زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

كيوي طعم شيريني دارد شبيه به مخلوطي از موز ، آناناس و توت فرنگی . اين ميوه با نام علمي آکتیندیا دلیشیوساچینی، بومی جنوب شرقی چین است . جایی که آن رامکیو پیچ می نامند. کیوی مانند موز سرشار ازپتاسیم است و همچنین 1.5 از ویتامین C رژیم غذایی روزانه را دربردارد. کیوی همچنین سرشار از ویتامینهای A و E است و از دانه های سیاه فشرده و له شده کیوی می توان روغن کیوی فراهم کرد . دانه هایی که سرشار از آلفا لینولئیک اسید است ( آنچه که در اسید چرب امگا 3 یافت می شود).  کیوی غنی از ویتامینها فلانوئیدها و مواد معدنی است.مخصوصاً حاوی میزان زیادی از ویتامینC (بیش از پرتغال است). پتاسیم کیوی به اندازه موز است و نیز میزان خوبی بتا کاراتن دارد. 

خواص سلامتي :

مطالعات ثابت کرده اند که کیوی از حالات آسم و نفس تنگی کودکان پیشگیری می کند و همچنین با فراهم کردن میزان فیبر در رژیم غذایی احتمال سرطان روده کاهش می یابد.

مطالعاتي كه در ایتالیا بر روی بچه های 6 تا 7 ساله انجام شده ثابت کرده که سلامت دستگاه تنفسی آنها به دنبال مصرف مداوم كيوي افزایش یافته است. در واقع بروز خس خس تنفسي ، در بچه هایی که 5 تا 7 مرتبه در هفته از مرکبات و کیوی تغذیه مي كردند، به ميزان 44% کمتر از بچه هایی بود که کمتر از یکمرتبه در هفته کیوی مي خوردند.

در این تحقیق میزان نفس تنگی تا32% ، سرفه تا 27 % ، سرفه های مزمن تا 25% و آبریزش بینی تا 28% کاهش یافته است.

به علاوه كيوي داراي فلانوييدهايي است كه سلولهای بدن را در برابر اکسیداسیون حفاظت می کنند ، و از این رو اثر حفاظتی بسیار مفیدی در جلوگيري از بروز جهش ژنتيكي در مولكولهاي DNA دارند .

حفاظت برعلیه یک نوع کاهش بینایی

مجموعه ای از مطالعات چشم پزشکی ثبت شده نشان داده اند که مصرف بيش از 3 کیوی در روز ، می تواند خطر ضعف بینایی در چشم بزرگسالان را تا 36% كاهش دهد.

خواص آنتی اکسیدانی کیوی

نکته ای که در رابطه با کیوی مهم است دارا بودن مقادیر معتنابهی از ویتامینهای C ، E و A می باشد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان محلول در آب است که ثابت شده بدن را مقابل رادیکالهای آزاد محفاظت کرده و به طور بارزی ، سلامتی افرادی که به طورمداوم آن را مصرف می کنند درمقابل انواع امراض از مشکلات مربوط به رگهای قلب گرفته تا سرطان وبیماری چاقی بدن را تأمین می کند.

ثابت شده که که ویتامین E همان آثار مشابه را دارا می باشد اما این ویتامین محلول در چربی است لذا در عملکرد ، مکمل ویتامین C می باشد. میوه کیوی از هر دو نوع از این ویتامینها سرشار است بنابراین درهمه جبهه ها از بدن ما در مقابل رادیکالهای آزاد محافظت می نماید.

کیوی حاوی مقدار زیادی فیبر است

میزان بالای فیبر در رژيم غذايي نقش مهمي در كنترل قند خون بيماران دیابتي دارد. ضمن اينكه فيبرها از طريق محصور كردن تركيبات سمی روده و همچنين افزايش سرعت ترازيت روده ( افزايش سرعت حركت مواد غذايي در دستگاه گوارش ) از بروز سرطان هاي روده جلوگيري مي نمايد . علاوه بر اين فیبر سطح کلسترول خون را کاهش می دهد ، و در بهبود وضعیت بيماران قلبی – عروقی و كاهش احتمال بروز حملات قلبی سودمند است.

توسط : سید آرمان رضوی طباطبایی

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد