زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

اروپاي شرقي و مرکزي، اگر چه از مسافران قابل توجهي بهره مي‌برند، اما هنوز هم يکي از کم بازديد کننده‌ترين مناطق گردشگري اروپا و جهان محسوب مي‌شوند. با اين وجود مناطق جديدي در گوشه‌هاي مختلف اين بخش از اروپا کشف شده که ميزبان گردشگراني مشتاق از سراسر جهان هستند.
در اين ميان، برخي ناشناس ماندن اين مناطق را تا حدودي دليل خالي بودن اين جاذبه‌ها از گردشگر مي‌دانند. از اينرو سازمان بين‌المللي يورومونيتور، در اقدامي ويژه، 10 منطقه برتر گردشگري بلوک شرق اروپا را معرفي کرده که به اختصار در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

1-صومعه جاسنا گورا، لهستان:
صومعه بزرگ عصر باروک جاسنا گورا در منطقه‌اي مرتفع و تپه مانند در شهر چستوچوا قرار دارد که غالباً و در اکثر روزهاي سال ميزبان گردشگران مذهبي است. يکي از بخش‌هاي پربيننده اين صومعه ناقوس 106 متري آن محسوب مي‌شود که در سال 1906 ساخته شده است. از نکات جالب توجه در خصوص اين صومعه، تمرکز و علاقه زائران به تصوير مريم مقدس است که در محراب نمازخانه کليسا قرار گرفته است. تصويري که به قديسه سياه شهرت دارد.

صومعه جاسنا گوارا، از سه خصوصيت ويژه برخوردار است، سومين منطقه مذهبي_زيارتي کاتوليک، آرامگاه ملي لهستان و همچنين مرکز مذهب کاتوليک لهستان.

از ديگر جاذبه‌هاي اين صومعه مسير درخت‌کاري شده آن محسوب مي‌شود، که تنها و اصلي‌ترين راه ورود گردشگران به اين بنا مي‌باشد.

2-کاخ پترهوف، سنت‌پترزبورگ، روسيه:
کاخ پترهوف که گهگاهي به آن "ورساي روسيه" مي‌گويند از کاخ‌ها و باغ‌هاي منحصر به فرد اين کشور به شمار مي‌رود که به دستور پتر کبير بنا شده است. اين کاخ و مجموعه تشکيل دهنده آن که در مرکز شهر سنت پترزبورگ به عنوان يکي از مناطق ثبت شده در يونسکو محسوب مي‌شود و از سال 2007 تا کنون نيز يکي از عجايب هفتگانه روسيه نام گرفته است. امروزه، اين کاخ که روزي قصر خصوصي پتر کبير به شمار مي‌رفت، به خاطر چشمه‌ها و عظمتش، از شهرتي جهاني برخوردار شده است.

3-قلعه پيتر و پاول، روسيه:
دستور احداث اين قلعه که ارگ اصلي سنت پترزبورگ محسوب مي‌شود
در سال 1703 توسط پتر کبير صادر و به دست معماري ايتاليايي در فاصله سال‌هاي 1706 تا 1740 ساخته شد. اين قلعه از چند ساختمان ويژه تشکيل شده که در اطراف کليساي جامع پتر و پاول قرار دارند. برج ناقوسي به ارتفاع 2/123 متر و نرده‌هاي با نوک‌هاي فرشته‌نشان در بالاي آن يکي از ويژگي‌هاي اين قلعه محسوب مي‌شود. اماکن و ساختمان‌هاي ديگري نيز در اين قلعه قرار دارد که شامل يک ضراب‌خانه، بقعه‌نمازخانه دوک بزرگ، به همراه سلول‌هاي انفرادي و يک موزه از جمله اين اماکن به شمار مي‌روند.بر اساس يک سنت چند صد ساله هر روز ظهر يکي از توپخانه‌هاي آن شروع به آتش مي‌کنند.

4-پارک ملي کرکونوز، چک؛
پارک ملي کرکونوز جمهوري چک در رشته کوه‌هايي به همين نام که مرتفع‌ترين نقاط کوهستاني اين کشور به شمار مي‌روند قرار دارد. برخلاف وسعت کم اين پارک، که فهرست زيست‌کره‌هاي ذخيره يونسکو قرار دارد. منطقه‌اي پوشيده از گياهان متنوع در آن به چشم مي‌خورد.بيش از 1250 گونه گياهي در اين پارک ديده شده است که معادل با نيمي از کل پوشش گياهي چک محسوب مي‌شود.

اگر چه اين کوهستان در زمره مرتفع‌ترين اماکن اروپا محسوب نمي‌شود اما تنوع طبيعي موجود در پوشش گياهي اين کوهستان، آن را در رديف رشته‌کوه‌هاي آلپ يا ارتفاعات تاترا قرار داده است.

کوهنوردان و مشتاقان پياده روي در مسيرهاي کوهستاني با عبور از اين پارک و پس از يک راهپيمايي دو ساعته به تپه‌هاي جنگلي آن دست پيدا مي‌کنند. بيشتر گردشگران، اين منطقه را مشابه با جنگل‌هاي اسکانديناوي دانسته اند.

5-کليساي سنت ايزاک، سنت‌پترزبورگ، روسيه:
کليساي جامع سنت ابزاک يا ايزاکسينکي سوبور شهر سنت‌پترزبورگ بزرگترين کليساي شهر به شمار رفته و در زمان ساخت از بزرگترين کليساهاي روسيه نيز محسوب مي‌شده است.

جذاب، فوق‌العاده و ديدني، کلماتي هستند که مي‌توان در توصيف اين بناي قديمي به کار برد.

پيش از انقلاب 1917، نزديک به 200 تابلو و تصوير محافظت نشده به همراه چندين تن جواهرآلات طلايي و نقره‌اي با مضامين مذهبي در اين کليسا وجود داشته است. اما با ورود ارتش سرخ تمامي گنجينه‌هاي اين کليسا به تصرف حکومت کمونيست شوروي درآمد امروز، اين کليسا،‌همچنان به عنوان يک موزه باقي مانده است اما از سال 1992 تاکنون برخي مراسم مذهبي نيز در آن اجرا مي‌شود.

6-باغ دريايي وارنا، بلغارستان:
اين باغ موزه بزرگترين، قديمي‌ترين و مشهورترين پارک عمومي شهر وارنا در بلغارستان بوده و همچنين يکي از بزرگترين پارک‌هاي منطقه بالکان نيز محسوب مي‌شود. اين باغ که در امتداد سواحل درياي سيا، قرار گرفته از مهم‌ترين جاذبه‌هاي توريستي و مکاني با معماري طبيعي به شمار مي‌رود.

رصدخانه و گلخانه‌اي نيز در سالن تئاتر بدون سقف اين باغ در سال 1968 احداث شده پيش از آن نيز در سال 1961 باغ وحشي نيز درون اين باغ افتتاح شده بود.

به تازگي باغ‌ وحشي ويژه با حيات‌وحش منحصر به فرد به همراه موزه تاريخ طبيعي نيز براي جذب بيشتر گردشگر به اين باغ افزوده شده است.

7-گالري ترتياکوف، مسکو، روسيه:
گالري ترتيا‌کوف، از نگارخانه‌هاي هنري مسکو بوده و علاوه بر آن محل جمع‌آوري و نگهداري مجموعه‌هايي از هنرهاي زيباي هنرمندان روسي سراسر جهان محسوب مي‌شود.

تاريخچه اين گالري به سال 1856 بازمي‌گردد. زماني که يک تاجر معروف اهل مسکو به نام پاول ميخايلوويچ ترتياکوف، با همکاري تني چند از هنرمندان روسي‌ عصر خود در صدد ساخت اين بنا به منظور خلق مجموعه‌اي برآمدند که بعدها به موزه‌اي هنري تبديل شد.

در حال حاضر اين موزه بيش از 130 هزار مجموعه هنري با ارزش از هنرمندان روسي سراسر جهان را در خود جاي داده و در معرض ديد عموم قرار داده است.

8-کمربنذ طلايي روسيه:
کمربند طلايي، حلقه‌اي از شهرهايي در شمال‌شرق مسکو را در بر مي‌گيرند که پيشتر منطقه‌اي موسوم به زالايي را تشکيل مي‌دادند. اين شهرک‌هاي قديمي که نقش مهمي در شکل‌گيري کليساي ارتدکس روسيه بازي کرده‌اند. خاطراتي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين رويدادهاي تاريخ روسيه را نيز در خود حفظ کرده‌اند.

اين شهرک‌ها که به موزه‌هايي در فضاي باز شهرت گرفته‌اند، بناهاي معروفي از قرن‌هاي دوازدهم تا هجدهم را در خود جاي داده‌اند که کاخ کرملين، صومعه‌ها، کليسا‌هاي جامع و ديرها از جمله آنها محسوب مي‌شوند. اين شهرک‌ها در ميان زيباترين مناظر روسيه محصور شده و تقريباً گنبدهاي مشهور روسيه را نيز در خود جاي داده‌اند.

9-شهرک باستاني سوزوپول، بلغارستان:
سوزوپول از قديمي‌ترين شهرک‌هاي سواحل تراقي ‌نشين درياي سياه در بلغارستن به شمار مي‌رود. طبق اسناد تاريخي اولين سکونتگاه اين شهرک متعلق به عصر برنز است. اکتشافات زيرآب در اين منطقه نيز آثاري همچون ظروف سفالي، ابزار‌آلات استخواني و سنگي و زيورآلات مربوط به عصر برنز را استخراج کرده است.

لنگرهايي متعلق به هزاره‌هاي اول و دوم پيش از ميلاد نيز در اعماق آبهاي اين شهر به دست آمده که نشان دهنده مهارت ساکنان آن در امر کشتيراني بوده است.

امروزه اين شهر به يکي از جاذبه‌هاي تابستانه‌ بلغارستان تبديل شده و گردشگران مي‌توانند با حضور در اين شهر آب و هوايي پاک، سواحل شني زيبا، تاريخ، فرهنگ و حتي تنوع غذايي آنرا از نزديک لمس و حس کنند.

از نکات جالب اين شهر تغيير نام آن به سنت‌تروپز است که دليل افزايش جمعيت اين شهر صورت گرفته است.

10-پارک ملي ويتوشا، بلغارستان:
پارک ملي ويتوشا،موقعيتي کوهستاني دارد. اين جاذبه‌ طبيعي که در خارج از شهر صوفيه قرار دارد علاوه بر آنکه سمبل گردشگري پايتخت به شمار مي‌رود، نزديکترين منطقه براي پياده‌روي کوهستان، کوهنوردي و اسکي‌سواري محسوب مي‌شود.

خطوط اتوبوس‌راني مناسب و کمربندي‌هاي ايمن، دسترسي گردشگران به کوهستان و پارک ملي را تسهيل کرده است. حريم کوهستان شامل پارک ملي ويتوشا_قديمي‌ترين پارک ملي منطقه بالکان_مي‌شود که از بخش‌هاي جذاب و متنوعي برخوردار است.

آب و هواي پاک و مناسب اين پارک، جمعيت جانوري و پوشش گياهي گوناگوني را در آن به وجود آورده که مي‌توان به 1500 اصله گياه مرتفع، 500 گونه قارچ، 500 گونه جلبک 326 گونه خزه و 200 گونه گلسنگ اشاره کرد

سيد محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد