زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

به دليل نزديكي اين كشور به كشورهاي آلمان و فرانسه، غذاهاي اين كشور تحت‌تاثير اين 2 كشور است اما با يك تفاوت بسيار مهم؛ بلژيكي‌ها خودشان مي‌گويند: «كيفيت غذاهايمان را از مردم فرانسه و كميت آن را از كشور آلمان گرفته‌ايم، درنتيجه يك Fine Cuisine يا آشپزخانه تمام عيار داريم.»معروف‌ترين غذاي بلژيكي، سيب‌زميني سرخ‌كرده با سس مخصوص بلژيكي (شبيه سس فرانسوي) است كه در بسياري از وعده‌هاي غذايي جايگزين ناهار و شام مي‌شود. البته بلژيكي‌ها مدعي‌اند كه برخلاف اينكه مي‌گويند سيب‌زميني و استفاده از آن از كشور آمريكا سرچشمه مي‌گيرد، خودشان كاشفان اين خوراكي خوشمزه هستند. جزء جدانشدني سيب‌زميني به غير از سس كچاپ و سس فرانسوي، سس كاري، سس تارتار و سس سيب است. قارچ سوخاري هم همراه اين سس‌ها يكي از عناصر عصرانه‌ها يا حتي شام آنها را تشكيل مي‌دهد.

بلژيكي‌ها به داشتن شكلات‌هاي متنوع، بسيار شهرت دارند و درواقع يكي از منابع درآمد اين كشور، توليد شكلات‌هاي مختلف (حدود 2 هزار نوع شكلات) است. مصرف شكلات بين خود بلژيكي‌ها هم زياد است. شكلات‌هاي صدفي يكي از معروف‌ترين شكلات‌هاي بلژيكي هستند كه آنها را همراه قهوه به‌عنوان عصرانه ميل مي‌كنند.

دسر بلژيكي‌ها «وافل» است و درواقع انواع مختلفي دارد اما ماده اصلي آن خميري است كه با آرد درست مي‌شود و روي اين خمير را با انواع ميوه‌ها، مرباها و خامه پر مي‌کنند. اين دسر معروف در اغلب كافه‌هاي بلژيك سرو مي‌شود و درواقع يكي از سرگرمي‌هاي عصر مردمان اين كشور، خوردن آن است.

البته در سال‌هاي اخير بلژيكي‌ها به سمت استفاده از غذاهاي سالم و غيرسرخ‌كردني روي آورده‌اند و درواقع كمتر سفره بلژيكي‌اي را مي‌توانيد پيدا كنيد كه سالاد در آن نباشد. مصرف لبنيات (يا شير در وعده صبحانه يا ماست در وعده شام) هم تقريبا جزو عادت‌هاي غذايي مردمان اين كشور شده است.

روزنامه سلامت (http://salamatiran.ir)

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد