زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

در سواحل رودخانه يانگتزه چين، شهرهاي آبي مشهوري قرار دارند که قدمت بسياري از آنها حتي به هزار سال نيز مي‌رسد. شهرت اين شهرها بيشتر به خاطر معماري زيبا و منحصر به فرد به کار رفته در ساختمان‌ها و بناهايي قديمي است که با وجود گذشت زماني بس طولاني همچنان به شکل و شمايل روزهاي نخستين خود باقي مانده‌اند.
بيشتر گردشگراني که علاقمند به ديدن گذشته‌هاي دور کشورها هستند اين شهرها را مي‌شناسند. شهرهايي که به گفته خود آنها، هنوز هم هواي روزگار پيشين را در خود حفظ کرده اند.
آنچه در ادامه مي‌خوانيد نگاهي مختصر به شش شهر آبي باستاني چين است که از گذشته‌هاي بسيار دور تا امروز همچنان ميزبان حضور مسافران و گردشگراني هستند که براي تماشاي همزيستي انسان و طبيعت به اين مناطق سفر مي‌کنند.

1 - ژوژوآنگ:
ژوژوآنگ در بين شش شهر آبي چين، باثبات ترين شهري محسوب مي‌شود که در امتداد رودخانه زرد ساخته شده است. اين شهر که قدمت آن به قرن يازدهم ميلادي نسبت داده شده در اصطلاح " ونيز مشرق زمين" نام نهاده شده است. پل 14 ستونه که به پل دوبل نيز مشهور است از جمله اماکن و جاذبه‌هاي معروف و ديدني ژوژوآنگ محسوب مي‌شود.

علاوه بر اين منطقه جاذبه‌هاي ديگري نيز وجود دارند که هريک به تنهايي قادر به مقهور ساختن گردشگران هستند. خانه‌هاي سفيد زيبا با کاشي‌هاي سقفي مشکي رنگ و درها و پنجره‌هاي قرمز که مي‌توان در امتداد آب راه‌ها آنها را نظاره گر بود، نمونه‌هاي کاملا زيبا و دلفريبي از هنر معماري سنتي چين را به تصوير مي‌کشند.

2 - ووژن:
شهر ووژن که در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده علاوه بر طبيعتي زيبا داراي ساختمان‌هاي منحصر به فردي است که نزديک به 81 درصد آنها متعلق به دوره باستان بوده و به سبک کاملا بومي طراحي شده اند. سلامت و زيبايي ظاهري اين شهر و مطابقت آن با گذشته چين آنچنان واضح و روشن به چشم مي‌خورد که در نظر گردشگران گويي زمان در آن به حرکت درنيامده و همچنان در عصر باستان به سر مي‌برد.

مردم همچنان به روش سنتي زندگي مي‌کنند و در خانه‌هاي آنها هيچ اثري از ماشين آلات امروزي يا اختراعات امروز جهان ديده نمي‌شود. هنوز هم غذاي خود را از جلوي پنجره و توسط فروشندگان دوره گردي که با قايق به اين سو و آن سو مي‌روند تهيه کرده و بازرگانان آن نيز به سبک و سياق اجداد خود در هزار سال پيش تجارت مي کنند.

3 - ژيتانگ:
ژيتانگ، يکي ديگر از شهرهاي آبي چين، به خاطر گذرگاه‌هاي سرپوشيده و راه‌ها و پل‌هاي زيبا و خوش منظره خود شهرت پيدا کرده است.تاريخ اين شهر متعلق به سال‌هاي 476 تا 221 پيش از ميلاد است وتعداد بسيار زيادي ساختمان قديمي و اصيل که در زمان سلسله مينک و کينگ بنا شده اند همچنان در اين شهر مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

معماري زيباي به کار رفته در راهروها يا دالان‌هاي سرپوشيده ژيتانگ، علاقه گردشگران را به خود جلب کرده اند. دالان‌هايي که علاوه بر زيبايي پناهگاه مطمئني براي گردشگران محسوب شده و آنها را از اشعه‌هاي سوزان خورشيد و سيلاب باران در امان نگاه مي‌دارند.

با اين وجود آب و هوا به هر نحوي که باشد باز هم گردشگران تجربه نوشيدن يک فنجان قهوه داغ يا يک کاسه بستني در کنار رودخانه پرهياهوي شهر را از دست نمي‌دهند.

4 - تانگلي:
تانگلي به لطف برخورداري از زيباترين مناظر طبيعي، رمناتيک ترين شهر آبي چين نيز محسوب مي‌شود. هفت جزيره که به همراه 49 پل طاق مانند به يکديگر متصل شده اند بخش‌هاي تشکيل دهنده اين شهر را شامل مي‌شوند. در هر بخش و قسمت از شهر تانگلي خانه‌هاي اسکله‌اي باستاني زيبايي ديده مي‌شود و 15 کانال آب که در مسير آن درختان بيد سبز قرار دارند جزاير را از هم جدا کرده اند. گذشته از تمام اين منظره‌ها بسياري از گردشگران اين شهر را به خاطر خانه‌هاي قديمي و معابدي که قدمت آنها به سلسله امپراتوري مينگ مي رسد دوست دارند.

5 - ژوجياجيائو:
ژوجياجيائو در غرب شهر شانگهاي قرار گرفته و يکي از سالم‌ترين شهرهاي باستاني اين منطقه به شمار مي‌رود. بسياري از گردشگران معتقدند، اين شهر تنها و يگانه مفري است که مي‌تواند انسان خسته از هياهو و سرو صداي شهري شانگهاي را به سوي خود بکشاند. شهري با آب و هواي کاملا آرام که پل‌ها و خانه‌هاي زيباي آن معماري دوره‌هاي مينگ و کينگ را در خود جاي داده اند. زيباترين جاذبه آن خيابان شمالي شهر است که قدمتي چند صد ساله داشته و از بديع‌ترين نمونه‌هاي معماري سنتي شهر محسوب مي‌شود.

6 - نانکسان:
شهر نانکسان اگرچه با قدمت نزديک به 700 سال خود،‌نسبت به ديگر شهرها جوان‌تر به نظر مي‌رسد، نه فقط به خاطر عمري طولاني، که به لطف باغ‌هاي زيباي خود گردشگران را جذب کرده است. باغ سدر کوچک اين شهر که نمونه‌هاي گل ارکيده زيبايي را در خود جاي داده و در اواخر سلسله امپراتوري کينگ بنا شده است ازجمله مناطق ديدني آن به شمار مي‌رود. اين باغ در کنار ديگر باغ‌هاي شهر که مجموعه کاملي از گل‌هاي متحير کننده با رنگ‌ها و شکل‌هاي منحصر به فرد را در خود جاي داده اند، زيباترين جاذبه‌هاي شهر محسوب مي‌شوند.
با اين وجود تنها جاذبه‌هاي اين شهر را باغ‌ها تشکيل نداده اند، معماري محلي و بومي آن نيز که منجر به ساخت ساختمان‌هاي زيبايي شده بخش ديگري از مناظر نانکسان است که با وجود قرار گرفتن در متن جنگ‌هاي چندين ساله همچنان زيبايي اصيل خود را حفظ کرده اند

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد