زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

امروزه فرودگاه‌ها را مي‌توان به استراحتگاه‌هاي کوتاه مدت يا يک شبه معرفي کرد و معمولا افرادي که با اين مکان سرو کار دارند و شايد مجبور به گذراندن شبي در آن شده‌اند، به طور قطع امکانات آن را ديده و از کمبودهايي تاسف خوردند که آرزويش را داشته‌اند. خواست‌هايي مانند صندلي‌هاي راحت، غذاهاي با کيفيت و ارزان قيمت ( "ارزان" در فرودگاه‌ها يعني چهار برابر گرانتر از ساير نقاط شهر) سرويس‌هاي بهداشتي تميز و متعدد با امکانات مناسب و يا دسترسي آسان به اينترنت وايرلس و سريع. اگر چه نمي‌توان فرودگاهي را نام برد که از تمامي اين امکانات و يا شايد بيشتر آنها برخوردار باشد اما فرودگاه‌هايي نيز وجود دارند که نه همه بلکه از قسمتي از اين تسهيلات برخوردار هستند.

گزارش پيش رو توضيحاتي از 10 فرودگاه برتر جهان است که بر اساس نظر سنجي از مسافران به دست آمده ولي تنها فرق اين رده‌بندي فاصله فاحش رتبه اول با ساير رتبه‌ها است که منجر به ترتيب الفبايي رده‌هاي دوم تا دهم شده است.

1- سنگاپور (چانگي) : اين فرودگاه براي دهمين مرتبه، بهترين فرودگاه جهان لقب گرفت. چند دليل بسيار ساده عامل موفقيت آن طي چند دوره اخير بوده است. شارژ رايگان تلفن همراه، تورهاي شهري رايگان، صندلي‌هاي ساعت داري که زمان پرواز را به اطلاع‌ مسافران مي‌رسانند، استخرهاي شنا، امکانات رفاهي، باغ هاي زيبا، اتاق‌هاي مخصوص چرت زدن و نمايش رايگان و آزاد فيلم از جمله امکانات و به نوعي تفريحاتي است که يک مسافر هنگام انتظار براي پرواز خود با آنها روبرو است. شايد بتوان اين مجموعه را مکاني مناسب براي زندگي در نظر گرفت مکاني که حتي بهتر از منازل ديگران است. آرامش و سکوت فوق العاده آن و بهره‌مندي از کارکنان تعليم ديده و مجرب، فرودگاه چانگي سنگاپور را بهترين گزينه مسافران معرفي کرده است.

2- آمستردام ، هلند: اگرچه صندلي‌هاي راحت، سرويس‌هاي بهداشتي و دوش‌هاي تميز، دسترسي آسان به اينترنت و حتي منطقه بازي مخصوص کودکان، از اين فرودگاه، مکاني زيبا ساخته اما ماندن و وقت تلف کردن در آن کار منطقي نيست و مطمئنا، محل مناسبي براي گذراندن يک شب نخواهد بود. زيرا حراست سختگير اين فرودگاه هر لحظه مسافران را از خواب بيدار کرده و مخصوصا در مواردي که آنها را مشکوک و ناراحت ببينند، اقداماتي سخت گيرانه‌تر اعمال خواهد کرد.


3- آتن ، يونان : فرودگاه جديد آتن از هر لحاظ و از هر نما محيطي مرفه و دلپذير به خود گرفته است. در مقايسه با ديگر فرودگاه‌هاي اروپا همچنين فرودگاه گران، پر توقع و يا تنفرانگيز شارل دوگل پاريس از محيطي آرام و زيبا برخوردار است. صندلي‌هاي راحت، دسترسي آسان به اينترنت و سرويس‌هاي بهداشتي تميز از جمله امکانات آن به شمار مي‌رود. از ديگر نکات قابل توجه حضور گسترده و فعال پرسنل نظافتي است که همواره در حال تميز کردن و شستشوي محيط فرودگاه هستند.

4- اوکلند ، زلاندنو : فرودگاهي نسبتا کوچک بافضايي آرام و بي سرو صدا با امکاناتي همچون صندلي و نيمکت‌هاي متحرک، تخت‌هاي راحت، دوش، سالن تئاتر کوچک با مبل‌هاي راحتي و مهمتر از آن تابلوهاي اعلانات پرواز خلوت، به يکي از 10 فرودگاه برتر اين نظر سنجي تبديل شده است. پرسنل جوابگوي اين فرودگاه نيز از ديگر نمونه‌هاي منحصر به فرد آن به شمار مي‌رود در اين ميان و به دليل پروازهاي کم داشتن ساعت کوکي براي جا نماندن از پرواز امري ضروري خواهد بود.


5- اسلو ، نروژ : کشوري زيبا با مردماني دوستدار طبيعت است، مردماني پاکيزه و مرتب. از نکات مهم فرودگاه اسلو، امنيت و خالي بودن آن از هر گونه دزد و جيب بر است. مسافران به راحتي مي‌توانند بدون هيچگونه اضطرابي از گم يا دزديده شدن وسايل خود در مکان‌هاي مخصوص استراحت کنند. نيمکت‌هاي موجود در فرودگاه بسيار راحت بوده و پرسنل پاسخگويي داشته و حتي چراغ‌هايي با نور ملايم جهت استراحت مسافران در آن تعبيه شده است. برخي، امکانات موجود در اين فرودگاه را حتي بهتر و مناسب‌تر از هتل‌ها ذکر کرده اند.

6- سئول ، اينچئون ، کره جنوبي: فرودگاه اينچئون سئول، مکاني بزرگ با جاي خواب بسيار است. به جرات مي توان ادعا کرد که افراد بسياري با بالشت‌ها و پتوهاي خود به اين فرودگاه آمده و در هر مکان که بخواهند، استراحت مي‌کنند. صندلي‌هاي راحت و فراوان اين فرودگاه، اينترنت رايگان، اتاق‌هاي مخصوص بازي کودکان، اتاق ماساژ و اتاق بازي از ديگر امکانات اين فرودگاه به شمار مي‌رود. گذراندن تعطيلات در اين فرودگاه پيشنهادي مضحک نخواهد بود.


7- کوالالامپور ، مالزي: اولين چيزي که با ورود به اين فرودگاه به ذهن مسافر خطور مي کند، بزرگي است، اما اين ويژگي نه به خاطر بزرگتر بودن فرودگاه کوالالامپور نسبت به ديگر فرودگاه‌هاي جنوب شرق آسيا، بلکه به دليل تردد بسيار کم مسافر در آن و وسيع جلوه کردن فرودگاه است. اما محسنات و معايبي نيز مشمول اين فرودگاه است. وجود تخت‌هاي راحتي براي مسافران، ارائه غذاي رايگان، اينترنت، تلويزيون و بسياري از امکانات ديگر محسنات فرودگاه کوالالامپور بوده ولي سرويسي‌هاي بهداشتي پولي، صندلي‌هاي پلاستيکي و بدون دسته معايب آن محسوب مي‌شوند.

8- ونکوور ، کانادا : نظرات مختلفي درباره فرودگاه ونکوور وجود دارد برخي اين فرودگاه را به خاطر حمام‌هاي تميز، دسترسي آسان به اينترنت و آسايش فراوان خوب مي دانند و برخي ديگر شلوغي‌هاي پرواز کانادا و آمريکا، پرسنل بي‌ادب و ديگر ناملايمات آن را دليلي بر نامناسب بودن اين فرودگاه ذکر کرده‌اند. اما هر کسي نظر خود و عقايد مخصوص به خود را دارد.

9- هلسينکي ، فنلاند: اگر چه شهر هلسينکي در لبه اروپا قرار گرفته است، اما فرودگاه آن يکي از مهمترين فرودگاه‌هاي اين قاره با قابليت هدايت پروازهاي متعدد به 120 نقطه مختلف جهان در روز است. خدمات اينترنتي که امروزه جز بايدهاي يک فرودگاه مدرن محسوب مي‌شود به صورت رايگان در اختيار مسافران قرار دارد. سرويس‌هاي بهداشتي تميز و متعدد آن هرگونه بهانه‌اي را از مسافران گرفته است، نيروي کار مجرب و مسلط به زبان انگليسي اين فرودگاه مسافران را از جستجو براي پيدا کردن باجه اطلاعات، راحت کرده است.


10- هنگ کنگ ، چين : فرودگاه جديد هنگ‌کنگ فرودگاه پيشرفته‌‌اي است که در رقابتي نزديک با فرودگاه سنگاپور قرار دارد. اگر چه در مقايسه با امکانات سال‌هاي گذشته خود، از وضعيت مناسب‌تري برخوردار شده اما وجود معايبي همچون ارتفاع بسيار زياد سيستم تهويه مطبوع و سرد کردن بيش از حد محيط، صندلي‌هاي نامناسب و مهمتر از همه، جيب برهاي فراوان تا حدودي از ارزش آن کاسته است. با اين وجود امکاناتي همچون محل مخصوص بازي کودکان، نمازخانه‌ها، سيستم اينترنتي وايرلس، حمام‌هاي تميز و پيشرفته و اتاق‌هاي ماساژ هنوز هم اين فرودگاه را در رده فرودگاه‌هاي برتر آسيا ثابت نگاه داشته است

محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد