زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

در اندونزی خاک بعنوان مواد اولیه نه تنها برای ساخت آجر و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در منطقه توبان استان جاوه شرقی از خاک غذای سبک که محلی ها آنرا "امپو" می نامند تهیه می شود. راسیما پنجاه و سه ساله مادر پنج فرزند هر روز این غذای خوشمزه را تهیه و برای فروش به بازار محلی میبرد. وی خاک را از یک شالیزار نزدیک محل زندگی اش جمع آوری و پس از تمیز کردن و گرفتن سنگ ریزه ها، آنرا بصورت کلوچه هایی مقوی و سیاه رنگ درآورده و برای فروش به بازار میبرد.

تهیه امپو سنتی شناخته شده خانوادگی در روستاهای این منطقه از اندونزی است ،و از زمانهای قدیم تهیه آن رواج و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

راسیما می گوید، برای تهیه امپو دستور العمل خاصی وجود ندارد بلکه هرچه هست در کیفیت خود خاک نهفته است.

وی افزود: با استفاده از یک چوب دستی خاک را کوبیده و بصورت یک تکه (چونه) محکم در می آورند ،پس از ان بااستفاده از کارد ساخته شده از چوب بامبو آنرا بصورت لوله های متعدد در می آورند، لوله های خاک پس از آن در یک دیگ بزرگ سفالی بر روی آتش تهیه شده از هیزم پخته و پس از نیم ساعت آماده برای سرو شدن است.

راسیما گفت: مهارت وی در یافتن خاک خوب بعلت زندگی در طبیعت است و برای تهیه امپو درخلال کار درشالیزارها، برگ موز و برگ درخت ساج نیز جمع اوری می کنم. به گفته مصرف کنندگان ،ساختار این غذای سبک ،خامه ایی وخنک است و مزه ایی خوب دارد. گفته می شود که طعمی که " امبو" دارد مانند طعم پسته و یا بادام زمینی است.

محلی ها می گویند امپو برای برطرف کردن درد موثر است و گفته می شود زنان باردار برای داشتن نوزادی سالم به خوردن آن تشویق می شوند.

 

 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد