زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

باغ عدن یا پروژه عدن (Eden Project) به عنوان بزرگترین گلخانه جهان در کتاب رکوردهای گنیس ثبت شده‌است. این باغ از مهمترین پروژه‌های ساختمانهای هزاره می‌باشد. باغ عدن در محوطه یک معدن ۱۶۰ ساله قدیمی به شکل ۳ سازه حبابی شکل بسیار بزرگ در جنوب غربی کورنوال ، انگلستان ساخته شده است. در هریک از این ۳ گلخانه حبابی شکل ۳ گونه مختلف شرایط آب و هوایی شامل جنگل بارانی مدیترانه‌ای و یکی از آن‎ها شرایط آب و هوایی همان محیط طراحی و شبیه‌سازی شده است. 
معماری باغ عدن بر عهده نیکولاس گریمشاو بوده است و تاریخ آغاز ساخت پروژه ، ژانویه سال ۱۹۹۶ میلادی بوده است. در سازه این گلخانه از هیچ ستونی استفاده نشده و از شاهکارهای معماری به حساب می‌آید. ارتفاع این سقف در حدی است که امکان اینکه ۱۱ اتوبوس دو طبقه بر روی هم قرار بگیرد را دارد.
نقشه باغ عدن
 پوشش‌های روی گلخانه که درون قابهای شش ضلعی با قطر ۹ متر قرار گرفته‌اند از جنس نوعی پلیمر به نام ETFE است که خواص جالبی دارد. این ماده می‌تواند در روز گرما را بگیرد و در شب آن را پس دهد. همچنین این پلیمرها شفاف و قابل بازیافت است و حداقل ۳۰سال عمر می‌کند. هیچ گونه گرد و غباری را هم جذب نمی‌کند و با وجود این که یک درصد شیشه وزن دارد بسیار محکم است این پلیمر همچنین اشعه ماوراءبنفش UV را که برای رشد گیاهان لازم است از خود عبور می‌دهد و نور آفتاب، خواص آن را تغییر نمی‌دهد. روی این پوشش‌ها لانه زنبور و چشم حشرات شبیه‌سازی شده است درون گلخانه استوایی آبشار مصنوعی نیز ساخته شده است.
باغ عدن1
در خارج گلخانه دریاچه‌ای با مساحت هزار و ۲۳۱متر مربع وجود دارد. پیش از ورود به باغ، برای جلوگیری از ورود آفت گیاهی وارد قرنطینه می‌شوند و تحت آزمایش‌های سختی قرار می‌گیرند. گیاهان درون باغ از قلمستان‌ها و ایستگاه‌های تحقیقات و باغهای گیاه‌شناسی سراسر جهان به صورت دانه یا قلمه آورده شده‌اند.
باغ عدن2
باغ عدن 3
بنا بر موسسان باغ عدن این پروژه همچنان ادامه دارد و مرحله بعدی آن ساخت گلخانه مناطق خشک است. هدف از ساخت آن نه تنها تحقیقات بلکه بازدید عموم و آموزش کودکان و والدین آنها برای رفتار صحیح با دوست آشنا و قدیمی بشر طبیعت و گیاهان است. که خواص جالبی دارد. این ماده می‌تواند در روز گرما را بگیرد و در شب آن را پس دهد. همچنین شفاف و قابل بازیافت است و حداقل ۳۰سال عمر می‌کند.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد