زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 پيش از اقدام به يک مسافرت دل انگيز، انتخاب مکان سفر از اهميت بسزايي برخوردار است. متاسفانه گاهي خانواده هاي ايران گزينه هاي تکراري و محدودي را براي مسافرت خود برمي گزينند و شايد به دليل آشنا نبودن با مکان هاي ديدني، حظ تجربه بسياري از جاذبه هاي سياحتي کشورمان را از دست مي دهند و براي کشف مکان هاي جديد، خطر نمي کنند؛ از اين رو سفر به 9 منطقه سياحتي کشورمان را به شما پيشنهاد مي کنيم که کمتر ديده و شناخته شده اند.
1 - آبشار شِوی
آبشار شِوی يا تله زنگ ، يکي از بزرگترين و زيباترين آبشارهاي ايران است که در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان قرار گرفته است و داراي طبيعتي سرسبز و به غايت زيبا است. بهترين زمان بازديد از آبشار شِوي در اوايل فصل بهار و خصوصا ماه فروردين است که هوا در آن نسبتا خنک و داراي طراوت بهاري است. شِوي در زبان لري بختياري به معناي لطافت است.
براي رسيدن به اين منطقه بايد از دزفول به سمت منطقه شهيون حرکت کنيد و از آنجا روستاي بيشه بزان و بازارگاه و پيرچل را پشت سر بگذاريد. پس از آن با يکي دو ساعت کوهنوردي در مسيري بسيار خوش منظره، به آبشار بزرگ شِوي خواهيد رسيد.
 
2 - بهشت گمشده
بهشت گمشده نام منطقه اي خوش آب و هو و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفيروز است. نام اصلي اين مکان «تنگ بستانک» بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است. اين منطقه ديدني که زيبايي انبوه درختان و پرآبي رودخانه هايش چشم هر بيننده اي را مي نوازد و مهمانان را به تحسين و تکريم آفرينشگر هستي وامي دارد از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است.
بهشت گمشده
انبوه درختان در منطقه بهشت گم شده در پاره اي از مناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته و سقفي از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختي مي توان درخشش آفتاب را از ميان شاخ و برگ درختان ديد.
 
3 - چشمه هاي باداب سورت
چشمه آب شور باداب سورت ، چشمه اي بي نظير در ايران و کم نظير در جهان است. اين چشمه که واقع در بخش چهاردانگه شهرستان ساري است در سال 1387 به عنوان دومين اثر طبيعي ملي ايران پس از کوه دماوند ثبت شد.
چشمه هاي باداب سورت
خيال انگيزترين زمان در اين منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشيد است که تلإلو نور خورشيد در حوضچه ها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف، جلوه هايي تحسين برانگيز از موهبت خداوندي را به نمايش مي گذارد. باداب سورت در همه فصل هاي سال زيباست و در هر فصل زيبايي هاي خاص خود را دارد اما پربازديدترين زمان ها، فصول بهار و تابستانند؛ چرا که در فصل بهار اين منطقه بسيار سرسبز و خرم است و فصل تابستاننيز زمان خوبي براي آب تني دراين حوضچه هاي زيبا و سرشار از مواد معدني است.
 
4 - کالپوش
منطقه کالپوش در شهر ميامي شهرستان شاهرود استان سمنان واقع شده است. جلوه اي بهشت گونه از طبيعت سرخ و آتشين، آکنده از شقايق هايي که چشم هر بيننده اي را مسحور مي کند، يکي از جاذبه هاي طبيعي و فصلي منطقه کالپوش است که همه ساله در ارديبهشت ماه، رُخ مي نمايد.
 
دشت شقايق هاي کالپوش در 140 کيلومتري شمال ميامي قرار دارد که دشت هايش در فصل بهار مملو از گل هاي شقايق و در شهريور پر از گل هاي آفتابگردان مي شود و در پاييز و زمستان به دليل مجاورت با پناهگاه حيات وحش و پارک ملي گلستان از موقعيت فوق العاده گردشگري برخوردار است.
 
5 - زيارتگاه خالد نبی
در يک منطقه کوهستاني و در فاصله 90 کيلومتري شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کيلومتري شمال شرق شهرستان کلاله و 6 کيلومتري روستای گچي سو ، نزديک آي تمراز توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است.
زيارتگاه خالد نبی
راه ارتباطي زيارتگاه خالد نبي کوهستاني بوده ولي از طريق کلاله و تمرقره قوزي تا آن محل راه دشواري نيست. به دليل دوري راه و فقدان وسيله نقليه و کمبود تسهيلات رفاهي در محل و همچنين گرماي شديد تابستان و سرماي زمستان، بهترين زمان براي انجام فرايض ديني و زيارت، ماه هاي فروردين و ارديبهشت است.
 
6 - طارم زنجان
دنيايي از سکوت و زيبايي، تلفيقي دلنشين از رود و کوه و جنگل و دشت؛ اينجا طارم زنجان است، چسبيده به منجيل و فومن گيلان. وقتي از گردنه هاي سخت و سردسيري مسير زنجان به طارم مي گذري هيچ به ذهنت هم خطور نمي کند که چه بهشت زيبايي انتظارت را مي کشد. شهرستان «آب بر» مرکز طارم است که از منجيل حدود 50 کيلومتر و از زنجان حدود 90 کيلومتر فاصله دارد. اگر به دنبال منطقه اي ديدني براي سفري يک يا دو روزه مي گرديد طارم وطبيعت ناب آن در بهار ميعادگاهي مناسب است. دسترسي به طارم هم از قزوين و منجيل ميسر است و هم از زنجان.
 
7 - مازيچال
دهکده زيباي مازيچال در 50 کيلومتري شهر عباس آباد و نزديک کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسيار زيباي روستاي مازيچال با ديدي وسيع از رامسر تا چالوس، موقعيتي بي نظير به اين دهکده کوهستاني بخشيده است.
 
وجود تپه ها و کوه ها در اين منطقه به گونه اي است که در هنگام بارندگي، مازيچال پر از ابرهايي مي شود که هر لحظه شکل هاي زيبايي به خود مي گيرند. مي گويند نام گذاري مازيچال به دليل وجود درخت بلوط در اين منطقه بوده است. در گويش محلي مردم منطقه، ماري به معني درخت بلوط است و چال به معني گودال و چاله.
 
براي رسيدن به مازيچال از جاده چالوش به سمت کلاردشت برويد. بلوار کلاردشت را به سمت عباس آباد 3 کيلومتر ادامه دهيد. بعد از رسيدن به دو راهي به سمت راست بپيچيد تا وارد جاده مازيچال شويد. طول جاده 10 کيلومتر است.
 
8 - دهکده جهان نما
جهان نما يک دهکده ييلاقي در استان گلستان است. اين منطقه منحصر به فرد در ميان رشته کوه هاي البرز قرار دارد که بر فراز آن مي توان دشت گرگان و دريا را نظاره کرد. چشم اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته اين روستا در همه فصول پذيراي گردشگران است و جايي است که طبيعت در جاي جاي آن زيبايي اش را به رخ مي کشد. جهان نما در تمام طول سال قابل دسترسي است و مکان مناسبي براي کساني است که مي خواهند از گرما به منطقه اي ييلاقي و خنک پناه ببرند.
 
براي رسيدن به جهان نما، از «کردکوي» به سمت ارتفاعات «درازنو» رفته و سپس به سمت روستاي رادکان و از آنجا به سمت جاده روستاهاي چمن ساور و روستاي حاجي آباد برويد. در مسير به دو راهي مي رسيد که بايد سمت چپ را انتخاب کنيد. انتهاي مسير به دشت جهان نما مي رسد. از نقطه حرکت تا جهان نما 3 ساعت راه کوهستاني داريد.
 
9 - شيمبار
دشت شيمبار يا شيرين بهار ، مرز ميان استان خوزستان و چهارمحال و بختياري است که در 75 کيلومتري مسجدسليمان قرار دارد. از ديدني هاي دشت شيمبار کوه قلندران است که پر از انگورهاي ياقوتي است که مالک خصوصي ندارد!
 
مهمترين راه دسترسي به اين منطقه، مسير جديدالاحداث مسجدسليمان به شهرکرد است که در حال حاضر تا ابتداي منطقه به صورت آسفالت شده است. در درون منطقه راه هاي دسترسي شني روستايي درجه 3 وجود دارد.
 
مسير اصلي از بخش انديکا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه مي گذرد. بخشي از اين مسير آسفالت بوده و قسمت هايي از آن شني است.
 
مسيرهاي مالرو و فرعي نيز وجود دارد که با پياده روي امکان تردد و مشاهده وحوش در آنها فراهم است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد