زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تونله ساپ (Tonlé Sap) به معنای دریاچه بزرگ ، بزرگترین دریاچه آب شیرین منطقه جنوب شرقی آسیا است که در مرکز کامبوج قرار دارد. این دریاچه در گودالی در جلگه کامبوج واقع شده و توسط رودها و نهرهای بسیاری تغذیه می‌شود. رود تونله ساپ به طول ۱۱۰ کیلومتر در جنوب دریاچه سرچشمه گرفته و با عبور از جلگه ویل پوک در نزدیکی پنوم پن به رود مکونگ می‌پیوندد.
 در فاصله ماه‌های ژوئن تا نوامبر و حاکم بودن رژیم موسمی که پرآبی رود مکونگ را باعث می‌شود ، این رودخانه جریان جنوب شرقی رود تونله ساپ را پس می‌زند که درنتیجه ، به افزایش مساحت دریاچه تونله ساپ از ۲٬۷۰۰ کیلومتر مربع به حدوداً ۱۰٬۳۶۰ کیلومتر مربع می‌انجامد. همچنین ژرفای دریاچه نیز بدین ترتیب افزایش یافته و از ۰٬۹ تا ۳ متر به ۹ تا ۱۴ متر افزایش عمق می‌یابد. پهنای دریاچه در فصول خشک ۳۵ کیلومتر است اما در فصول بارانی این اندازه به ۱۰۵ کیلومتر می‌رسد.
رود تونله ساپ
 
هنگامی که سطح آب دریاچه تونله ساپ پایین است این دریاچه تقریباً به یک باتلاق پوشیده از نی تبدیل می‌شود. این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین در جنوب شرقی آسیاست و در آن صنعت پرورش و صید ماهی کپور رواج دارد. دهکده‌های ماهی‌گیری شناور بسیاری بر روی این دریاچه ساخته‌شده‌اند که عمدتاً ویتنامی‌تبارها در آنها سکونت دارند.
 
یونسکو در سال ۱۹۹۷ دریاچهٔ تونله ساپ را به‌عنوان یکی از ذخایر زیست‌کره معرفی نمود.
 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد