زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

امروزه مي‌توان خيل عظيم گردشگراني را ديد که از شمال قاره امريکا به سوي جنوب اين قاره حرکت کرده و علاوه بر مکزيک فصل تازه‌اي در مسافرت‌هاي گردشگري در کشورهاي امريکاي لاتين باز کرده‌اند.
بهره مندي از جاذبه‌هاي ديدني و تاريخي متعدد امريکاي لاتين منظره‌اي را به وجود آورده که گردشگران مي‌توانند با مشاهده آنها همه آن چيزي را که در مسافرت‌هاي تفريحي به قاره اروپا مي بينند را يکسره تجربه کنند و در برخي موارد شايد بيشتر از آن.
مطالب زير، توضيحاتي اجمالي و مختصر از مناطق و جاذبه‌هايي است که پيش از اين پاتريشيا شولتز مولف مقاله، 1000 جاي ديدني پيش از مرگ، در بيان 10 منطقه برتر خود از آنها نام برده است. آنچه را که در ادامه مي‌خوانيد نظرات وي در مورد مناطقي است که يک علاقمند به جاذبه‌هاي امريکايي جنوبي نيازمند شناخت آنها است.

اوکزاکا، مکزيک:

ايالت اوکزاکا، در بخش جنوب شرقي مکزيک قرار گرفته و يکي از کهن‌ترين شهرهاي مکزيک با تنوع فرهنگي زياد است. اين منطقه که در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده است، 1500 قبيله اصيل بومي مکزيک را در خود جاي داده است. قبايلي که هنوز هم به شيوه نياکان خويش زندگي مي کنند. اين تنوع فرهنگي فرصت مناسبي را براي گردشگران به وجود مي‌آورد تا آگاهي خود را از گذشته اين کشور افزايش داده و از جشنواره‌ها و غذاهاي گوناگون آن لذت ببرند. اين شهر مکان مناسبي براي تحليل و بررسي تاريخ و شناخت مناطق باستاني تمدن‌هاي کهن اين کشور همچون مونت آلبان و ميتلا است.

شهر باستاني تيکال، گواتمالا:

گواتمالا، موطن صدها منطقه باستاني و محل مناسبي براي افزايش تجربه گردشگران از شناخت تمدن‌هاي گذشته حاکم در اين کشور است که در اين ميان تمدن تيکال، از بزرگترين و با شکوه‌ترين آنها به شمار مي‌رود. منطقه تيکال، با برخورداري از منطقه‌اي به وسعت 10 مايل مربع، يکي از بزرگترين مناطق باستاني شناخته شده در قاره آمريکا به شمار مي‌رود، اگر چه پس از روي کار آمدن حکومت ماياها بيش از 1000 سال متروکه و رها ماند، اما هنوز هم ويرانه‌هاي آن را پوشش وسيعي از تاريخ، افسانه و رمز و راز در برگرفته است.

آتشفشان آرنال، کاستاريکا:

کارستاريکا را مي‌توان يکي از مهمترين مناطق تفريحي آمريکاي لاتين دانست، آتشفشان آرنال، که امروزه به عنوان مطرح‌ترين جاذبه گردشگري اين کشور معرفي شده است يکي از فعال‌ترين کوه‌هاي آتشفشاني جهان است که منظره‌اي سيال و روان از گدازه‌هاي پر تلاطم خود را در معرض ديد بازديدکنندگان قرار مي‌دهد. اين منطقه به دليل بهره‌مندي از آب‌هاي گرم معدني به واسطه فوران‌هاي متعدد خود، تبديل به يکي از مناطق گرم گردشگري بهاره براي علاقمندان شده است.

کارتجنا، کلمبيا:

پس از سپري شدن چند دهه خشونت بار ديگر مي‌توان کلمبيا را به عنوان يکي از مناطق گردشگر پذير جهان به شمار آورد از اين رو دولت کلمبيا تلاش‌هاي گسترده‌اي را جهت استحکام وضعيت اقتصادي و حکومتي خود به منظور ترغيب مسافران به ورود و حضور در اين کشور انجام داد که يکي از اين نمونه‌ها، شهر تاريخي و ساحلي کارتجنا، در شمال کلمبيا با برخورداري از مناطق تاريخي و فرهنگي بکر و دست نخورده است. شهري مملو از خاطرات دزدان دريايي کارائيب با برج و باروهاي تاريخي و ديوارها و حصارهايي شهري با ساختمان‌هاي مستعمره‌اي که هر تماشاگري را به دوران شکوفايي خود مي‌برد. هتل‌ بوتيک‌هاي تاريخي آن که در کنار ديگر بقاياي تاريخي در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده‌اند محل مناسبي براي گذراندن يک شب خاطره انگيز در زمان گذشته خواهد بود.

دره مقدس، پرو:

دره مقدس يکي از مناطق اسرار آميز و اسطوره‌اي پرو به شمار مي‌رود که مکان مناسبي براي تجربه اندوزي مسافران در شناخت فرهنگ بومي و تماشاي ويرانه‌هاي باستاني است. کاسکو، پايتخت امپراتوري اينکاها، دروازه ورودي به دره مقدس بوده است. از مشهورترين مناطق ديدني موجود در دره مقدس، شهر ماچوپيچو يکي از پرجاذبه‌ترين مناطق باستاني امريکاي جنوبي است. شهري که دسترسي به ويرانه‌هاي آن امروزه با وسايل نقليه به روز همچون قطار يا به صورت پياده روي در مسيري 45 کيلومتري امکان پذير است. اگر چه سابقاً معابد متعدد و ناشناخته آن مناطقي مناسب براي کشف گذشته‌هاي دور بوده و بازديدکنندگان بسياري را به سوي خود مي‌کشانده است، اما گذشت زمان محدوديت‌هايي را براي آن به وجود آورد که باعث کم شدن بازديدکنندگان به 400 نفر در روز شد.

تورس دل پن، شيلي:

اين منطقه که در بخش پاتاگوني شيلي واقع شده يکي از پربيننده‌ترين مناطق اين کشور محسوب مي شود، اين منطقه که پارک ملي شيلي است و در فهرست منابع زيست کره‌اي يونسکو به ثبت رسيده است در سلسله جبال کورديلرا دل پن و در حصاري از کوه‌هاي سر به فلک کشيده گرانيتي قرار دارد. اين پارک طبيعي علاوه بر مناطق کوهستاني، يخچال‌هاي طبيعي، درياچه‌ها، رودخانه‌ها و حيات وحشي وسيع را نيز تشکيل داده است. گردشگران مي توانند با راهپيمايي چند صد مايلي و اردو زدن در مناطق مختلف آن، خاطره‌اي فراموش نشدني را براي خود به ثبت برسانند.

ريودوژانيرو، برزيل:

برزيل يکي از معروف‌ترين مقصدهاي گردشگري آمريکاي جنوبي و شهر ريودوژاينرو نيز يکي از پربيننده‌ترين مناطق تفريحي آن به شمار مي رود. از مناطق معروف اين شهر مي‌توان به مجسمه مسيح منجي، سواحل کوپا کابانا و ايپانما و غيره نام برد. علاوه بر آنچه گفته شد، گردشگران مي‌توانند از جشنواره‌هاي مختلفي که در فصل‌هاي مختلف در اين کشور و شهر ريودوژاينرو برگزار مي‌شود نيز به عنوان يک جاذبه خاطره انگيز بازديد کنند.

سالوادور داباهيا، برزيل:

براي کساني که در جستجوي مکاني آرام و بکر هستند، سالوادور داباهيا در برزيل بهترين گزينه خواهد بود. اين شهر آرام پيشتر مرکز تاريخي برزيل بوده و ساحل شمال شرقي آن، بندر اصلي تجارت بردگان آفريقايي به شمار مي رفته است. بندري که به دليل زندگي اين مردمان آثار تاريخي متعددي از اقوام افريقا را در خود جاي داده که هنوز هم قابل مشاهده است. سواحل، غذاها، موسيقي و رنگ‌هاي متحيرکننده اين شهر محيطي آرام با تنوع فرهنگي بالايي را در دوره تعطيلات مسافران در اختيار آنها قرار مي‌دهد.


منطقه درياچه‌اي(Lake District)، آرژانتين:

ياداور مهاجرت عظيم اروپايي‌هايي است که در طي چندين سال به اين کشور عزيمت کرده‌اند. منطقه ليک ديستريکت که مسافت هوايي دو ساعته با بوينس آيرس دارد، برداشتي کامل از مناطق کوهستاني سوئيس با مناظري مشابه با خط سير کوهستاني کشيده شده از آلمان تا سوئيس است. ليک ديستريکت، منطقه مناسبي براي انواع گشت‌هاي ماجراجويانه همچون کوه نوردي و پياده روي‌هاي بلند مدت گرفته تا اسکي سواري در فاصله ماه‌هاي ژوئن تا سپتامبر است. نزديکي آن با سواحلي درياچه‌اي شيلي اين فرصت را براي علاقمندان به وجود مي‌آورد تا تجربه مسافرت به مناطق تفريحي دو منطقه را از طريق قايق به دست آورند.

صخره‌هاي مرجاني بليز:

صخره‌هاي مرجاني بليز را نمونه‌اي طولاني‌تر و بزرگتر از صخره‌هاي مرجاني کبير استراليا مي‌نامند، منطقه‌اي که محل و فرصت مناسبي را براي غواصان و دوست داران دنياي زير آب جهت کشف و بررسي کشتي‌هاي غرق شده باستاني فراهم مي‌آورد. منطقه حفره آبي(Blue Hole) يکي از جذاب‌ترين مناطق شنا و غواصي جهان، در اين ناحيه قرار دارد، دنياي متنوع زير آب اين منطقه با کوسه‌ها، خرچنگ‌ها و ديگر جانداران دريايي منظره‌اي زيبا را براي گردشگران به وجود آورده است

محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد