زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

کفیر یک نوشیدنی ترش و گازدار و یک فرآورده حاصل از تخمیر شیر است. در حقیقت کفیر یکی از قدیمی‌ترین فرآورده‌های شیر است که سرمنشاء آن را به سرزمین قفقاز نسبت داده‌اند. مردمان قفقاز به داشتن عمری طولانی شهرت دارند که یکی از علت‌های آن را مصرف محصولات لبنی بویژه ماست و کفیر می‌دانند.

برای تهیه کفیر، دانه‌های کفیر را به شیر تلقیح می‌کنند. دانه‌های کفیر شامل باکتری‌ها و مخمرهای خاصی هستند که در واقع مسوول ایجاد طعم ترش و گازدار کفیر هستند. کفیر در درمان بیماری‌های مختلف نقش موثری داشته و در مقایسه با ماست علاوه بر باکتری‌های زنده از ویژگی‌های تغذیه‌ای بیشتری برخوردار است.

 

تولید به روش سنتی

برای تهیه کفیر، شیر را بعد از هموژنیزاسیون، پاستوریزه کرده سپس آن را خنک و دانه‌های کفیر را به شیر اضافه و جهت تخمیر آن را به مدت 24‌ساعت در گرمخانه قرار داده تا تخمیر شود. مرحله بعد سرد کردن و سپس صاف کردن به منظور جداسازی دانه‌های کفیر و سپس بسته‌بندی قسمت مایع آن است.

 

تولید به روش صنعتی

در مرحله اول هموژنیزاسیون شیر، تا ۸٪ ماده خشک انجام می‌شود و در ادامه شیر در دمای ۹۰-۹۵درجه سانتیگراد به مدت ۵-۱۰ دقیقه حرارت داده می‌شود (پاستوریزاسیون)، سپس شیر را تا دمای ۱۸-۲۴ درجه سانتیگراد سرد کرده و با ۲-۸٪ محیط کشت کفیر (استارتر باکتری) در تانک، تلفیق می‌کنند که عمل تخمیر از ۱۸-۲۴ ساعت انجام می‌شود. در ادامه، لخته حاصله توسط پمپ جدا شده و در بطری‌ها توزیع می‌شود. پس از عمل آوری در دمای ۱۲-۲۴ درجه سانتیگراد یا ۱۰-۳۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت کفیر در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود.

خواص حسی

خواص ارگانولپتیکی کفیر، حاصل از اسید لاکتیک، دی اکسید کربن، اتیل الکل و ترکیبات آروماتیک در خلال تخمیر می‌باشد . عواملی که خواص بی نظیر حسی را در کفیر ایجاد می‌کنند؛ صدای فش فش، طعم اسیدی ترش و نیرو بخش می‌باشد. غلظت و قوام کفیر، مانند ماست رقیق است. عطر خوش ، ترشی و چربی کفیر، لذت بخش بوده که می‌تواند همراه با عسل و سایر میوه‌ها مخلوط و مصرف شود

 

خواص کفیر

کفیر حاوی پروتئین و بعضی آمینو اسیدهای ضروری است . تریپتوفان یکی از این اسید آمینه هاست که بدلیل اثر آرام کننده اش بر سیستم عصبی توصیه می گردد .

 

کفیر با توجه به اینکه غنی از ویتامین های گروه B ( B1 و B12 ) و ویتامین K بوده لذا در عملکرد درست کلیه ها و کبد نقش بسزایی دارد .

بطور خلاصه کفیر دارای خواص درمانی ذیل می باشد :

1- درمان بیماری های گوارشی

2- درمان اسهال و ضد عفونی کننده محیط روده

3- درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی

4- درمان فشار خون

5- موثر در زیبایی پوست بدلیل کمک به جذب بیشتر ویتامین در بدن

6- افزایش حرکات دودی روده و درمان قطعی یبوست

7- سرشار از ویتامین های گروه B مانند نیاسین ، پیرودوکسین و اسید فولیک

8- درمان آلرژی

9- ممانعت از نفخ روده ای

10- مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا

11- ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولژیک

12- اصلاح سیستم گوارشی در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک

13- غنی از کلسیم ، فیبر و پروتئین

14- کفیر از طریق بهبود هضم لاکتوز و بالا بردن مقاومت بدن نسبت به لاکتوز خصوصا در افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، می‌تواند نقش مفید و ارزنده‌ای داشته باشد.

15- باکتری‌ها و مخمرهای فعال در کفیر نسبت به ماست ارزش تغذیه‌ای بالاتری را فراهم می‌کند که به عنوان تغذیه تکمیلی برای زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود. از آنجایی که اندازه دلمه کفیر از ماست کوچک‌تر بوده لذا هضم راحت‌تری دارد.

برای تهیه کفیر، دانه‌های کفیر را به شیر تلقیح می‌کنند. دانه‌های کفیر شامل باکتری‌ها و مخمرهای خاصی هستند که در واقع مسوول ایجاد طعم ترش و گازدار کفیر هستند. کفیر در درمان بیماری‌های مختلف نقش موثری داشته و در مقایسه با ماست علاوه بر باکتری‌های زنده از ویژگی‌های تغذیه‌ای بیشتری برخوردار است.

گردآوری و تنظیم: مهکامه غیاثی - مسئول کنترل کیفیت شرکت پخش پاکبان

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد