زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

در عصر حاضر بازديد از آتشفشان‌ها يا جاذبه‌هاي موجود در اطراف آتشفشان‌ها در بين گردشگران از جذابيت فوق‌العاده‌‌اي برخوردار شده و افراد بسياري را به انجام آن ترغيب کرده است. آتشفشان‌هاي متعددي نيز در نقاط مختلف کره زمين وجود دارند که هر يک به دليل سابقه يا نوع فعاليت‌ها و فوران‌هاي خود بسياري را مشتاق ديدن خود کرده‌اند.
برخي از اين جاذبه‌هاي گاه وحشت‌آور هنوز فعالند و بسياري نيز قرن‌ها را در خاموشي و سکوت سپري کرده و تنها خاطره‌اي از فوران‌هاي تاريخي آن‌ها بر جاي مانده است.
آنچه در ادامه خواهيم خواند مجموعه‌اي از هشت آتشفشان مشهور است که تعدادي از آن‌ها از فعالترين آتشفشان‌هاي جهان محسوب مي‌شوند. بعضي همچنان فعال بوده و سال‌ها است که ابرهاي خاکستري توليد مي‌کنند.
1 - کوه آتشفشان کيلواي (Kilauea) ، هاوايي 
اين آتشفشان‌ که طبق نظر کارشناسان فعال‌ترين آتشفشان جهان نام گرفته است در منطقه‌‌اي به نام جزيره بزرگ در هاوايي قرار دارد. گدازه‌هاي آتشفشاني و مواد مذاب، محصولاتي هستند که از سال 1983 تاکنون از دهانه اين آتشفشان به بيرون راه‌ مي‌يابند. با اين وجود همين مواد به ظاهر خطرناک، اين کوه را تبديل به يکي از جاذبه‌‌هاي اصلي گردشگري هاوايي کرده‌اند.
کيلواي را يکي از پربيننده‌ترين کوه‌هاي آتشفشاني جهان مي‌نامند. آتشفشاني که هيچگاه فرو ننشسته و حتي بازديد‌کنندگان مي‌توانند براي مشاهده دقيق‌تر تا دهانه آن نيز نزديک شوند.
براي دريافت منظره‌اي بهتر از آن، مي‌توان با کرايه قايق به استقبال گدازه‌هاي سرخ و داغي رفت که به اقيانوس سرازير مي‌شوند.
 
2 - کوه آتشفشان استرومبولي (Stromboli) ، ايتاليا 
کوه آتشفشاني استرومبولي در بين گردشگران کاملاً شناخته شده است و هر ساله هزاران علاقه‌مند و مشتاق به گردشگري آتشفشاني را به سوي خود جذب مي‌کند. اين کوه که در جزيره‌اي کوچک و در شمال سواحل سيسيل ايتاليا قرار دارد، از مدت‌ها پيش فعال بوده است. گدازه‌هاي حاصل از فعاليت‌هاي اين آتشفشان به صورت منظم و معمولي است و همواره به مقدار و با سرعت معين و ثابتي خارج مي‌شوند. از اينرو به جاذبه‌‌اي جذاب براي گردشگران تبديل شده‌ است.
گردشگران مي‌توانند با کمک تورهاي آتشفشان‌گردي که همه روزه براي بازديد‌ از اين مکان برپا مي‌شوند، به ديدن آن رفته و تا ارتفاع 20 متري بالاي دهانه آتشفشان نزديک شوند.

 

3 - کوه آتشفشان رواپهو (Ruapehu ) ، نيوزلند: 
آتشفشان رواپهو  که در کوهي به همين نام قرار دارد از آتشفشان‌هاي کم فعال جهان است که در کشور نيوزلند قرار دارد.
کوه رواپهو، علاوه بر اين آتشفشان، جاذبه‌ توريستي ديگري نيز دارد که آن دو پيست اسکي بوده و از اينرو اين کوه را هم براي مشتاقان گردشگري آتشفشان و همچنين براي اسکي‌بازان به مکاني ايده‌‌آل تبديل کرده است. منطقه جزيره شمالي آن نيز، بزرگترين پيست اسکي نيوزلند را دارا بوده و از اينرو نيز آن را به جذاب‌ترين منطقه گردشگري ماجراجويانه تبديل کرده است.
 
4 - کوه آتشفشان سيرا نگرا (Sierra Negra ) ، اکوادور: 
اين کوه در جزيره گالاپاگوس اکوادور بوده و به دليل قرار گرفتن در يکي از فعال‌ترين مناطق آتشفشاني جهان، به يکي از بي‌نظيرترين جاذبه‌هاي گردشگري براي عاشقان و دوستداران آتشفشان تبديل شده است.
سيرا نگرا يکي از پنج آتشفشان جزيره گالاپاگوس بوده و دومين دهانه آتشفشاني جهان را که داراي نمايي بسيار زيبا و جذاب است به خود اختصاص داده است.
 
5 - کوه آتشفشان ساکوراجيما (Sakurajima) ، ژاپن: 
جزيره کيوشو در ژاپن، منطقه‌‌اي است که کوه ساکوراجيما در آن قرار گرفته است. اين کوه به عنوان يکي از آتشفشان‌هاي بسيار فعال جهان نيز از شهرت بالايي برخوردار است.
از سال 1955 تاکنون، آتشفشان ساکوراجيما بين صد تا 200 بار فوران و فعاليت داشته و به همين دليل به يکي از مقصدهاي مناسب براي گردشگران کوه‌هاي آتشفشاني تبديل شده است.
شدت و مقدار اين گدازه‌هاي آتشفشاني در هر فعاليت بسيار ناچيز و کم بوده و تنها براي به هيجان درآوردن گردشگران مفيد هستند. از جاذبه‌هاي مهم اين منطقه بارش باران گونه خاکسترهايي است که از دهانه آتشفشان به آسمان پرتاب مي‌شوند.
جزيره کاگوشيما، نقطه اتصال گردشگران به کوه ساکوراجيما بوده و گردشگران مي‌توانند به وسيله قايق و در مدت 10 دقيقه خود را به اين منطقه برسانند.
اگر چه، مقدار گدازه‌هاي خارج شده از دهانه کوه کم بوده و در مقياس وسيع خطرناک به نظر نمي‌رسند اما به دليل فعاليت مداوم آن گردشگران تنها تا فاصله دو کيلومتري دهانه حق و اجازه نزديک شدن دارند.
 
6 - کوه آتشفشاني تپه‌هاي گوگردي، جزيره مونتسرات، کاراييب: 
اين‌ آتشفشان در ژوئيه سال 1995، براي اولين بار در طول تاريخ شروع به فوران کرد که نتيجه آن تخريب و ويران شدن شهر مرکزي مونتسرات به نام پلاي‌ماوث و نيمي از بخش جنوبي اين جزيره شد. خاکسترهاي اين آتشفشان تا به امروز نيز وجود داشته و بسياري از مناطق اطراف را خارج از دسترس کرده است. با اين وجود، مناطق امني را ايجاد کرده‌اند که محلي براي حضور گردشگران جهت مشاهده خرابي‌هاي به بار آمده از فعاليت اين آتشفشان بوده است.
 
7 - کوه آتشفشاني وسوويوس (vesuvios) ، ايتاليا: 
اين آتشفشان در طول تاريخ بارها فوران کرده است اما، مشهورترين آن متعلق به سال 79 ميلادي است که منجر به ناپديد شدن کامل شهري به نام پامپي (Pompeii) شد. امروز شهر باستاني پامپي به دليل آنکه بدون هيچ دست‌خوردگي و خرابي‌اي زير آوار خاکستري اين آتشفشان مدفون گشته بود، به يکي از جذاب‌ترين اماکن گردشگري جهان تبديل شده است. اين شهر که حتي با مردمانش به شکل کاملاً محافظت شده‌اي پنهان شده بود، پس از گذشت صدها سال کشف و به مقصدي ايده‌آل براي گردشگري بدل گشت.
 
گفتني است اين آتشفشان پس از سال 79 نيز بار ديگر در سال 1631 فعال شد و اين‌بار طبق اسناد تاريخي، خرابي‌هاي بيشتري روي کار آورده و منجر به کشته شدن افراد بيشتري شد.
 
8 - کوه آتشفشان ايافيالايوکول (Eyjafjallajokull ) ، ايسلند: 
شايد طي ساليان اخير، کمتر آتشفشاني وجود داشته باشد که همچون آتشفشان ايافيالايوکول ايسلند با چنين شهرت جهاني برخوردار شده و نگاه‌ها را به سوي خود جلب کرده باشد.
اين آتشفشان که در 20 مارس 2010، سرباز کرده و ابرهاي خاکستري آن سرتاسر آسمان قاره اروپا را در بر گرفت منجر به آواره‌ و سرگردان شدن يک ميليون گردشگر در تمام جهان شد.
تنها در چند مايلي اين کوه آتشفشاني، آتشفشان ديگري به نام کاتلا قرار دارد که در فاصله چند ماه پس از فوران آن، شروع به فعاليت کرده اما علي‌رغم بزرگتر بودن نسبت به ايافيالايوکول، عمر فعاليت کاتلا چندان طولاني نبود و در ظرف چند روز فروکش کرد
 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد