زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

اگر از مواد لبني كمتر استفاده شود جذب كلسيم آن بيشتر است به دليل اينكه مواد لبني پرچرب موجب افزايش كلسترول و چربي افراد مي‌شود و جذب كلسيم را نيز كاهش مي‌دهد.

كشك در غذاهاي ايراني از جايگاه بسيار ويژه‌اي برخوردار است و سرشار از كلسيم است به شرط اينكه نمك در آن كمتر مصرف شده باشد مي‌تواند منبع مفيدي براي تأمين كلسيم در بدن باشد.

وي اضافه كرد: گل كلم، شلغم، ترب، بادام، كنجد و لوبياي سويا سرشار از كلسيم است و ماهي كليكا و ساردين نيز از منابع خوب كلسيم به شمار مي‌آيد.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت افزود: ويتامين D براي جذب كلسيم از اهميت زيادي برخوردار است اگر در روزهاي آفتابي يك ساعت پياده‌روي شود به شرط اينكه از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده نكرده باشند ويتامين D مورد نياز بدن ساخته مي‌شود. روزانه افراد به 400 ميلي‌گرم ويتامين D و 200 ميلي‌گرم كلسيم نيازمندند.

يك چهارم ليوان كنجد 50 ميلي‌گرم كنجد دارد و يك عدد پرتقال متوسط 50 ميلي‌گرم كليسم و يك ليوان جعفري خام خرد شده 78 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان كشك 253 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان ماست كم چرب 345 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان شير كم‌چرب 302 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان بستني وانيلي 176 ميلي‌گرم كلسيم دارد.

توسط : سید آرمان رضوی طباطبایی

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد