زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

لائوس برای مسافرانی که به تایلند یا ویتنام سفر می کنند،تغییر خوشایندی از واقعیت را فراهم می کند. این کشور کوچک آسیای شرقی دارای مناظر خیره کننده ای از کوه های سنگ آهک تا جنگل های انبوه و آبشارهای دیدنی و جذاب می باشد. اینجا مکانی عالی برای مسافران ماجرا جو و یا افرادی است که بدون وسایل رفاهی در دامن طبیعت زندگی کردن برایشان اهمیتی ندارد. رسیدن به برخی از مکان ها ی دیدنی در لائوس می تواند مشکل باشد. اما همه ی این ها بخشی از ماجرای گردش در یک کشور در حال توسعه و شناخته شده برای مردم قومی آن است.

10 بُکی او، ذخیره گاه طبیعی ( Bokeo Nature Reserve)

بکی او

ذخیره گاه طبیعی بُکی او، برای محافظت از نسل میمون های دراز دست، که پیش از این تصور می شد منقرض شده اند و دوباره در سال 1997 کشف شدند ایجاد شده است. سفر به طبیعت بُکی او بدون تجربه کردن یک پروژه ی  حفاظت از اکوتوریسم یعنی ماندن در کنار میمون دست دراز کامل نمی باشد. مهمان ها در خانه های درختی اقامت می کنند و با طناب های معلق در هوا درمیان جنگل ها به جستجوی میمون دراز دست سیاه می روند. علاوه بر میمون سیاه گریزان، گردشگران ممکن است فیل ها،خرس ها، ببرها و بوفالوهای وحشی را هم ببینند. همچنین باقی ماندن میمون دراز دست می تواند برای بازسازی و بازگشت حیوانات وحشی که توسط شکارچیان گرفته شدند نتیجه بخش باشد. کوه ها با ارتفاعی حدود 1600تا تقریبا 5000فوت، مکان مناسبی برای تماشای پرندگان می باشند.

9  نونگ کی او (Nong Kiau )

نونگ کی او

نونگ کی او ، به دلیل موقعیت های بسیار پیاده روی، کوهنوردی و دوچرخه سواری ، یک مقصد توریستی محبوب در استان لوانگ پروبانگ می باشد. محلی که لازم است آن را ببینید، پلی است درمیان رودخانه ی نَم او که توسط چینی ها ساخته شده است. این پل دو قسمت نونگ کی او را به هم متصل می کند و مکانی خوب برای دیدن  منظره های خیره کننده می باشد. نونگ کی او دهکده ای روستایی است، بنابراین گردشگران نباید انتظار تجهیزات مجلل را داشته باشند.علاقمندان به اکتشاف غار، ممکن است از دیدن غارهای فا توک که در حدود یک مایلی از شهر قرار دارند لذت ببرند. این غارها در طول جنگ هندوچین دوم ، پناهگاه روستاییان بودند.

8  تام کنگ لو (Tham Kong Lo)

تام کنگ لو

تام کنگ لو که با نام غار کنگ لو هم شناخته می شود، غاری از جنس سنگ آهک که در پارک ملی پوهین بون می باشد. این غار بر روی رودخانه ی پو هین بون قرار داد و به عنوان شگفتی زمین شناسی جنوب شرق آسیا توصیف شده است. این غار سنگ آهکی بیش از 6.5کیلومتر (4مایل) طول و تا 91متر (300فوت) ارتفاع دارد. این غار شامل یک استخر زمرد رنگ است و مردم محلی بر این باورند که مقدس می باشد، و می گویند که آن رنگ پوست ایندرا خدای هندی را منعکس می کند. بازدید کنندگان غار قبلی، قایق سواری میان غار را تحسین کردند و آن را یک ماجراجویی بزرگ نامیدند. هماهنگ کردن اقامت در یک خانه ی خصوصی برای افرادی که نیاز به امکانات رفاهی به مدت یک شب را دارند آسان است.

7  لوانگ نامسا (Luang Namtha)

لوانگ نامسا

مرکز استان لوانگ نامسا، بزرگترین شهر در شمال غربی لائوس است.این یک مقصد محبوب برای کوه نوردان می باشد، بسیاری از آن ها در حالی که از چین تا لائوس پیاده آمدند در اینجا توقف می کنند. اینجا مکان خوبی برای شروع یک سفر پیاده به سمت تپه ها به منظور دیدن قبایل می باشد. اجاره ی دوچرخه یا موتور سیکلت کوهستان، یک راه خوب برای سفر به روستاها و آبشارهای اطراف می باشد. بعد از سواری یک روزه، گردشگران می توانند با سونای گیاهی به آرامش برسند. بازارهای شب محلی برای ارائه ی طیف گسترده ای از غذاهای محلی ارزان می باشند.

6  وات فو (Wat Phu)

وات فو

وات پو یا وات فو مجموعه ای از معابد ویران شده واقع در پایه کوه پوکااو دراستان چامپاسک می باشد. ساختار معبد هندو از قرن 11تا قرن 13 قدمت دارد. این بخشی از امپراتوری خمر است که مرکزیت آن در آنگکور در جنوب غربی کامبوج واقع شده است. در مقایسه با منظره های به یاد ماندنی در آنگکور، وات فو کوچک به نظر می رسد، اما عمارت های مخروبه، سنگ تمساح مرموز، و درختان بلند که بسیاری از مناظر را پوشانده اند،فضایی عرفانی را به وات پو می بخشند.

5  سی فان دان (Si Phon Don)

سی فان دان

سی فان دان به معنی (4000 جزیره) مجموعه ای زیبا از جزایر است که در مجاورت بخش دیدنی رودخانه مکونگ در جنوب لائوس قرار دارد. با توجه به آبشارهای خونه، مجموعه ای از تند آب ها در 9.7کیلومتر (6.0مایل) از طول رودخانه امتداد دارند. مکونگ در زیر آبشارها، جمعیت کوچکی از دلفین های ایراوادی در معرض خطر را دارد. سه جزیره ی اصلی که برای گردشگران غذا تهیه می کنند، دان دت، دان خون و دان کنگ هستند. بسیاری از مسکن های موجود شامل خانه های ییلاقی ساده و خانوادگی می باشند. همچنین می توانید در آنجا دوچرخه و قایق اجاره کنید.

4  فون ساوان (Phonsavan)

فون ساوان

فون ساوان نامی  به معنای "تپه های بهشتی" است که مکان خوبی برای تجربه ی غرب قدیم ایالت متحده، اما با ویژگی های لائوسی می باشد.از آنجا که پرورش دام ها یکی از کسب و کارهای اصلی شهر است، دیدن همونگ "کابوهایی" که لباس بنفش و کلاه کابوی قهوه ای پوشیده اند غیرمعمول نیست. حتی این شهر در طول سال نو همونگ، میزبان گاو بازی ها می باشد. فون ساوان مکانی خوب برای دیدن انبوهی از کوزه ها می باشد که ساختارهای سنگی باستانی آن شبیه کوزه هستند. در زمانی، فون ساوان متعلق به سیام بود و در حال حاظر متعلق به تایلند است و در آن هنگام به فرانسه، اما با بقایایی از هر فرنگ هنوز هم یافت می شود. 

3  ونگ وینگ (Vang Vieng)

ونگ وینگ

ونگ وینگ شهری توریستی است که حدود 4ساعت با وینتیان فاصله دارد. در اصل از قرن 14زمانی که به عنوان موانگ سانگ شناخته می شد در آنجا ساکن شدند و نام فعلی آن هنگامی که لائوس مستعمره فرانسه بود به آن داده شد و آنجا به خاطر تپه های سنگ آهکی اش شناخته شده می باشد. از آنجایی که در رودخانه ی نم سانگ واقع شده است، بسیاری از فعالیت های گردشگری از جمله قایقرانی و تیوب سواری در اطراف رودخانه وجود دارد.ونگ وینگ مورد علاقه ی کوه نوردانی است که از فضای آرام و پیاده روی در تپه ها و کاوش در غارها لذت می بردند. روستاهای قبیله ای از جمله همونگ در نزدیکی آن قرار دارند.

2  وین تیان ( Vientain) پایتخت لائوس

وینتیان

پایتخت لائوس از وین تیان واقع در رودخانه مکونگ ، زمانی مستعمره فرانسه بود ، بنابراین بازدیدکنندگان می توانند انتظار دیدن آثار نفوذ فرانسه از جمله تابلوهای خیابانی فرانسه را داشته باشند. محبوب ترین جاذبه های توریستی این شهر که به عنوان شهر " چوب صندل" شناخته می شود، گنبد بودایی است که قدمت آن به سال 1586 برمی گردد. پایه های گنبد 49 متر  بلندی دارند و بر این باورند که شامل آثاری از بودا می باشند. وات سی مونگ منظره ی محبوب دیگری است که بر ویرانه های یک مکان مقدس هندو ساخته شده است.این شهر محل خوبی برای خرید ابریشم است.
 

1  لوانگ پرو بانگ (Luang Prabang)

لوانگ پرو بانگ

لوانگ پروبانگ محبوب ترین محل برای بازدید در لائوس می باشد و شهری تاریخی است که زمانی آن را پایتخت پادشاهی لائوس می خواندند. این شهر در محل تلاقی رودخانه ها ی مکونگ و نم خان قرار دارد و دارای معابد متعدد بودایی و صومعه هایی می باشد که راهبان در صبح برای جمع آوری صدقه پیاده سرتاسر شهر را می روند. چندین آبشار در این نزدیکی قرار دارند که برخی از آن ها فیل سواری را به گردشگران ارائه می دهند. بازار شب در انتهای خیابان اصلی شهر،محل خوبی برای خرید سوغاتی می باشد. غذا خواران شجاع ممکن است بخواهند خزه ی سرخ شده ی رودخانه ی مکونگ که یک خوراک لذیذ محلی است را امتحان کنند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد