زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 در سرتاسر جهان دره هاي مختلفي وجود دارند که هر کدام زيبايي هاي خاص خود را دارند اما بيشتر آن ها به دليل ناشناخته بودن براي گردشگران کم کم در حال فراموشي هستند. بيشتر گردشگران تنها دره بزرگ (grand canyon) کاليفرنيا را مي شناسند و با دره هاي ديگر جهان به هيچ وجه آشنايي ندارند.
گردشگران بسيار ديگري نيز وجود دارند که صرفا به خاطر اسم اين مناظر زيبا، از ديدن اين مناطق هراس داشته و هيچگاه حتي زحمت انديشيدن به سفري اينچنين را به ذهنشان راه نمي‌دهند.

علاوه بر آن نبود شناخت کافي از اينگونه دره‌ ها خود دليل ديگري شده است که گردشگران رغبت چنداني را براي مسافرت به چنين مناظر بکر و دست نخورده‌اي پيدا نکنند به همين خاطر در اين مطلب سعي شده است 10 دره تماشايي و زيباي جهان که تاکنون حتي اسامي آنها نيز به گوش و چشم خوانندگان نرسيده معرفي شود تا شايد افقي جديد را در مسير جهانگردي آنها باز کرده باشد.

دره آنتلوپ – آمريکا
آنتلوپ کانيون(Antelope Canyon) پارکي طبيعي در ايالت آريزونا در ايالات متحده آمريکا است.اين پارک داراي صخره‌هايي ديدني است که توسط آب و هوا در طول ساليان بگونه‌اي غريب فرسايش يافته و در ساعاتي مخصوص از روز خالق مناظري با نورپردازي‌هاي ناياب مي‌شوند. اين پارک همانند مانيومنت ولي متعلق به زمين‌هاي قبيله ناواهو مي‌باشد.

دره بلايد ريور - آفريقاي جنوبي
دره بلايد ريور يکي از زيباترين جاذبه هاي طبيعي آفريقاي جنوبي است که در پومالانگا قرار دارد. در اين دره که طولي حدود 26 کيلومتر(16 مايل) و عمقي در حدود 800 متر دارد، سنگ ها بيشتر به رنگ قرمز هستند. بلندترين نقطه اين دره به نام ماري اپسکوپ، هزار و 994 متر و پايين‌ترين نقطه آن 560 متر بالاتر از سطح دريا است. اين دره بعد از دره بزرگ(Grand Canyon) و دره فيش ريور در ناميبيا سومين دره بزرگ جهان و دومين دره بزرگ آفريقا به شمار مي‌رود.

دره چارين – قزاقستان
دره چارين با وسعت 80 کيلومتر بر روي رودخانه چارين در قزاقستان و در فاصله 200 کيلومتري از مرز چين قرار دارد. اين دره که از مراکز مهم جذب گردشگري اين کشور نيز به شمار مي‌رود و سالانه بخش عمده‌اي از گردشگران قزاقستان را به سمت خود مي‌کشاند در پارک ملي چارين قرار گرفته است.

دره کولکا- پرو
بيشتر گردشگران پرو را با شهر تاريخي ماچو پيچوي آن مي‌شناسند و شايد هيچ نشان ديگري از ساير جاذبه‌هاي گردشگري آن نداشته باشند اما اين کشور نيز از مناطقي بکر و وحشي برخودار است که ارزش تماشاي آنها کمتر از بناهاي تاريخي اين کشور نيست.

دره کولکا از جمله مناظر طبيعي پرو به شمار مي‌رود که سالانه محل حضور تعداد زيادي از گردشگران استو اين دره در جنوب پرو قرار گرفته است. نام اين دره را از رودخانه‌اي که به همين نام از کنار آن مي‌گذرد گرفته اند. اين دره با عمق 4160 متر، دو برابر عميق‌تر از دره بزرگ است.

دره کوپر – مکزيک
دره کوپر مجموعه اي از دره ها شامل شش دره جدا از هم است که در جنوب غربي ايالت چيهوهوا در مکزيک قرار دارد. اين دره از لحاظ وسعت و عمق بزرگتر از دره بزرگ در کاليفرنا است. اين دره ها توسط شش رودخانه عظيم بوجود آمده اند که از قسمت هاي غربي سيرا تاراهومارا سرچشمه گرفته‌ اند. اين شش رود همگي به داخل رود فوئرته مي‌ريزند و سپس در درياي کورتز راه خود را ادامه مي‌دهند.

دره گلن – آمريکا
دره گلن که به معني دره کوهستاني است در جنوب شرقي و مرکزي يوتا و شمال صخره‌هاي قرمز رنگ و غربي آريزونا قرار دارد و رودخانه کلورادو از ميان اين دره مي‌گذرد. اين دره به لحاظ شيب و عمق خود از دره‌هاي خطرناک آمريکا نيز محسوب مي‌شود اما رنگ عجيب آب رودخانه‌اي که از انتهاي آن مي‌گذرد يکي از زيبايي‌هايي است که چشم هر گردشگري را نوازش مي‌کند.

دره پادشاهان – استراليا
دره پادشاهان(Kings) بخشي از پارک ملي واتارکا در تريتوري شمالي واقع در استراليا است. اين دره در غرب انتهاي محدوده آبگير جورج( George Grill Range) و فاصله 323 کيلومتري جنوب غربي چشمه‌هاي آليس(Alice Springs) قرار دارد. ارتفاع ديواره‌هاي اين دره به 300 متر مي‌رسد.

دره ماتکا – مقدونيه
ماتکا به معني بطن يا رحم نام دره اي در غرب اسکوپيه، پايتخت مقدونيه است. اين دره که وسعتي در حدود 5 هزار هکتار دارد و يکي از زيباترين جاذبه هاي طبيعي مقدونيه است چند صومعه قديمي را نيز در خود جاي داده است. در اين دره 10 غار وجود دارد که کوچک‌ترين آن ها 20 متر و طولاني‌ترين آن‌ها 176 متر طول دارد. اين دره که محل عبور رودخانه اي به همين نام است چند درياچه کوچک و بزرگ هم دارد که به زيبايي هاي اين منطقه اضافه مي کنند.

دره وا ايمئا – هاوايي
دره وا ايمئا (Waimea) که به عنوان دره ي بزرگ اقيانوس آرام نيز شناخته مي شود با طولي در حدود 16 کيلومتر و عمق 900 متر يکي از بزرگترين دره هاي جهان است. اين دره در شمال کااوا در جزاير هاوايي قرار دارد. اين دره مسير عبور رودخانه اي به همين نام شکل است و توسط اين رودخانه شکل گرفته است.

دره پارلونگ زانگبو – چين
دره بزرگ يارلونگ زانگبو که دره سانگپو هم شناخته مي شود در مسير رودخانه يارلونگ سانگپو در تبت چين قرار دارد. اين دره که عميق‌ترين دره جهان است با طول 150 مايل يعني 7756 متر طولي بيشتر از دره بزرگ کاليفرنيا دارد و به همين دليل يکي از طولاني ترين دره هاي جهان است. رودخانه يارلونگ سانگپو معمولاً با نام زانگبو يا سانگپو شناخته مي شود که به معني پاک کننده است

سيد محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد