زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

شهري که حمل و نقل عمومي کارآمد دارد ، فضاهاي سبز زيبا و در دسترس همگان دارد و از نيروي طبيعت براي تامين انرژي خود بهره برداري مي کند ، يک آرمانشهر فانتزی نيست، بلکه پايتخت دانمارک است. به تازگي شاخص اقتصاد سبز جهاني کپنهاگ (Copenhagen) را با امتياز کامل ۱۰۰ به عنوان سبزترين شهر جهان برگزيده است.  مقامات اقتصاد سبز جهاني در اظهارنامه خود نوشته اند: «دانمارک به طرز سختگيرانه اي احکام و قوانين خود را براي توسعه شهر سبز از طريق استراتژي ها و تاکتيک هاي متنوع به کار بسته است.» 
اينک شهر کپنهاگ رهبر جهان در طراحي و برنامه ريزي شهر سبز ، ابداع حمل و نقل پيشرو و فناوري پاک محسوب مي شود. در حاليکه بسياري در جهان لاستيک ها را مي سوزانند و آب را هدر مي دهند، اين شهر نقشي را به عنوان يک مدل براي پيشرفت و مسووليت زيست محيطي ايفا مي کند.
پايتخت دانمارک به خاطر فضاهاي سبز وسيعش مشهور است. شهروندان به محوطه هاي سبز شامل باغ هاي شهري دسترسي دارند. 
ايجاد باغ در پشت بام ساختمان ها در اين شهر محبوبيت زيادي دارد و اين باغ ها ايستگاه هايي را براي پرندگان مهاجر و حشرات ايجاد مي کند. به علاوه باعث ارتقاي کيفيت هوا مي شود و با کاستن از سرعت جاري شدن آب باران مانع از بروز سيل مي گردد. 
کشاورزي و کشت و کار شهري در ميان شهروندان کپنهاگ محبوب است. توليد مايحتاج غذايي در منزل موجب کاهش نياز به واردات محصولات و درنتيجه کاستن از ميزان انتشارات کربني مي شود. به علاوه گامي به سوي پايداري شهر است. 
يکي از اهداف شهر کپنهاگ رسيدن به شهري فاقد کربن در سال ۲۰۲۵ است. از اين رو مسوولان اين شهر اين هدف را با جايگزين کردن منابع انرژي زغالي با منابع انرژي زيستي، حمايت از فضاهاي سبز و به کارگيري فناوري گرمايشي و سرمايشي هوشمندتر دنبال مي کنند. 
کپنهاگ 1
کپنهاگ از معدود پايتخت هاي جهان است که از شيرهاي آب شهري آن مي توانيد آب پاک و آشاميدني بنوشيد. اين مهم به واسطه تصفيه ساده آب و مديريت کارآمد آب بدست آمده و به شهروندان در مورد سالم بودن آب اطمينان مي دهد. 
مقامات شهر يک فناوري رخنه ياب در سراسر شبکه لوله هاي آب شهر به کار گرفته اند به طوريکه هدررفت آب را به حداکثر يعني ۸ درصد مي رساند. در برخي از شهرها هدر رفت آب به دليل نقص در لوله کشي تا ۵۰ درصد مي رسد. 
بدون شک، کپنهاگ شهري براي دوچرخه هاست. سيستم حمل و نقل دوچرخه آلودگي هوا، تصادفات و راه بندان ترافيکي را کاهش مي دهد هرچند موجب تراکم دوچرخه ها مي شود. کپنهاگ مصرانه با اين مسائل روبرو شد و پارکينگ هاي دوچرخه و دسترسي هاي دوچرخه را براي شهروندان آسان کرد. 
کپنهاگ 2
توسعه دهندگان شهري مسير دوچرخه سواري مارشکلي را طراحي کرده اند که دسترسي مابين بزرگراه ها را فراهم مي کند و پلي براي دوچرخه سواران است که بدون برخورد با مسيرهاي پياده رو و سواره رو آنها را از ترافيک جاده ها در امان مي دارد. برنامه حمل و نقل اين شهر بر اساس يکپارچه سازي متمرکز شده است. 
مسيرهاي مجزاي دوچرخه سواري، آنها را از اتومبيل ها و اتوبوس ها جدا مي کند و تنها يک بليط مي تواند براي سوار شدن بر مترو، قطار يا اتوبوس به کار رود. فناوري نيز دسترسي به حمل و نقل عمومي را آسان کرده است. به طوريکه امکان خريد بليط قطار، مترو و اتوبوس از طريق پيامک فراهم شده است. 
پانزده سال پيش آب هاي اطراف کپنهاگ چيزي بيشتر از سرريز آب هاي تلف شده نبودند. اما امروز اين منابع آب گردشگاه هايي براي گذران اوقات فراغت در تابستان هستند. 
کپنهاگ 3
کپنهاگ بالاترين نرخ توليد انرژي الکتريکي از باد را در جهان داراست. توربين هاي بادي ۲۲ درصد از انرژي مورد نياز شهر را تامين مي کنند و مسوولان شهر اميدوارند اين ميزان در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ درصد برسد. به علاوه مزرعه هاي باد اين شهر سالانه ۲۳۲ تن انتشارات دي اکسيد سولفور و ۶۸ هزار تن انتشارات دي اکسيد کربن را از شهر مي زدايد. البته وقتي نخستين بار اين توربين ها نصب شد مردم شهر نگران سروصدا و ظاهر آنها بودند اما پس از آنکه مزاياي اين تکنولوژي را درک کردند ۹۱ درصد آنها از افزايش تعداد توربين ها حمايت کردند. 
شايد رويکرد کپنهاگ براي همه شهرهاي جهان مناسب نباشد اما حقيقت اين است که دانمارک شادترين کشور بر کره زمين است.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد