زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

وقتی از مرکز پر ازدحام سیلانگور به سوی شمال می رویید، شکل و شمایل زمین از حالت شهری به حالت سحر انگیز روستایی در می آید . ایالت پیراک حدود 21000 کیلومتر مربع را در بر می گیرد . این ایالت از سمت شمال به قدح و از طرف جنوب به سیلانگور محدود می شود . زمینهای اصلی این ایالت از مجموعه آبادیهایی کنار هم و دشتی گسترده تشکیل می شود .مردم این منطقه را سرزمین زیبایی م ینامند زیرا دارای مناظری با زیبایی نامحدود می باشد . پیراک از 9 شهرستان تشکیل می شود و شهرهای مهم آن عبارتند از ایپوه ، کوالاکانگسار ، تایپینگ تلوک ، و لوموت . مرکز ایالت ، ایپوه است . این شهر مرکزیت اداری را دارد در حالی که کوالا کانگسار ،  شهر سلطنت تلقی می شود . مناطق سیاحتی جذاب در اینجا با سبکهای قدیمی انگلوملایو ، کاخهای چینی ، ساختمانهای انگلیسی و معابد و غارهای آهکی تاریخی ایجاد شده اند . بعضی از زمینهای تپه ای زیبا مانند منطقه بوکیت (تپه ماکسویل ) نیز دیدنی است . پیراک ساحل بزرگی در سمت غربی خود دارد که رو به تنگه ملاکا می باشد . نزدیکترین جزیره پانگور است که به ساحل لوموت نزدیک است .

اماکن دیدنی : شهرک دریاچه ای بوکیت میرا ، پیراک تونگ ، معبد غار سامپوتونگ ، معبد مکپراسیت ، ایپو ، ایستگاه قطار ایپو و کاخ شهرداری ، مسجد ایالت ، باشگاه سلطنتی ایپو ، انستیتوی سنت میشل ، باغ ژاپنی ، پارک دی . آر .سینیوا ساگام .

موزه ها : موزه دارالرضوان ، موزه زمین شناسی ، مجتمع ورزشی دیوان بندرایا .

مناطق خارج از شهر ایپو :

قلعه کلیس ، تامبون ، کوالاتمپرونگ (غار تمپورنگ ) ، تلوک اینتان ، محل پرورش آهوان ، مجموعه تاریخی پایرسالاک ، پارک جنگلی کوالاوه ، آبشارهای لاتاایسکاندر ، محل پرورش لاک پشتهای رودخانه ای ، دریاچه تمنگور ، جزیره باندینگ ، مکان باستانی لنگونگ و کتا تامپان ، زیستگاه پرندگان کوالاگولا ، تایپینگ ، باغهای دریاچه ای تایپینگ ، موزه پیراک ، بوکیت لاروت (تپه مغناطیسی )، قدیمی ترین درخت کائوچوی مالزی ، لوموت ، جزیره پانگور ، کوتابلاندا .

سواحل پانگور : پاسیر بوگاک ، تیلوک نیپاه ، پانتای پوتری دیوا .

جزیره اطراف : پانگورلات ، پولائوسمبیلان ، مرکز صنایع دستی پولائو تیگا .

دسترسی به ایپو : ایپو مرکز استان پراک 205 کیلومتری کوالالامپور و 1665 کیلومتری پنانگ واقع است . این شهر راههای ارتباطی خوبی با شهرها و شهرکهای اصلی دارد . در شبه جزیره از طریق هوا و جاده و راه آهن این ارتباط برقرار است .

راه هوا: فرودگاه سلطان عزلان شاه به هواپیماهای کوچک و متوسط سرویس می دهد . خطوط هوایی مالزی از طریق فرودگاه کوالالامپور در سپانگ پروازهای منظمی از پنانگ به ایپو برقرار ساخته است .

راه خشکی : تاکسی ها از شهرها و نواحی مختلفی از بزرگراه منتهی به ایپو ، حرکت می کنند . نقاط حرکت این تاکسی ها عبارتند از : کوتابارو ، الوراستار ، پنانگ ، تایپینگ و کوالا کانگ استار در شمال ، و ارتفاعات کامرون ، تلوک اینتان ، تانجونگ ، مالیم و کوالالامپور در جنوب ، کرایه این تاکسیها از 6 رنگیت مالزی تا 10 رنگیت برای هر فرد متفاوت است . این مبلغ بستگی به نقطه حرکت دارد .

اتوبوسها : سرویسهای اتوبوس از کوالالامپور و واتر ورث به ایستگاه میدان کید برقراراست . شرکتهای اتوبوسرانی متعددی از شمال و جنوب کشور برای ایپو سرویس دارند .

قطار : سرویسهای راه آهن شمالی به وسیله شرکت کرتاپی تانا ملایا برهاد (ک تی ام بی) یا راه آهن مالزی در حرکت هستند . این قطارها در شهرهای اصلی پیراک یعنی تانجونگ مالم ، باتوگاجا ، ایپو ، کوالا کانگسار ، تایپینگ  و پاریت بونتر توقف می کنند .

مالزی - معرفی ایالت و جاذبه های دیدنی پراک

 

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد