زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

اگر مایلید غذایی که می خورید زود هضم شود، مقدار کمی تمر هندی همراه یا بعد از غذا بخورید. تمر هندی از tamaria hindi مشتق شده و به معنای میوه هندی است. تمر هندی درختی است بلند که منشا آن از هند و آفریقای شمالی است ولی امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر دنیا پرورش می یابد. برگ های آن متناوب و مرکب شامل 10 تا 20 جفت برگچه فشرده و نزدیک به هم است . گل های آن به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود . میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام و با کمی خمیدگی است . این غلاف به طول 10 سانتیمتر است که در آن بین 3 تا 10 دانه قرار دارد .

برای تهیه تمر هندی ،میوه ها را می شکافند و قسمت گوشتدار آنها را با هسته بیرون می آورند و خشک می کنند .

خشک کردن تمر هندی روش های مختلفی دارد و در هر منطقه فرق می کند مثلا در جزایر آنتیل قسمت گوشتدار آن را در ظرف بزرگی که دارای شربت غلیظی در حال جوشیدن است ، وارد می کنند تا شربت در منافذ میوه نفوذ و آن را حل کند .

*** خواص دارویی:

تمر هندی به دلیل آن که فاقد سدیم و سرشار از پتاسیم است فشار خون را پایین می آورد، جوش و خروش های جلدی و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد، ضمن آن که برطرف کننده تنگی نفس (ازگرمی) هم هست.

این میوه دارای ویتامین c و مواد معدنی همچون آهن است و برای افراد سیگاری که ویتامین c بدن آن ها به شدت تحلیل می رود، موثر است، همچنین ویتامین c موجود در این میوه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به جذب آهن، ترمیم زخم ها و حفظ و نگهداری عروق خونی کمک بسیاری می کند.

تمر هندی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است . خوردن تمر هندی باعث پایین آمدن تب می شود . به هضم غذا کمک می کند . تمبر هندی خنک کننده بدن است و برای رفع تشنگی مفید است .

دل به هم خوردگی و تهوع را برطرف می کند . پوست تمر هندی رفع کننده اسهال است . بهترین طریقه استفاده از تمر هندی این است که این ماده را درآب خیس ، سپس آن را صاف کنید و با نبات بخورید . دم کرده تمر هندی نیز اثر ملین دارد .

برای تهیه دم کرده یک قاشق غذا خوری تمر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کنید و به مدت یک ساعت بگذارید ، بماند سپس این دم کرده را در طول روز مصرف کنید .

تمر هندی را بپزید و ضماد از آن درست کنید . این ضماد را روی ورم و قسمت های دردناک بدن بگذارید .

*** ترکیبات شیمیایی تمبر هندی

قسمت گوشتدار میوه دارای کمی قند و پکتین و همچنین اسید سیتریک ، اسید مالیک ، تارتارات و اسید پتاسیم است ، در پوست درخت تمر هندی مقداری تانن وجود دارد . سرشاخه های جوان و سبز این درخت دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه b است.

*** مضرات :

تمر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند ، خوردن آن موجب بروز عوارضی در بدن می شود . این گونه اشخاص بهتر است که تمر هندی را با کتیرا و یا خشخاش بخورند .

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد