زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

آيا تا به حال به اين فكر افتاده‌ايد كه از همين لحظه فقط از روغن‌هاي سالم و مرغوب براي مصارف آشپزي استفاده كنيد كه نه تنها مملو از چربي نباشند بلكه بتواند مواد مغذي همانند آنتي اكسيدان‌ها، املاح معدني و ويتامين‌ها را نيز به بدن شما برسانند. به گزارش ايسنا متخصصان تغذيه در مقاله‌اي فهرست هشت مورد از سالم‌ترين روغن‌هاي خوراكي جهان را منتشر كردند كه علاوه بر مزاياي فوق كمك مي‌كند قلب شما سال‌هاي طولاني سالم و قوي بتپد. بنابر گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، اين گزينه‌هاي سالم عبارتند از:

1) روغن زيتون

مزاياي اين روغن براي سلامتي انسان از سالها پيش شناسايي شده و بيشتر در رژيم غذايي مديترانه‌اي موجود است. به طور مختصر، اين چربي اشباع نشده تك زنجيره‌اي مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن مثل امراض قلبي و سرطان را كاهش داده و به افزايش طول عمر و بهبود كيفيت زندگي افراد كمك كند.

2) روغن دانه انگور

اين روغن هر چند كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما خواص فوق‌العاده‌اي براي مقابله با بيماري‌ها دارد. روغن دانه انگور كلسترول بد (LDL) و فشارخون را پايين آورده و خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد. اين روغن همچنين در بهبود ديابت و مشكلات بينايي تاثير مفيد دارد و با مقابله با مولكول‌هاي راديكال آزاد پيري را به تعويق مي‌اندازد.

3) روغن آووكادو

اين ميوه كه احتمالا چرب‌ترين ميوه جهان است در عين حال به عنوان يكي از سالم‌ترين ميوه‌هاي جهان شناخته شده است. روغن آووكادو سبز و خوشمزه و سرشار از ويتامين E و كلروفيل است. همچنين از آنجا كه اين روغن نقطه تبخير بالاتري نسبت به ساير روغن‌هاي گياهي دارد گزينه مناسبي براي طبخ غذا است.

4) روغن گردو

گردو همراه با بسياري ديگر از مغز خشكبار سلاحي قدرتمند براي مقابله با بيماري‌هاي قلبي و عروقي است به اين دليل كه منبع غني از اسيدهاي چرب امگا – 3 و اسيد آلفا- لينولئيك است. اما روغن گردو به خصوص غني از آنتي اكسيدان‌ها بوده و حاوي مقادير زيادي از اسيدهاي چرب مفيد براي قلب است.

5) روغن كنجد

روغن كنجد نيز سرشار از آنتي اكسيدان‌ها و املاح معدني مثل منيزيم، مس، آهن و كلسيم است. از آنجا كه رنگ اين روغن تيره‌تر است خاصيت آنتي اكسيداني بيشتري دارد.

6) روغن دانه كتان

اين روغن كه معمولا توسط اشخاص گياهخوار استفاده مي‌شود يك گزينه گياهي براي جذب اسيدهاي چرب امگا -3 است. اين روغن براي درمان بيماري قلبي، كاهش كلسترول و كمك به بهبود اختلالات خاص دستگاه ايمني خودكار بدن مفيد است.

7) روغن ماهي

روغن ماهي غني از DHA، EPA و دو نوع اسيد چرب امگا – 3 است كه براي مقابله با بيماري‌هاي قلبي، سكته مغزي، مشكلات رواني و اختلالات ناشي از افزايش سن مفيد است.

8) روغن بادام زميني

اين روغن هر چند كمتر در آشپزخانه‌ها مصرف مي‌شود اما يكي ديگر از روغن‌هاي سالم است كه براي كاهش كلسترول، پيشگيري از بيماري قلبي و حتي درمان سرطان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

توسط : دکترحسینی

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد