زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

باغ معمولا اشاره به یک منطقه محصور با بسیاری از انواع درختان و درختچه ها و همچنین گل است. باغ یک کلمه مشترک به زبان ایرانی ، فارسی ، پشتو ، کردی ، لری به معنی Garden یا Orchard (درختان میوه) می باشد . در تمامی نقاط دنیا ، باغ هایی وجود دارند که به سبک خاصی ساخته شده اند تا بتوانند برای منطقه و کشور خود جاذبه گردشگری به حساب آیند. در صورتی که از مناظر بهشتی و زیبا لذت می برید حتما این باغ ها را در لیست گردشکری خود قرار دهید تا با رفتن به این باغ ها بهشت در ذهن شما نهادینه شود.

16 باغ شون نونگ نوچ در تایلند (Suan-Nong-Nooch)

باغ شون نونگ نوچ1

باغ شون نونگ نوچ2

باغ شون نونگ نوچ3

باغ نونگ نوچ یا نانگ نوچ ، باغ باورنکردنی در پاتایا ، تایلند واقع شده است. دلیل شهرت فراوان آن در میان توریست ها مناظر و چشم-اندازهای حیرت انگیز این باغ است. آقای پیسیت و خانم نوگ نوچ در 1954 زمین این باغ عظیم را خریداری کردند که پیش بینی می شد تبدیل به یک مزرعه میوه شود. اما این دو پس از بازگشت ازسفر خارج تصمیم گرفتند تا یک باغ  گرمسیری مملو از درختان و گیاهان زینتی و گلها را ایجاد کنند.این باغ در سال 1980 به روی عموم باز شد و نام  رسمی “Suan Nong Nooch” را دریافت کرد. اینجا فضایی است که علاقمندان می توانند بیشتر با فرهنگ تایلند آشنا شوند. روزانه 2000نفر از این باغ دیدن می کنند.

15  باغ یویان در چین (Yuyuan)

یویان1

یویان2

یویان3

گفته می شود که باغ یویان در دوران پادشاهی مینگ ، 400 سال پیش در چین ساخته شده ست. این باغ گه به سبک سنتی چینی ساخته شده است. باغ یویان چندین بار  ترمیم و باز شده است. با سقوط خاندان یویان برای مدتی این باغ بلااستفاده ماند و به هم ریخت. با وجود اینکه تعدادی از ثروتمندان محلی آن را بازسازی کردند اما جنگ های داخلی در اواسط قرن 19 آسیب زیادی به آن وارد کرد. در 1956 پس از آزادی شانگهای دولت باغ را بازسازی کرد و به زیبایی و شکوه آن افزود. و در نهایت  در 1961 این باغ به روی عموم باز شد.

14  باغ وانگشیوان در چین (Wangshiyuan)

باغ وانگشیوان1

باغ وانگشیوان2

باغ وانگشیوان3

باغ وانگشیوان که کوچکترین باغ کلاسیک سوژو است، در طول 800 سال ساخته شده است و تا سال 1950 مالکیت خصوصی داشت تا اینکه به دولت اهدا شد. در سال 1958 این باغ به روی عموم مردم باز شد. با آنکه این باغ بسیار کوچک است ولی از سه بخش شگفت انگیز تشکیل شده است: مسکونی، مرکزی و باغ درونی. بخش مرکزی یک آبگیر کوچک دارد و باغ شب ها نیز باز است و نمایش های موزیک و اپرا در آن برگزار می شود. این باغ به خوبی سبک کلاسیک باغ های چینی را نشان می دهد که به عنوان قالب باغ Ming Hall در موزه متروپولیتن هنر نیویورک بکار گرفته شد و مدل مینیاتوری آن برای نمایشگاهی در پاریس در دهه هشتاد ساخته شد.

13  باغ کنروکوئن در ژاپن (Kenrokuen)

باغ کنروکوئن1

باغ کنروکوئن2

باغ کنروکوئن3

باغ کنروکوئن بیش از 11 هکتار مساحت دارد و در قلب کانازاوا واقع شده است. این باغ یکی از زیباترین باغ های عمومی ژاپن محسوب می شود و معنای نام آن "دارنده 6 فاکتور" است، یعنی فاکتورهای فراخی، آرامش، هنری بودن، آنتیک بودن، مسیرهای آبی و داشتن منظره زیبا که همه از عوامل زیبایی باغ هستند را در کنار هم دارد. آبگیرهای آن بزرگ و دست ساز هستند. این باغ صدها سال قدمت دارد.

12  باغ رویان جی در ژاپن (Royanji)

رویان جی1

رویان جی2

رویان جی3

معبد رویان جی در کیوتو به خاطر وجود باغ بودایی اش مشهور است. گفته می شود باغ معبد رویان جی برجسته ترین نمونه سبک هنر بودایی و فرهنگ ژاپنی است. این معبد ژاپنی توسط دیوارهای کوتاهی محصور شده است. در سنگفرش سفید این معبد 15 تخته سنگ وجود دارد. کسی نمی داند چه کسی و کی اینجا را ساخته اما شکل قدیمی خود را تا امروز حفظ کرده است و در آینده نیز اینچنین باقی خواهد ماند . در پشت معبد که به سمت باغ سنگی است ظرف سنگی وجود دارد که متعلق به قرن 17 است. نوشته ای روی ان است که چنین می گوید: " تنها چیزی که از زندگی آموختم اینست که همیشه راضی باشم".

11  باغ شالیمار در پاکستان (Shalimar)

باغ شالیمار1

باغ شالیمار2

باغ شالیمار3

باغ شالیمار ، پاکستان یک باغ پارسی است. ساخت این باغ در 1641 بعداز میلاد توسط شاه جهان در لاهور پاکستان ساخته شده است. مدیریت ساخت آن توسط خلیل الله از رجال دربار شاه جهان با همکاری علیمردان خان و ملا علاالملک تونی صورت گرفته است. این باغ به شکل یک متوازی الاضلاع است که توسط یک دیوار آجری محصور شده و شهرت این دیوار به دلیل منبت کاری های پیچیده درآن است.  این مجموعه به همراه قلعه لاهور  در سال 1981به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید. 

10  باغ ماژورل در مراکش (Jardin Majorelle)

باغ ماژورل1

باغ ماژورل2

باغ ماژورل3

باغ ماژورل توسط ژاک ماژورل هنرمند طراحی شد که او این باغ را با گیاهانی با رنگ های هماهنگ که از سراسر دنیا آورده شد، پر کرد و دیوارهایش را به رنگ باشکوه "آبی ماژورل" رنگ کرد که این رنگ آبی، باعث می شود که رنگ سبز گیاهان زیباتر به چشم بیاید. این باغ در دهه چهل به روی عموم مردم باز شد و در دهه هشتاد فروخته شد و هتلی روی زمین آن ساخته شد. خوشبختانه یک جفت ناجی به نام های پی یر برژ و ایو سن لوران بدست آورد. این دو نفر باغ ماژورل را در سال 1980 خریدند و شروع به مرمت آن نمودند. حالا این باغ 300 گونه گل دارد و 20 باغبان از آن نگهداری و مراقبت می کنند.

9  باغ های پیترهوف در روسیه (Peterhof Gardens)

باغ پیترهوف1

باغ پیترهوف2

باغ پیترهوف3

باغ های پیترهوف که اطراف کاخ پیتر کبیر در سنت پترزبورگ ساخته شده اند نتیجه حدود دویست سال تلاش خانواده سلطنتی روسیه برای زیباسازی و حفظ سبک باغ های اروپائی در این مجموعه هستند. اعضای خانواده سلطنتی از جمله پیتر کبیر، کاترین کبیر و نیکولاس اول بر ساخت و تکمیل این باغ ها نظارت کردند. این باغ ها که اغلب "ورسای روسیه" نامیده می شوند، یکی از عجایب دنیا هستند و جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. ورودی این باغ 450 روبل روسیه (حدود 13 دلار) است.

8  کاخ ورسایلس در فرانسه (Chateau de Versailles)

ورسایلس1

ورسایلس2

ورسایلس3

ساخت این باغ در سال 1661 توسط لوئی پانزدهم آغاز شد. باغ های ورسایلس بسیار بزرگ هستند و پیاده روهای طولانی دارند و در باغستان های آن درختان لیمو و انار کاشته شده است. این باغ یک هزارتوی شمشادی، آبنماهای فوق العاده زیبا و مجسمه های مخفی دارد. ساخت دریاچه تزئینی این باغ حدود 11 سال طول کشید. در سال 1999 توفان به این باغ ها آسیب رساند و مرمت های کاملی روی آن انجام شد. از ماه آوریل تا اکتبر در این باغ آبنماهای موزیکال به نمایش در می آید. ورودی این باغ 35 دلار است.

7  باغ تعمیق کیهانی دراسکاتلند (Cosmic Speculation)

باغ تعمیق کیهانی1

باغ تعمیق کیهانی2

باغ تعمیق کیهانی3

این باغ 30 جریبی فقط یک روز در سال به روی عموم مردم باز است و مجموع ورودی ها برای حمایت و پشتیبانی از مراکز خیریه افراد سرطانی خرج می شود. این باغ روی زمین های پورتراک هاوس (عمارت قرن هجدهمی) ساخته شده است. خود باغ در سال 1989 تکمیل شد و طراحی آن را چارلز جنکز معمار انجام داد. در این باغ گویی کهکشان را سیر می کنید. طراحی بخش های کیهانی آن فوق العاده است و بیننده را مسحور می کند. دریاچه های دست ساز و فرم های زمینی این باغ کژدیسی های ناشی از حفره های سیاه را به ذهن می آورند.

6  باغ ویلا دسته در ایتالیا (Villa d’Este)

ویلادسته1

ویلادسته2

ویلادسته3

ویلا دسته و باغ آن در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و مظهر سبک باروک ایتالیا است. این باغ تراس های متعددی دارد و پر از فواره های زیبا و مناظر نفسگیر است. کار روی این ویلا و باغ های اطراف آن توسط کاردینال ایپولیتو ایل دسته آغاز شد و تا زمان مرگش در سال 1572 ادامه یافت. کاردینال های دیگر کار دسته را ادامه دادند و به مرمت و زیباسازی آن پرداختند و مجسمه هایی از مجسمه ساز معروف یعنی برنینی در آن قرار دادند. در بیست سال گذشته مرمت های مداوم روی این باغ انجام شده و آخرین مرمت روی فواره ارگان انجام شد تا به شکوه قبلی اش بازگردد.

5  باغ های کوکنهوف در هلند (Kenrokuen Gardens)

کوکنکهوف1

کوکنکهوف2

کوکنکهوف3

باغ های کوکنهوف که بخشی از املاک قلعه Teylingen هستند زمانی بیشه زار بودند. ولی در سال 1857 طراحی مجددی از سوی جان دیوید زوکر و پسرش لوئی پل برای این زمین ها صورت گرفت تا آن را تبدیل به باغی با چشم انداز انگلیسی نمایند. بهترین زمان برای بازدید از این باغ ها فصل بهار است. در این باغ ها همیشه نمایشگاه های گل برگزار می شود و اولین نمایشگاه در سال 1949 برگزار شد. پاویلیون اورانژ ناسوی این باغ هر هفته گل متفاوتی را به نمایش می گذارد و پاویلیون ویلم-الکساندر فقط به گل لاله (بیش از 600 گونه لاله) اختصاص یافته ، و پاویلیون بئاتریکس در حال حاضر فقط ارکیده به نمایش گذاشته است. هزینه ورود به این باغ 15 یورو است و این باغ ها از بیستم مارس تا هجدهم مه امسال به روی عموم مردم باز هستند.

4  باغ های بوتچارت در کانادا (Butchart Gardens)

بوتچارت1

بوتچارت2

بوتچارت3

باغ های بوتچارت کمی دورتر از ویکتوریا ، در بریتیش کلمبیای کانادا قرار دارند. این باغ ها اوایل قرن بیستم روی بقایای معدن سنگ آهک ساخته شدند و طراحی آنها را جنی بوچارت (همسر سازنده معدن) بر عهده داشت. وی این معدن را تبدیل به باغ هایی زیبا ساخت و آن را با دریاچه ای تکمیل کرد. با گذشت سالها این باغ ها با اضافه شدن جاذبه های دیگری همچون باغ های ژاپنی و ایتالیایی، باغچه رز، فواره راس و پاویلیون کودکان، زیباتر شدند. جذابیت های فصلی همچون سمفونی در هوای آزاد و نمایش آتش بازی در شب های شنبه تابستان ها اضافه شدند. حالا این باغچه بیش از 900 گونه گیاهی دارد. ورودی این باغ بین 17 تا 30 دلار کانادائی است که نسبت به فصل سال متغیر است.

3  باغ لاس پوزاس در مکزیک (Las Pozas)

لاسپوزاس1

لاسپوزاس2

لاسپوزاس3

باغ های لاس پوزاس نوعی تقارن یا تاریخ شکوفایی و حتی فرمولی علمی دارند. ادوارد جیمز شاعر و هنرمند، سازنده این باغ ها بوده و سبک سوررئال را در آن پیاده کرده است. زمانی یک باغچه ارکیده باشکوه هم در این باغ وجود داشت، ولی یخبندان سال 1962 بسیاری از ارکیده ها را از بین برد و باعث شد که جیمز تمرکز خود را روی مجسمه سازی بگذارد و 36 مجسمه سوررئال بسازد و در باغ بگذارد. تا زمان مرگ جیمز در سال 1984 هزینه های میلیونی برای این باغ شد و صدها هنرمند و سنگ تراش هنرشان را برای زیباسازی این باغ بکار بردند. این باغ در تمام طول سال باز است.

2  باغ جاردیم بوتانیکو در برزیل(Jardim Botanico)

بوتانیکو1

بوتانیکو2

بوتانیکو3

باغ جاردیم بوتانیکو زیبا در شهر کوریتیبا ، پایتخت ایالت پارانا و بزرگترین شهر در جنوب برزیل واقع شده است. می توان گفت که این باغ بزرگترین جاذبه این شهر است و بخشی از محوطه دانشگاه فدرال پارانا در آن قرار دارد. این باغ که در سال 1991 افتتاح شده به سبک باغ های فرانسوی طراحی شده است. در ورودی درختانی در میان فواره ها دیده می شوند. علاوه بر این وجود آبشارها و برکه ها، زیبایی این باغ را دوچندان کرده است. مساحت این مجموعه 240،000 متر مربع است. گلخانه ای که در تصویر دیده می شود ترکیبی است از سبک هنر نیووا و سازه های فلزی که منزلگاه گیاهان زیادی از نواحی گرمسیری است. موزه گیاه شناسی این مجموعه با دارا بودن کلکسیون کامل از گونه های گیاهان و گلهای محلی محققان را از سراسر دنیا به خود جلب می کند.

1  باغ مجسمه ای میناپولیس در آمریکا (Minapolise)

میناپولیس1

میناپولیس2

میناپولیس3

باغ میناپولیس در واین لند میناپولیس ، روبروی مرکز هنری واکر واقع شده است. این باغ بزرگترین باغ مجسمه ای کشور آمریکا است که بیش از 40 اثر هنری دائمی را در خود جای داده به علاوه آثاری که به طور موقتی به محوطه آورده و برده می شوند تا فضا متنوع نگه داشته شود. این مجموعه فرصت خوبی برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است که تا با آثار هنری هنرمندان برجسته آمریکا و دنیا آشنا شوند.

 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد