زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های موزه آب در یزد (اینجا) را کلیک کنید

موزه آب يزد همزمان با برگزاري نخستين همايش بين‌المللي قنات در ارديبهشت ماه سال 1379 توسط شركت سهامي آب منطقه‌اي يزد، در شهرستان يزد افتتاح گرديد. اين موزه محل مناسبي براي شناخت آثار و ابنيه‌هاي تاريخي در زمينه‌هاي مختلف مربوط به آب است كه مي‌تواند مورد استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان قرارگيرد. در اين موزه لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار وادوات اندازه‌گيري حجم آب، وسايل تأمين روشنايي در قنات، اسناد و مدارك خريد و فروش آب و وقف‌نامه‌هاي قديمي، كتابچه ميرابها و اسناد توزيع آب، ظروف نگهداري و حمل آب و بسياري لوازم و اشياء ارزشمند ديگر در معرض ديد همگان قرار گرفته است.

موزه آب در يكي از ارزشمندترين آثار معماري سنتي يزد به نام خانه كلاهدوزها واقع شده است.

آقا سيدعلي اكبر كلاهدوز كه تاجري بس خوش آوازه بوده بناي اين خانه را در سال 1308 هجري قمري به پايان رسانيده است. اين ساختمان زيبا هم اكنون در تملك شركت آب منطقه اي يزد و به عنوان موزه آب در معرض بازديد همگان قرار دارد

دو پاياب يا پاكنه در اين خانه وجود دارد كه محل گذر دو قنات بوده كه يكي قنات رحيم آباد و ديگري قنات زارچ مي باشد كه هنوز هم در زير حياط اين خانه در حال جريان است . 

موزه آب يزد همزمان با برگزاري نخستين همايش بين‌المللي قنات در ارديبهشت ماه سال 1379 توسط شركت سهامي آب منطقه‌اي يزد، در شهرستان يزد افتتاح گرديد.

در قسمت پشت بام اين بنا، چاه خانه اي است كه آب را از آن استخراج و در منبعي كه هم اكنون هم موجود است ذخيره و بمصرف شرب اهل خانه مي رسانيدند.  مساحت اين ساختمان 720 مترمربع ميباشد.  گچ بري اين بنا كه داراي اشكال و نقوش متفاوت و جالبي مي باشد در سالهاي اخير مرمت شده است. 

 

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد