زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

خوردن آلوی خشک در سلامت استخوانها معجزه می کند.

به نقل از ساینس دیلی (Science Daily)، دکتر بهرام ارجمندی، استاد و رییس بخش تغذیه و علوم ورزشی دانشگاه ایالتی فلوریدا گفت: در طول دوران کاری ام میوه های زیادی را آزمایش کردم. مثل انجیر، خرما، توت فرنگی و کشمش. اما هیچ کدام تاثیر آلوی خشک را بر تراکم استخوان نداشتند.

وی گفت: شکی نیست که تمام میوه ها و سبزیجات تاثیرات تغذیه ای مطلوبی دارند. اما آلو در سلامت استخوانها معجزه می کند.

دکتر ارجمندی و محققان دانشگاه اوکلاهما دو گروه زنان در دوره پس از یائسگی را آزمودند. طی یک سال، گروه اول (شامل 55 نفر) روزی 100 گرم آلوی خشک (10 عدد) و گروه دوم (شامل 45 نفر) روزی 100 گرم سیب خشک خوردند. به تمام این افراد روزی دوز کلسیم (500 میلی گرم) و ویتامین D (400 واحد بین المللی) دارند.

گروهی که آلوی خشک مصرف کرده بودند از نظر تراکم عناصر معدنی استخوان در مقایسه با گروه دیگر به طور چشمگیری در وضع بهتری قرار داشتند. علت این قضیه تا حدی به دلیل توانایی آلوی خشک در جلوگیری از تجزیه استخوان بود که با افزایش سن افراد روند آن سرعت می گیرد.

در آمریکا حدود 8 میلیون زن و 2 میلیون مرد پوکی استخوان دارند.

دکتر ارجمندی گفت: در 5 تا 7 سال اول یائسگی، زنان با سرعت 3 تا 5 درصد در سال در خطر از دست استخوان قرار می گیرند. لیکن پوکی استخوان خاص زنان نیست و در حدود 65 سالگی مردان را نیز به اندازه زنان گرفتار می سازد.

دکتر ارجمندی گفت: نباید آن قدر در مورد سلامت استخوانها سستی کرد تا کار به جای باریک بکشد. افراد می توانند با خوردن 2 تا 3 آلوی خشک در روز شروع کنند و کم کم تعداد آن را به 6 تا 10 عدد برسانند.

توسط : مهدی حسینی

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد