زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 ورزش، ورزشگاه، ورزشکار، کلماتي آشنا و بهانه‌هايي هميشگي براي جمع شدن جمعيتي چند ده هزار و حتي صد هزار نفري مشتاقاني هستند که از اقصي نقاط اين کره خاکي براي نزديک شدن به آنها صف آرايي مي‌کنند. در اين ميان ورزشگاه‌ها و يا استاديوم‌ها را مي‌توان تنها محل تجمع چنين جمعيتي دانست. امروزه ورزش خود، يکي از مهمترين عوامل جذب گردشگر شده است. جاذبه‌اي که درآمدي سرشار را در موقعيت‌هايي مخصوص نصيب صاحبان خود مي‌کند. از اين رو سال‌ها است که دولت‌ها سعي کرده‌اند با تاسيس ورزشگاه‌هايي بزرگ، درآمدي دو چندان را با پذيرايي از علاقمندان و دوست‌داران رويدادهاي ورزشي به صندوق‌هاي ارزي خود اضافه کنند. آنچه که در زير آمده است، نام و مشخصات استاديوم‌هايي است که تا به امروز در زمره بزرگترين استاديوم‌هاي جهان قرار گرفته و خود جاذبه‌ گردشگري شده‌اند.

1- استاديوم وانگنادومي دي: استاديوم با شکوه و تاريخي پيونگ يانگ که در سال 1989 با گنجايش 150 هزار نفري ساخته شد. اين بنا به همراه 16 طاق زيباي خود که به شکلي حلقه مانند درآمده‌اند، شباهت زيادي به شکوفه گل پيدا کرده است. اين استاديوم در سال 1995، به دليل برگزاري بازي‌هاي حرفه‌اي کشتي جمعيتي 190 هزار نفري را نيز تجربه کرد.

2- استاديوم سالت ليک: اين استاديوم که نام رسمي آن يووا بهاراتي کريرانگان يا استاديوم جوانان هند است در شهر سالت ليک در منطقه کلکته تاسيس شد. تاريخ بناي آن سال 1984 بوده و با مهندسي سه طبقه خود گنجايش 120 هزار نفر را دارا است. مسابقات دو ميداني و فوتبال عمده‌ترين رويدادهاي انجام شده در آن هستند.

3- استاديوم آزتکا: استاديومي در شهر مکزيکوسيتي با ظرفيتي 114 هزار و 465 نفري ميزبان مسابقات فوتبال و استاديوم اختصاصي تيم ملي و باشگاه فوتبال آمريکاي مکزيک. اين استاديوم به تنهايي ميزبان دو مسابقه فينال جام جهاني فوتبال در سال‌ها 1970 و 1986 بوده است.

4- استاديوم ميشيگان: با نام مستعار "کاخ بزرگ" استاديوم باشگاه راگبي باشگاه ميشيگان در شهر آن آربور. اگر چه پس از ساخته شدن در سال 1927 گنجايش 72 هزار نفري داشته است، اما با نوسازي‌هاي پي در پي در طول سال‌هاي متمادي ظرفيت آن به ميزان 107 هزار و 501 نفري کنوني رسيد. طبق آمار از سال 1975 تا کنون ميزان تماشاچي حاضر در آن کمتر از 100 هزار نفر نبوده است.

5- استاديوم بيور: اين استاديوم در حدود 216 صندلي کمتر از استاديوم ميشيگان دارد اگر چه ظرفيت اوليه آن پس از ساخت 44 هزار و 284 نفر بوده است اما از سال 1960 به بعد با اضافه ظرفيت ساليانه خود، به گنجايشي تکميل در سال 2001 رسيد که 107 هزار و 282 نفري است.

6- استاديوم ژورناليستا ماريو فيلهو: اين استاديوم که به استاديوم دو ماراکانا معروف است استاديوم فوتبال شهر ريو دوژانيود برزيل است. اعلام دقيق ظرفيت آن تا حدودي مشکل به نظر مي‌رسد (زيرا به دليل وجود 90 هزار صندلي، فينال جام جهاني 1950 را با 199 هزار و 500 نفر برگزار کرده است) اما آمارهاي اخير ظرفيت آن را 103 هزار و 45 نفر ثبت کرده است. مالک اصلي آن دولت برزيل بوده و تيم‌هاي مهم و مشهور اين کشور همچون فلامينگو، بوتافوگو و فلومنيزه در آن به بازي پرداخته‌اند.

7- استاديوم اوهايو: اين استاديوم که در سال 1922 ساخته شده و ورزشگاه اختصاصي باشگاه رالي باک آيز ايالت اوهايو است نام‌هاي مستعار زيادي همچون کاخ‌ هارلي بيلت، نعل اسب يا کشف را معطوف خود کرده است. اگر چه ظرفيت آن 102 هزار و 329 نفر تعيين شده ولي در زمان برگزاري برنامه‌هاي مختلف غير ورزشي گنجايش آن به 110 هزار نفر نيز رسيده است.

8- استاديوم نيلند: خانه باشگاه راگبي ايالت تنسي با ظرفيتي متجاوز از 102 هزار نفر اما آمارها شمار ورود به آن را 104 هزار و 79 نفر در سال 2006 نيز نشان داده‌اند. طبق اسناد موجود، اين استاديوم از زمان تاسيس تا به امروز علاوه بر ميزباني مسابقات فوتبال آمريکا، محل برگزاري جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي متعددي نيز بوده است.

9- استاديوم ملي بوکيت جليل: اين استاديوم در 20 کيلومتري جنوب کوالالامپور و در مجموعه ورزشي ملي مالزي قرار دارد. در سال 1998 و براي بازي‌هاي کشورهاي مشترک المنافع ساخته شد و در سال 1992 عمليات بازسازي آن آغاز و پس از سه ماه اين عمليات با افزودن گنجايش آن به 100 هزار و 200 نفر به پايان رسيد. اين ورزشگاه که ميزبان بازي‌هاي جام ملت‌هاي آسيا در سال 2007 بوده است، به عنوان استاديوم ملي مالزي شناخته شده و رويدادهاي ورزشي و غير ورزشي متعددي در آن برگزار مي‌شود.

10- استاديوم کريکت ملبورن: دهمين استاديوم اين فهرست، قدميترين آنها است. استاديومي که در سال 1853 ساخته و 30 سپتامبر 1854 با ميزباني اولين دوره مسابقات کشوري کريکت افتتاح شد اگر چه تا سال 1970 ظرفيتي بالغ بر 130 هزار نفر را در خود مي گنجاند اما از آن سال به بعد به دليل مشکلات ايمني از ظرفيت آن 30 هزار نفر کاسته شد.

اگرچه اين اماکن تا حدودي نامتعارف به نظر مي‌رسند اما با نگاهي عميق‌تر به نقش آنها در جمع کردن مردم،‌ مي‌توان به اهميت چنين بناهايي به عنوان يکي از عاملان اصلي جذب گردشگر پي برد

محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد