زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده - اين روزها،‌معمولاً در گوشه‌گوشه جهان اخبار و صحبت‌هاي متعدد و گاهاً تأسف‌باري را از حوادث و فجايع گوناگوني مي‌شنويم، که جرأت و اشتياق‌ ما را در بيرون آمدن از شهر و ديارمان براي تماشاي ديدني‌هاي دنياي پيرامون از بين مي‌برند. خبرهايي از جرم، سرقت و قتل. به وضوح، قابل درک و فهم است که هيچ انساني نه تنها علاقه‌اي به ديدن اينگونه جرايم از نزديک ندارد بلکه تماشاي اينگونه وقايع حتي از طريق تلويزيون نيز مشمئز‌کننده‌ و ترس‌آورند.

با اين حال هنوز هم جاي خوشبختي است، دنيايي که ما در آن زندگي مي‌کنيم همچنان اماکن و مناطق امن و ايمن بي‌شماري را در خود جاي داده است. کشورهايي که مي‌توان بدون ترس از انفجار ناگهاني يا سرقت‌ها و آدم‌ربايي‌هاي پي‌درپي، به گذراندن تعطيلاتي خوش و پرخاطره در آن‌ها پرداخت.
آنچه در ادامه مي‌خوانيد، خصوصيات و ويژگي‌هايي از 10 کشوري است که به انتخاب گردشگران و کارشناسان ايمن‌ترين کشورهاي جهان شناخته شده‌اند.

1-قبرس:
قبرس، سومين جزيره بزرگ درياي مديترانه از جمله کشورهايي است که سلامت و ايمني افراد در آن تضمين شده است.
برخلاف کشمکش‌هاي ميان اين کشور و ترکيه که منجر به تقسيم‌شدن آن به دو قسمت شمالي و جنوبي شد، قبرس همچنان يکي از ايمن‌ترين مقصدهاي گردشگري اروپا محسوب مي‌شود. نرخ جرم و جنايت در اين کشور در حد بسيار ناچيزي است به نحوي که مي‌توان درب‌هاي خانه‌ها را در شب‌ها قفل نکرد.

2-دانمارک:
دانمارک نيز از ديگر کشورهاي شمالي اروپا است که در فهرست ايمن‌ترين کشورهاي جهان قرار گرفته است. بر اساس برخي نظرسنجي‌ها، يکي از مهم‌ترين معيارهاي تشخيص ايمن يا سالم بودن کم بودن يک کشور نرخ‌ خودکشي‌هاي آن است که در دانمارک 88/0 درصد در هر 100 هزار نفر است. آمار جيب‌بري نيز در اين کشور بسيار محدود گزارش شده است. هيچگونه خطري از جانب حمله حيوانات وحشي و حتي بلاياي طبيعي انسان را تهديد نمي‌کند. از جمله دانمارک، مناسب‌ترين کشور براي دوچرخه‌سواري است به نحوي که هيچ‌کس اقدام به سرقت دوچرخه شما حتي در زمان رها کردن آن براي انجام امور شخصي نمي‌کند.

3-ايسلند:
ايسلند را به دليل چشمه‌هاي آب گرم و طبيعت بکر آن مي‌شناسند. اگر چه اينروزها با فوران‌هاي آتشفشاني خود، خون به دل اروپاييان کرده است. اين کشور تنها يک شهر مهم و پرجاذبه دارد و از اينرو باب طبع گردشگراني است که آنچنان‌ تمايل به ديدن مناطق پرجمعيت و شلوغ ندارند. از جمله ويژگي‌هاي منحصر به فرد در ايسلند صفر بودن آمار قتل و جنايت آن است و از اينرو اين کشور را به ايمن‌ترين کشور جهان تبديل کرده است. در سرتاسر اين کشور تنها 700 افسر پليس وجود دارد که حتي اسلحه هم حمل نمي‌کنند. 130 زنداني در ايسلند به سر مي‌برند که آن‌ها هم در ايام تعطيل مرخصي مي‌گيرند. در هر صورت مي‌توان ايسلند را جزء کم‌خطرترين مقصدهاي گردشگري جهان برشمرد.

4-ايرلند جنوبي:
اين جزيره هميشه سبز از فرهنگي غني‌برخوردار بوده و در رده کشورهاي امن جهان به شمار مي‌رود.32/0 درصد از هر 100 هزار نفر در اين کشور دست به خودکشي مي‌زنند و از اينرو کم‌ترين آمار خودکشي اروپا را به خود اختصاص داده‌اند. آمار و ارقام حاکي از آن است که پايتخت اين کشور دوبلين در مقايسه با شهرهاي مهمي در ژاپن، استراليا يا کانادا،‌کم‌خطرتر است.

5-ژاپن:
در بين ساکنان کشورهاي غربي،‌افراد زيادي وجود دارند که اميدوارند آخرين لحظات عمر خود را در فوجيسان، کوه مقدس ژاپن به پايان برسانند. شمار خودکشي در ژاپن 44/0 درصد از هر 100 هزار نفر است که در اين موضوع با سنگاپور برابري کرده و تبديل به يکي از ايمن‌ترين کشورهاي آسيا شده است. اگر چه جرم و جنايت در اين کشور ديده مي‌شود اما در مقايسه با ديگر کشورهاي آسيايي مجاور آن، اين کشور در زمره ايمن‌ترين آن‌ها به شمار مي‌رود. امنيت شهرهاي ژاپن به حدي است که حتي اگر کيف پول را در مکاني جا گذاشته و پس از مدتي به سراغ آن بياييد، در همان مکان موفق به پيدا کردن گمشده خود خواهيد شد.

6-لوکزامبورگ:
طبق نظر کارشناسي برخي سايت‌هاي مسافرتي، لوکزامبورگ نيز در رده‌هاي ايمن‌ترين‌هاي جهان قرار گرفته است. حتي زماني که اين کشور شهري 500 هزار نفره بود ساکنان آن در نزد ديگر ملت‌ها،‌ مردماني شاد و راضي به شمار مي‌آمدند. شاخصي که با توجه به اقتصاد شکوفا و درآمد ناخالص ملي آن هيچ‌ جاي شگفتي و ناباوري را باقي نگذاشته است.

7-نيوزلند:
مناظر زيبا، کوهستان‌هاي ديدني و سواحل و درياچه‌هاي شني، نيوزلند را به روياي گردشگران تبديل کرده است. نبود هيچگونه اغتشاشات سياسي، اقتصادي پايدار و گوشه‌نشيني، نيوزلند را به يکي از کشورهاي امن جهان تبديل کرده است. آمار خودکشي در اين کشور دو درصد بوده و جرم در آن تقريباً ناشناخته است. مار و هيچگونه حشره موزي ديگري را نيز نمي‌توان در اين کشور پيدا کرد. از ديگر ويژگي‌هاي اين کشور آن است که هيچگونه حمله کوسه در سواحل آن ثبت نشده و علاوه بر آن هيچگونه بلاياي طبيعي در اين کشور رخ نداده است.

8-نروژ:
نروژ از جمله کشورهاي منطقه اسکانديناوي است که به خاطر شب‌هاي روشن آن شهرت دارد. نرخ خودکشي در اين کشور در حداقل ممکن است و از اينرو به يکي از امن‌ترين کشورهاي جهان تبديل شده است. نروژ از معدود کشورهاي اروپايي است که هيچگونه اغتشاش سياسي، جنگ و يا حتي بلاي طبيعي در آن ديده نمي‌شود. تنها نکته قابل بحث در خصوص اين کشور در ميان ديگر کشورهاي منطقه اسکانديناوي گران‌بودن خدمات گردشگري آن در مقايسه با ديگر کشورها است.

9_سنگاپور:
سنگاپور يکي از پر بيننده‌ترين کشورهاي جهان به شمار مي‌رود، که به لطف برخوردار بودن از فرهنگ‌هاي مختلف چيني، مالاي، هندي، عربي و غربي، گردشگران بسياري را به سوي خود جذب مي‌کند. علاوه بر آن سنگاپور از جمله کشورهاي منحصر به فردي محسوب مي‌شود که علي رغم برخوردار بودن از فرهنگ‌هاي گوناگون هيچ‌گونه درگيري و کشمکش بين آن‌ها ديده نمي‌شود. نرخ خودکشي در اين کشور از هر 100 هزار نفر 33/0 درصد است که در مقايسه با کشورهاي اروپايي و آمريکايي بسيار ناچيز است. و از اينرو به يکي از امن‌ترين مقصدهاي گردشگري جهان تبديل شده است.

10-سوئيس:
سوئيس کشور ساعت‌هاي مجلل، بانک‌هاي معروف، قطارها و کوهستان‌هاي سفيد‌پوش نه تنها بهخاطر اسکي‌بازها و کوهنوردانش بلکه به دليل امن بودن، از شهرت بالايي برخوردار است. بر اساس آمارهاي ارائه شده شهرهاي ژنو، برن و زونيخ با ثبت 2/2 خودکشي در هر 100 هزار نفر از جمله شهرهاي امن جهان محسوب مي‌شون

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد