زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

کرت، بزرگ‌ترین جزیره یونان است؛ جزیره‌ای باریک و بلند در میان دریای مدیترانه که روزگاری مرکز کهن‌ترین تمدن اروپایی، مینوسی، بوده است.
جزیره‌ی کرت، با آب‌وهوای گرم و معتدل، یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفرهای بهار و تابستان است. در نیمه‌ی دوم سال و با سردشدن هوا و بارندگی، امکان ورزش‌های آبی در سواحل وجود ندارد و با این‌که تابستان‌ها میزان رطوبت هوا بیشتر می‌شود ولی آفتاب درخشان روزانه در کنار نسیم خنک شب‌ها، هوای شرجی ساحلی را قابل‌تحمل می‌کند.

کرت، از نبردهای باستانی اساطیر تا جنگ استقلال یونان در حدود دویست سال قبل، نقش پررنگی در تاریخ و افسانه‌های یونانی داشته. در زمان استقلال، نیمی از مردم جزیره مسلمان بودند که بعد از استقلال کشور به دین گذشته‌ی خود، یعنی مسیحیت، بازگشتند. با وجود این‌که بازمانده‌ی مسلمانان در روند جابه‌جایی تبعه‌های دو کشور یونان و ترکیه، از کرت کوچ کردند، ولی این جزیره هنوز تلفیقی از هنر و فرهنگ اسلامی را در کنار فرهنگ غربی حفظ کرده.

کرت، دو تا شهر مهم دارد: هراکلیون و چانیا؛ هراکلیون بزرگ‌ترین شهر جزیره است و فرودگاه کوچکی دارد که با وجود پروازهای روزانه از اروپا، مخصوصاً بین ماه‌های آوریل تا نوامبر که شمار توریست‌ها زیاد می‌شود، پروازهای بین‌المللی از دیگر کشورها به ندرت انجام می‌گیرد. فرودگاه چانیا هم که یک فرودگاه کوچک و محلی است. بهترین راه برای رسیدن به کرت، پرواز به آتن، و از آن‌جا با کشتی‌های تفریحی یا پرواز داخلی به هراکلیون یا یکی از دیگر شهرهای جزیره است. هر روز کشتی‌هایی از سواحل آتن، پایتخت یونان، به کرت رفت و آمد می‌کنند و حتی توقف‌های کوتاهی در جزایر کوچک‌تر مدیترانه دارند.

برای رفت و آمد در شهر، تاکسی‌ها همه‌جا هستند و قیمت مناسبی دارند ولی اتوبوس‌ها هم با هزینه‌ی کم‌تر، مسافران را از ایستگاه‌های مختلفی در سطح شهر جابه‌جا می‌کنند. اتوبوس‌ها، هم در چانیا و هم در هراکلیون، به خارج از شهر و دهکده‌های اطراف هم می‌روند؛ در حالی که می‌توان برای رفتن به دهکده‌های ساحلی از قایق هم استفاده کرد. از طرفی کرت جمعیت کمی دارد و رانندگی در جزیره، کار دشواری نیست؛ کافی است گواهینامه بین‌المللی داشته باشید تا بتوانید ماشین اجاره کنید و برای رفت و آمد بین شهرها هم راحت‌تر باشید، پمپ‌بنزین‌ها تا ساعت دوازده شب باز هستند و هزینه‌ی سوخت خیلی بالا نیست.

اگر علاقه‌مند بودید آثار این تمدن مینوسی را ببینید، موزه‌ی باستان‌شناسی هراکلیون مجموعه‌ی بزرگی از سنگ‌نوشته‌ها، مجسمه‌ها و پیکره‌های مینوسی و حتی ظروف و جواهرات آن دوره را در خودش جا داده. ولی در کل کرت به خاطر دهکده‌های کوهستانی، خانه‌های سفید و آبی، سواحل طلایی و گل‌های کاغذی‌اش این همه طرفدار دارد.

سواحل شمالی کرت خیلی شلوغ‌تر و توریستی‌تر هستند و مشهورترین آن‌ها ساحل لیبیان (Libyan) است. اگر فقط یک‌بار قرار است در زندگی‌تان، زیر دریا را ببینید، باید یکی از تورهای غواصی کرت را انتخاب کنید. دیدن دنیای زیر آب‌های کریستالی با تجهیزات و راهنمای حرفه‌ای، یکی از زیباترین تصویرهای تمام سفرهایتان خواهد بود.

جالب است بدانید از ساحل تا صخره‌های روستای Zaros راهی نیست. زاروس و دافنِس، دو تا از روستاهای کوهستانی نزدیک به هراکلیون هستند که هم می‌شود از راه جاده به آن‌جا رسید و هم از راه دریا. قایق‌های تفریحی در کم‌تر از بیست دقیقه شما را در ساحل سنگی زاروس پیاده می‌کنند و از آن‌جا به قلب جنگل‌های کاج و سرو بلند بروید و نگران گرسنگی هم نباشید؛ توی مسیر کافه‌های سنگی یونانی با غذاها و نوشیدنی‌های مخصوص‌ آماده‌ی پذیرایی هستند. پنیر محلی زاروس، میزیترا از شیر میش تهیه می‌شود و با فلفل و سبزیجات و روغن زیتون، طعم‌دارش می‌کنند. هر جایی که یونانی‌های بیشتری دیدید، مطمئناً غذای خوبی دارد ولی در خود هراکلیون می‌توانید یکی از بهترین بشقاب‌های مزه در خیابان کاتانولئون، اصلی‌ترین خیابان هراکلیون، پیدا کنید: استریت کافه برای مزه‌ها و چیدمان داخلی کافه و میدان و آب‌نمای سنگی روبه‌رویش، شهرت خوبی دارد.
خیابان کاتانولئون برای خریدکردن هم جای پر زرق و برقی است؛ مغازه‌های کوچک لباس‌های تابستانی، گردنبندهای سنگی و کوسن‌های سوزن‌دوزی‌شده با رنگ‌های جادویی، کسی را دست‌خالی به هتل نمی‌فرستد. کرت یک جزیره‌ی توریستی است، پس هیچ چیزی به قیمت حقیقی فروخته نمی‌شود، با خیال راحت چانه بزنید.

به غیر از هتل‌های خوبی که در هراکلیون و چانیا، هست، هتل‌های محلی زیبایی را می‌توانید در روستاها پیدا کنید. اگر قصد داشتید در چانیا اقامت داشته باشید، یک سری به هتل کُنتسا بزنید؛ این همان هتلی است که در فیلم زوربای یونانی نشان داده شده و صاحب امروزی هتل، همان پسرک هشت ساله‌ی فیلم است.
در چانیا، کوهستان‌های سفید را از دست ندهید. کوه‌های سفید با رنگ‌های درخشان سنگ‌ها و درخت‌هایش، راهی برای رفتن ماشین ندارد و ممکن است برای کسی که به پیاده‌روی‌های سنگین، عادت ندارد، سخت باشد ولی پنجمین رتبه را در کوه‌های زیبای جهان دارد که همین به سختی‌اش می‌ارزد.

پارک ملی ساماریا (تنگه‌ی ساماریا) هم محیطی بکر و منحصربه‌فرد برای کسانی است که اهل طبیعت‌گردی هستند؛ ممکن است برای تازه‌کارها سخت باشد؛ اتوبوس‌ها از چانیا به اسفاکیا یا اُمالُس می‌روند و از آن‌جا باید تا روستا پیاده رفت و بعد از این‌که کمی استراحت کردید دوباره به سمت تنگه حرکت کنید؛ پشت تنگه به دریا می‌رسد و از آن‌جا با قایق می‌توانید به چانیا برگردید.
اگر از طبیعت زیبای کرت، به آفتاب تابان و ساحل زیبایش بسنده کردید و بقیه‌ی وقت‌تان را خواستید در شهر بگذرانید، مراکز خرید ایدولیس و هرسونیسوس با چند طبقه فروشگاه‌های برند و رستوران‌های بین‌المللی‌شان می‌توانند سرگرم‌کننده باشند. دکوراسیون خاص و مدرن کافه مایو در خیابان میلاتو را از دست ندهید چون هیچ جای دیگر شبیهش را پیدا نخواهید کرد.

از سواحل غربی کرت، به جزیره‌های دیگر یونان می‌توان سفر کرد؛ مانند کریسی که لقب جزیره‌ی طلایی را دارد یا کیترا که کوچک‌ترین جزیره‌ی یونان است؛ کافی است یکی از قایق‌ها و کشتی‌های تفریحی زیادی را که به مقصد این جزایر در حرکت هستند، انتخاب کنید. حتی امکان این‌که توی مسیر غواصی یا شنا کنید هم وجود دارد.

جزیره‌ی جنوبی مدیترانه، می‌تواند امانت‌دار خوبی برای رویاها باشد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد