زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

اين روزها با گرم شدن هوا بازار فروش انواع آبميوه هاي صنعتي و نوشابه هاي گازدار داغ تر از هميشه شده است. اما پرسش اينجاست آب هاي معدني طعم دار و گازدار تا چه حد طبيعي و سالم هستند؟ آيا مي توان آنها را جايگزين آب مصرفي روزانه كرد؟  آب معدني همان آب چشمه است كه با عبور از طبقات و لايه هاي كوه ها به طور طبيعي تصفيه و هنگامي كه به سطح زمين مي رسند به جوش و خروش درآمده و اكسيژن فراواني دريافت مي كنند. اين نوع آب ها به دليل گذر از سنگ هاي معدني حاوي املاح زيادي چون كلسيم، منيزيم، سديم، پتاسيم و... بوده و طعم و مزه بهتري نسبت به آب هاي لوله كشي داشته و يك نوشيدني سالم و طبيعي به شمار مي روند. اما در مورد نسل جديد آب هاي معدني بايد گفت اين آب ها در اثر افزودن طعم و گاز تا حدود زيادي شبيه نوشابه هاي گازدار مي شوند، با اين تفاوت كه فاقد كالري بوده و رنگ خاصي ندارند. بنابراين به دليل مضرات مواد طعم دهنده و گاز افزوده شده نمي توان گفت كه اين نوشيدني بي ضرر است.

زيان ناشي از مصرف آب هاي طعم دار

اين نوع آب ها را اغلب با اسانس، طعم دار مي كنند. معمولااسانس ها از منابع طبيعي استخراج مي شوند و براي سلامت انسان مخاطره آميز نيستند. اما مشكل آنجاست كه استخراج اين مواد هميشه از منابع طبيعي امكانپذير نيست و در صنعت براي ساخت آنها از صدها ماده شيميايي استفاده مي شود. اين نوع طعم دهنده ها ممكن است لحظاتي از زندگي شما را شيرين و دلچسب كنند، ولي اغلب شامل تركيبات نامطلوبي هستند كه در كوتاه مدت خصوصا در كودكان حساسيت هاي شديد و بيماري هاي نامعلوم و در درازمدت اثرات سوئي بر كليه و كبد داشته و منجر به اختلال در عملكرد اين دو عضو مي شوند.

متخصصان تغذيه مصرف اين آب ها را براي كودكان زير 5 سال توصيه نمي كنند، زيرا سيستم ايمني و اعضاي سم زداي كودكان در اين سنين در حال كامل شدن بوده و بهتر است هيچ ماده مصنوعي در اين دوران وارد بدن خردسال نشود.

زيان ناشي از مصرف آب هاي گازدار

معمولااين نوع آب ها را به واسطه گار كربنيك گازدار مي كنند. اين گاز حالت كف دار و جوشان به نوشيدني داده و به دليل ايجاد طعم ترش و اسيدي يك ويژگي حسي مطلوب در مصرف كننده ايجاد مي كند، اما متاسفانه اين طعم به ظاهر مطلوب مي تواند سريعا خون را اسيدي و عوارض نامطلوبي ايجاد كند.

با اسيدي شدن خون به ناچار كلسيم كه خاصيت قليايي داشته از استخوان ها كشيده مي شود تا بتواند اسيد مازاد را خنثي كند. اين عامل به ميزان زيادي باعث پوكي بافت استخوان مي شود. از سوي ديگر كلسيم آزاد شده در كليه رسوب مي كند و منجر به بروز سنگ كليه و ايجاد فشاري مضاعف بر اين عضو مي شود. در ضمن اين نوشيدني گازدار با رقابت با اسيد هيدروكلريك معده عملكرد اين عضو را تحت تاثير قرار داده و معده را ناكارآمد مي كند. در نتيجه غذا گوارش نيافته باقي مي ماند و سبب سوءهاضمه و نفخ مي شود. افرادي كه مشكلات گوارشي، سوزش سر دل و زخم معده دارند بايد از خوردن نوشيدني هاي گازدار بپرهيزند. خوب است بدانيد اين اسيد مي تواند موجب پوسيدگي و فرسايش ميناي دندان شود. پس هرگاه هوس نوشيدني هاي گازدار مي كنيد از ني استفاده كنيد تا تماس مستقيم نوشابه با دندان ها به حداقل برسد.

نويسنده: فاخره بهبهاني

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد