زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

كشور نپال ، كشوري است كه آداب آشپزي‌اش برگرفته از هندوستان است. يعني غذاها پرادويه و تند تهيه شده، در سيني سرو و در بسياري از موارد با دست خورده مي‌شوند. .. اين غذاها علاوه بر ادويه با چاشني‌هايي كه به آچار معروف‌اند سر سفره آورده مي‌شوند و با طعم‌هاي مختلف به مصرف مي‌رسند. در اين ميان، كاري تهيه‌شده با گوشت مرغ كه به کاري‌کوماسو شهرت دارد غذاي پرطرفداري در نپال است كه در ادامه با آن آشنا خواهيد شد.

عادت‌هاي غذايي نپالي‌ها

غذاي اين سرزمين مانند خود آن داراي گوناگوني فراواني است. نپالي‌ها مثال معروفي دارند با اين عنوان كه «ما سريع مي‌پزيم و خوب مي‌خوريم» همچنين غذاي نپالي دو مزيت را همزمان داراست؛ ارزش تغذيه‌اي و طعم به ياد ماندني. يكي از اصولي كه باعث مي‌شود غذايشان طعم دلچسبي داشته باشد وجود انواع ادويه‌جات خوشبو و موادي مانند سركه، سير، فلفل و به خصوص چيلي، روغن خردل و در نهايت كره است.

در بيشتر نواحي نپال خصوصا قسمت‌هايي كه مناطق كشت برنج است، يكي از غذاهاي اصلي‌شان، غذايي به اسم دال است كه شامل حبوبات - به خصوص عدس - و برنج است. تقريبا اين غذا 2 يا 3 بار در هفته خورده مي‌شود و يكي از محبوب‌ترين غذاهاي اين كشور به حساب مي‌آيد. يكي از ادويه‌هاي محبوب نپالي‌ها كه به علت نزديكي به هند و تحت تاثير غذاهاي آنهاست، كاري است آنها با اين ادويه غذاهاي متنوعي تهيه مي‌كنند. به عنوان نمونه، غذايي دارند كه با سيب‌زميني آب‌پز درست مي‌شود و در هند و چين هم رايج است و کاري فراواني براي طعم دادن به آن زده مي‌شود. آنها براي پختن انواع گوشت هم از كاري استفاده مي‌كنند. نپالي‌ها با استفاده از نان انواع اسنك‌ها را براي عصرانه درست مي‌كنند كه محتوياتش شامل باز هم برنج! ذرت و‌ انواع سبزيجات است. چيزي شبيه سمبوسه را تصور كنيد البته بسيار تندتر از چيزي كه تصور مي‌كنيد. خود نپالي‌ها مي‌گويند: «بخور و فرار كن.» به غير از غذاهاي سنتي كه البته بسيار خوشمزه هستند و احتمالا با هر ذائقه‌اي سازگارند – صرف‌نظر از تندي آن – در نپال مي‌توانيد گونه‌هايي از غذاهاي ژاپني و چيني را هم به وفور مشاهده كنيد، غذاهايي مانند نودل يا ماكاروني. در برخي مناطق اين كشور كه به رودخانه‌ها نزديك است غذاي اصلي‌ مردم را ماهي تشکيل مي‌دهد. البته ماهي را به صورت سرخ‌كرده نمي‌خورند و از انواع سبزيجات و ادويه‌جات هم در آن استفاده مي‌كنند كه باز هم غذاي سالمي محسوب مي‌شود.يكي از نكات جالب توجه در نپال اين است كه نپالي‌ها براي خوردن غذا زمين را به ميز و صندلي ترجيح مي‌دهند. نوبت به نوشيدني‌هاي مردم اين كشور رسيد. چاي كه معمولا با شير و شكر خورده مي‌شود و همراه غذا انواع آبميوه‌ها كه البته آنها را بدون شكر مي‌نوشند.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد