زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

غذاهای گیاهی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات كامل، حاوی تركیباتی به نام آنتی اكسیدان هستند كه برای سلامت انسان مفید هستند. این مواد بسیاری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را به تاخیر انداخته و از بیماری‌های واگیردار ازجمله بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و انواع سرطان‌ها پیشگیری می‌كنند.

به گزارش ایسنا، آنتی اكسیدان‌ها نه تنها در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر نقش دارند بلكه در حفظ سلامت پوست و كند شدن روند پیری در پوست نیز موثر هستند.

برخی از ویتامین‌ها و موادمعدنی، به عنوان آنتی اكسیدان‌ها شناخته شده‌اند. مهمترین این مواد كه دارای فعالیت آنتی اكسیدانی هستند عبارتند از ویتامین‌های A,C,E، بتاكاروتن، سلنیوم، روی، منیزیوم و تركیبات لیكوپن.

وجود بسیاری از آنتی اكسیدان‌ها با رنگ‌هایی خاص در مواد غذایی مشخص می‌شوند از جمله رنگ قرمز تیره در میوه‌هایی مانند گیلاس، آلبالو و گوجه فرنگی، رنگ نارنجی در هویج، رنگ زرد در ذرت، انبه و زعفران و رنگ آبی مایل به بنفش در تمشك، شاتوت و انگور.

نقش آنتی اكسیدان‌ها در سلامت

در بدن انسان روزانه میلیون‌ها فرآیند به وقوع می‌پیوندد كه برای انجام آنها بدن نیاز به اكسیژن دارد. این عمل اكسیداسیون نامیده می‌شود و طی آن مولكلول‌ها الكترون از دست می‌دهند و باعث تولید تركیبات فعالی به نام اكسیدها یا رادیكال‌های آزاد می‌شوند كه در برخی مواقع سبب آسیب سلول‌ها و از بین رفتن آنها می‌شود.

برخی از بیماری‌های تحلیل برنده مانند سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی - عروقی، آلزایمر، بیماری‌های عملكرد سیستم ایمنی و برخی از بیماری‌های چشمی با رادیكال‌های آزاد ارتباط دارند.

آنتی اكسیدان‌ها از طریق تركیب شدن با اكسیدهای مضر (رادیكال‌های آزاد) موجب حفاظت سلول‌های بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از فعالیت اكسیدها می‌شوند. همچنین آنتی اكسیدان‌ها می‌توانند آسیب‌هایی كه قبلا در سلول‌ها، توسط رادیكال‌های آزاد ایجاد شده است را بهبود بخشند.

- برای حفظ سلامت و كاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی روزانه بیش از پنج واحد از سبزی‌ها و میوه‌ها بخورید.

- پیشگیری از سرطان‌ها «با مراقبت‌های مداوم غذایی، رعایت رژیم‌های غذایی كم چرب و مصرف زیاد سبزی و میوه» امكان‌پذیر است.

- افزایش مصرف سبزی و میوه، غلات كامل و شیر و لبنیات كم چرب، كه موجب دریافت آنتی اكسیدان‌ها می‌شوند، در سلامت اكثر مردم مفیدند.

- چنانچه در رژیم غذایی دو اصل تعادل و تنوع رعایت شود، نیاز افراد سالم به آنتی اكسیدان‌ها، ویتامین‌ها و املاح برآورده شده و لزومی به استفاده از مكمل‌ها نیست. اما گروه‌های در معرض خطر مانند كودكان، زنان باردار، شیرده و ... نیازمند دریافت بعضی از مواد مغذی از طریق مكمل‌ها هستند.

كاروتنوئیدها، فلاونوئیدها، ایزوتیوسیانات‌ها، فنل‌ها، سولفیدها و تیول‌ها شناخته شده‌ترین آنتی اكسیدان‌ها هستند كه در مواد غذایی نیز وجود دارند.

براساس گزارش ایسنا، آنتی اكسیدان‌ها با خنثی كردن رادیكال‌های آزاد،‌ حفاظت سلول‌ها در مقابل اثرات مخرب رادیكال‌های آزاد، حفظ سلامت بینایی، حفظ سلامت پروستات، بهبود عملكرد مغز، حفظ سلامت قلب، حفظ سلامت دستگاه ادراری، از بین بردن خاصیت سمی تركیبات نامطلوب و حفظ و تقویت عملكرد سیستم ایمنی در حفظ سلامتی بدن نقش دارند.

توسط : مهندس الناز کتابی

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد