زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مقبره موسُلوس (ماسولوس) یا آرامگاه هالیکارناسوس ، مقبره ای است که در هالیکارناسوس (Halicarnassus) برای موسُلوس فرماندار امپراتوری فارسی ساخته شده است. این آرامگاه به عنوان پیروزی زیبا در نظر گرفته می شود ، که آنتی پاتر از صیدا آن را به عنوان یکی از عجایب هفت گانه جهان باستان شناسی معرفی می کند. در اینجا برخی از ویژگی های 10 آرامگاه معروف وجود دارد. متاسفانه مقبره مشهور موسُلوس در این لیست قرار ندارد. این اثر توسط زلزله آسیب دید و در نهایت توسط صلیبییون اروپا در قرن 15 جدا شد.

10 آرامگاه کورش (Tomb of Cyrus)

آرامگاه کورش

کورش کبیر بنیانگذار و فرمانروای امپراتوری وسیع فارس در قرن 6 قبل از میلاد بود. تاریخچه آرامگاه کورش مهم ترین اثر تاریخی پاسارگاد ، پایتخت باستانی فارسی در ایران امروز بود. هنگامی که اسکندر به غارت برد و تخت جمشید را نابود کرد ، او از آرامگاه کورش دیدن کرد و به یکی از مبارزان خود فرمان داد تا به این بنای تاریخی وارد شود. او در داخل مقبره یک تخت طلا ، میزی با عرق های آشامیدنی ، تابوت طلا ، زیورآلات با سنگ های قیمتی و کتیبه ای که روی آن نوشته شده بود: ای رهگذر ، من کورش هستم ، که به ایرانیان امپراتوری داد ، و پادشاه آسیا بود. متاسفانه هیچ اثری از این کتیبه در دوران مدرن سالم نماند.

 آرامگاه لنین (Lenin Mausoleum) 

آرامگاه لنین

آرامگاه لنین در مسکو به عنوان محل استراحت فعلی ولادیمیر لنین در نظر گرفته می شود. بدن مومیایی شده او از سال 1924 در معرض نمایش عمومی قرار دارد. گروهی روزانه مواد مرطوبی را زیر لباس او تزریق می کنند. تابوت لنین در دمای 16 درجه و رطوبت 80 تا 90 درصد نگهداری می شود. هر هجده ماه جسد برداشته می شود و تحت یک حمام شیمیایی خاص قرار می گیرد. بازدید کنندگان اجازه گرفتن عکس یا فیلم و همچنین صحبت کردن و سیگار کشیدن را در مقبره ندارند.

 آرامگاه همایون (Humaun`s Tomb)

آرامگاه همایون

آرامگاه امپراتور همایون مغول ، توسط همسرش در سال 1562 میلادی تاسیس شد. این اولین باغ آرامگاه در شبه قاره هند و مجموعه ای از یک پیشینه برای معماری مغول بود. این آرامگاه در دهلی نو ، هند واقع شده است. این آرامگاه از معماری فارسی الهام گرفته است؛ ارتفاع آن 47 متر می باشد. لایه بیرونی دو گنبد از قسمت خارجی سنگ مرمر سفید پشتیبانی می کند. برای تضاد با گنبد خارجی سفید، بقیه ساختمان از سنگ ماسه قرمز ساخته شده است. زمان ساخت مقبره اصلی بیش از هشت سال طول کشید که در مرکز باغی 30 هکتاری به سبک فارسی قرار دارد.

 قلعه سنت آنجلو (Castle Sant`Angelo)  

قلعه سنت آنجلو

آرامگاه هادریان ، معمولا به عنوان قلعه سنت آنجلو شناخته شده است ، یک ساختمان استوانه ای مستحکم در روم که در ابتدا توسط امپراتور هادریان به عنوان یک مقبره برای خود و خانواده اش سفارش داده شده بود. خاکستر هادریان یک سال پس از مرگش در اینجا قرار داده شد ، به همراه همسرش سابینا و اولین پسر خوانده اش. پس از این ، باقی مانده امپراتوران بعدی در اینجا قرار داده شد، آخرین رسوب ثبت شده متعلق به کاراکالا (Caracalla) در سال 217 بود. این ساختمان بعدها به عنوان قلعه مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاظر موزه می باشد.

 آرامگاه جهانگیر (Tomb of Jahangir)

آرامگاه جهانگیر

آرامگاه جهانگیر مقبره ساخته شده برای جهانگیر امپراتور مغول است که از سال 1605 تا   1627 حکومت می کرد. این مقبره معروف در لاهور ، پاکستان قرار دارد. پسر او مقبره را ده سال پس از مرگ پدرش ساخت. این آرامگاه در یک باغ جذاب با چهار مناره 30 متری قرار دارد. داخل با نقاشی های دیواری و سنگ مرمر رنگی آراسته شده است. داخل مقبره تابوتی از سنگ مرمر سفید است که هر دو طرف آن را کاشی های با طرح گل تشکیل داده است.

 حرم امام حسین (ع) (Imam Husayn Shrine) 

حرم امام حسین

آرامگاه حسین بن علی (ع) در شهر کربلا ، عراق واقع شده است، این آرامگاه در نزدیکی مکانی که حسین (ع) در طول نبرد کربلا شهید شد قرار دارد. این آرامگاه یکی از مقدس ترین مکان ها برای شیعیان است که بسیاری آن را زیارت می کنند. دروازه های چوبی با دکوراسیون شیشه ای ، دیوار مرز حرم را احاطه کرده است. دروازه به یک حیاط با 65 اتاق کوچکتر که به خوبی از داخل و خارج تزئین شده اند باز می شود. قبر امام حسین (ع) به طور مستقیم در زیر یک گنبد طلایی قرار دارد.

 آرامگاه شیروانشاه (Mausoleum of Shirvanshahs) 

آرامگاه شیروانشاه

آرامگاه شیروانشاه بخشی از کاخ شیروانشاه ، بزرگترین بنای تاریخی شیروان-آبشرون از معماری آذربایجان ، واقع در شهر درونی باکو است. علاوه بر آرامگاه شیروانشاه این مجموعه شامل ساختمان اصلی کاخ ، غرفه سنگی کوچک ، خزانه های دفن ، مسجد و بقایای حمام ها می شود. این آرامگاه شکلی مستطیلی دارد و دارای گنبدهای شش گوشه ای که از بیرون با ستاره های چند شعاعی تزئین شده اند می باشد. سلطان خلیل الله در قرن 15 دستور ساخت این طاق نورانی را برای مادر و فرزندش داد.

 شاه زنده (Shah-I-Zinda)

شاه زنده

شاه زنده یکی از معروف ترین آرامگاه های آسیای مرکزی می باشد که در بخش شمال شرقی ازبکستان قرار دارد. این مجموعه شامل سه ساختار متصل شده به هم توسط چهار گذرگاه گنبدی شکل است. قدمت اولین ساختمان ها به قرن 11 و 12 بازمی گردد. با این حال برخی از ساختمان به قرن 14 و 15 هم بازمی گردند. نام "پادشاه زند" به افسانه قاسم بن عباس پسر عموی حضرت محمد (ص) متصل می شود. بر اساس افسانه ها گردن او زده شد اما سرش به چاه عمیقی (باغ بهشت) که هنوز هم در آن زندگی می کند آورده شد.

 ارتش سفالی (Terracotta Army)

ارتش سفالی

آرامگاه امپراتور اول سلسله شین ، که با موفقیت تمام کشورهای رقیب و متحد چین را شکست داد، در نزدیکی شهر شیان واقع شده است. آرامگاه امپراتور هنوز کاوش باستان شناسی نشده است، اما ارتش سفالی در نزدیکی آن به خاک سپرده شده اند و در حال حاظر این مکان به یکی از جاذبه های توریستی برتر در چین تبدیل شده است. تخمین زده می شود که در سه گودال بیش از 8000 سرباز ، 130 ارابه با 520 اسب ، 150 اسب سواره نظام دفن شده است. رنگ لاکی ، ویژگی های فردی صورت و سلاح های واقعی که در ساخت این اشکال مورد استفاده قرار گرفتند ، ظاهری واقع بینانه را ایجاد می کنند. اگرچه سلاح ها به سرقت رفتند و رنگ آمیزی ها تا حد زیادی کم رنگ شدند اما وجود آن ها نشانه ای از کار و مهارت در ساخت و سازشان می باشد.

 تاج محل (Taj Mahal)

تاج محل

تاج محل در آگرا آرامگاهی از سنگ مرمر سفید می باشد که بین سال های 1632 و 1653 به دستور شاه جهان امپراتور مغول برای یادبود همسر مورد علاقه اش ساخته شد. تاج یکی از مقبره هایی است که به خوبی حفظ شده و معماری زیبایی دارد و یکی از شاهکارهای معماری مغول و از عجایب بزرگ هند است. این اثر تاریخی را "اشک بر گونه ابدیت" می نامند که در واقع یک مجموعه یکپارچه از ساختارها می باشد. علاوه بر مقبره سنگ مرمر سفید گنبدی شکل این محل شامل چندین ساختمان زیبا ، استخرهای منعکس کننده و باغ گسترده زینتی با درختان گل و بوته می باشد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد