارد. اولاً خانواده دسر ها بسیار غنی تر از این دو دسر می باشد. ثانیاً این دو،دسر های معمولی که بعد از غذای اصلی سرو شود نیستند. به عنوان نمونه، باقلوا و وابستگان آن را معمولاً با قهوه یا بعد از کباب مصرف می کنند. بنابراین، برای پیشبرد آشنایی شما با سفره ترکی به بررسی انواع شیرینی می پرداز یم. متداول ترین دسری که بعد از غذا مصرف می شود میوه های فصلی هستند که طعم یگانه آن ،محصول فراوانی آفتاب و شیوه های قدیمی زراعت و حمل و نقل در ترکیه می باشد.

فصل بهار با توت فرنگی آغاز شده و سپس با گیلاس و زردآلو ادامه می یابد. مشخصه تابستان هلو، هندوانه و خربزه است. سپس انواع انگور در پایان تابستان به همراه انجیر سبز و بنفش، آلو، سیب، گلابی و به رسیده به بازار عرضه می شود. پرتقال، نارنگی و موز جزء میوه های زمستانی هستند.

در ترکیه اغلب در فصل بهار و تابستان میوه ها را تازه مصرف می کنند. بعداً ممکن است که میوه ها به صورت تازه یا خشک شده، کمپوت یا مربا استفاده شود. در این میان می توان به مارمالاد ، مربای آلبالو و دیگر موارد ( مثل مربای گل، که البته میوه نیست ) اشاره کرد که ارزش چشیدن دارند. جالب ترین کمک سفره ترکی به خانواده دسر ها که ممکن است به سادگی توسط کاشفان عادی نادیده گرفته شود، دسر های خانواده شیر یعنی ’محلبی‘ می باشد. این دسته جزء پودینگ هایی هستند که از نشاسته و آرد برنج، و در اصل بدون استفاده از تخم مرغ و کره درست میشوند. زمانی که بر حسب موقعیت دسر سبک تری لازم است، شیر نیز حذف می شود و در عوض پودینگ را با مرکباتی مثل لیمو و پرتقال درست می کنند.

دسر های شیر شامل انواع پودینگ هائی است که از نوع سبک و لطیف تهیه شده از گلاب گرفته تا پودینگ های شیر همراه با سینه جوجه تغییر می کند. دسر های غلات شامل کلوچه های پخته شده، کلوچه های ماست سرخ شده و دسر های تاوه ای می باشد.

شیرینی های پخته شده را می توان از خانواده باقلوا نیز دانست. این دسته شامل ورقه های شیرینی بسیار نازکی هستند که پس از پر شدن توسط پسته و گردوی آسیاب شده یا خامه، روی آن کره می مالند و سپس به صورت لایه لایه یا گرد آ طبخ می شوند و در نهایت روی آن شربت می ر یزند. تفاوت انواع مختلف آن مثل سلطان، آشیانه بلبل، یا عمامه پیچیده، بر اساس مقدار و نوع مواد استفاده شده در آن، اندازه و شکل آنها و میزان خشکی آن محصول تقسیم می شوند. غذای ’لقمه‘ نیز از سرخ کردن قطعات نرم ماست در روغن و گذاشتن آنها در شربت تهیه می شود. لب های بانو، ناف بانو و انگشت وز یر، نمونه های خوبی از این نوع غذاها می باشند. حلوا را با سرخ کردن آرد در کره و افزودن شکر ، شیر و آب به آن و سپس پختن آن تا جذب کامل مواد، درست می کنند.

آماده سازی حلوا نشان دهنده نوعی از آشپزی گروهی است. در ترکیه مردم برای گفتگو های حین پخت حلوا دعوت می شوند تا شب های طولانی زمستان رادر کنار هم سپری کنند.فروش حلوای آشنائی در مغازه های خواربار فروشی رایج است. دسر دیگری که باید ذکر نمود نوعی نان مخصوص است که در شربت پخته می شود و روی آن را گردو و خامه می ریزند. احتمالاً این دسر در حکم ملکه دسر ها می باشد، پس حتماً در مسیر اتوبان آنکارا- ازمیر، در آفیون در رستوران اکمال طعم آن را امتحان کنید. مغازه هایی هستند که در آنها باقلوا، بورک یا محلبی را انحصاراً و یا با دیگر اجناس می فروشند. مردم برای خرید یا نشستن روی میزهای قرار گرفته شده در گوشه این فروشگاه ها به این اماکن می آیند.

فروشگاه های باقلوا معمولاً دارای ’ بورک مایع‘ نیز هستند . این نوع بورک از انواعی است که درست کردن آن بسیار مشکل است. بیشتر مغازه های بورک فروشی، پودینگ شیر نیز درست می کنند. این مراکز برای صرف صبحانه یا نهار بسیار عالی هستند زیرا رستوران های عادی معمولاً از ساعت دو بعد از ظهر زودتر غذایی را سرو نمی کنند. در بسیاری از فروشگاه های پودینگ، سوپ مرغ نیز سرو می شود. در صورتی که وضعیت مالی شما به شما اجازه مانور ندهد ، می توانید با بورک و پودینگ شیر نیز در طول تعطیلات ضیافتی برای خود برپا کنید. شاید از مشهورترین مغازه های این چنینی، سارای در خیابان استقلال در محله بیوغلو استانبول و کل دهکده سار ییر در بوسفور را بتوان نام برد.

برای چشیدن طعم بهتر و واقعی این دسر ها باید در ترکیه بود. علاوه بر انواع لذت هایی که ذکر شد، نوع ناشناسی از دسر وجود دارد که می توانید با خود در داخل جعبه به منزل ببرید. آن خمیر آجیل است. مرزبان هایی که از پسته و بادام درست شده اند نیز ارزش چشیدن را دارند. بهترین مرزبان در فروشگاهی کوچک و غیر قابل تصور در محله ببک استانبول فروخته می شود.در صورت خرید چند جعبه از این محصول احتیاج به خرید مجدد برای یک ماه و یا بیشتر نخواهید داشت. خوردن مرزبان بعد از شام بسیار لذت بخش است. در نهایت، شاه بلوط شیرین شده که مخصوص شهر بورسا است ، بین فوق العاده ترین دسر ها جای دارد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد