زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ادبيات همواره نقشي ويژه و برجسته در تاريخ و فرهنگ اروپا داشته است. حضور و بروز نويسندگان برجسته‌اي همچون ديکنز، هوگو، پوشکين و غيره در اين قاره در اعصار گوناگون به ويژه از قرن هفدهم به بعد، نشان از تاثير ادبيات بر اين منطقه دارد.
آنچه در ادامه خواهيم خواند معرفي شهرهاي مهم اروپا در عرصه ادبيات است که نويسندگان بزرگي از آن‌ها سربرآورده‌اند.

1 - ادينبورگ، اسکاتلند:
فضا و جو موجود در اين شهر باعث شده تا الهام بخش بيش از 500 رمان معروف جهان شود. آداب و سنن قديمي و شناخته شده اين شهر همواره در آثار نويسندگان و شعراي مختلف، زنده مانده و ردپايي از اين ويژگي‌ها را مي‌توان در اشعار «روبرت بورنز» شاعر قرن هجدهم و نويسندگان عصر جديد اشاره کرد. موزه نويسندگان از جمله اماکن شناخته شده اين شهر است که در ساختماني متعلق به قرن هفدهم قرار گرفته و در آن آثار نويسندگان معروفي همچون «سروالتراسکات»، «بورنز» و «روبرت لوييس» ديده مي‌شود.

2 - لندن، انگلستان:
مناطق و چيزهاي زيادي را در شهر لندن مي‌توان يافت که ارتباط مستقيمي با ادبيات داشته باشند. برگزار شدن بيش از صد گشت ادبي در اين شهر در طول هفته که شامل، تور شکسپير، تور ديکنز و پياده‌روي‌هاي ادبي لندن است از جمله برنامه‌هايي است که دوستداران ادبيات را به اين شهر مي‌کشاند. براي مثال علاقمندان به شرلوک هلمز مي‌توانند پا در جاي پاي او گذاشته و دوستداران جيمز باند نيز با امکانات و تجهيزات خارق العاده او آشنا شوند.

3 - پاريس، فرانسه:
قبرستان «پر لاشز»، از جمله امکان معروف در اين شهر است که قبر نويسنده و شاعر معروف قرن نوزدهم «اسکار وايلد» در آن قرار دارد. اين نويسنده ايرلندي يکي از بسيار نويسندگاني است که براي الهام گرفتن از فضاي ادبي پاريس به اين شهر مهاجرت کرده بوده است. در اين شهر موزه‌هايي مخصوص آثار هوگو و بالزاک داير شده است. از جمله امکان معروف اين شهر، هتل «پاويون حروف» است که حروف نام يکي از نويسندگان معروف اين کشور، معرف هر يک از 26 اتاق آن است.

4 - سن پطرزبورگ، روسيه:
اين شهر بزرگ که در ناحيه غربي روسيه قرار دارد، از تاريخ ادبي بسياري باشکوهي برخوردار است. خانه نويسنده معروف روسيه «فئودور داستايوفسکي» که محل زندگي وي در آخرين سال‌هاي عمرش بوده و رمان معروف «برادران کارامازوف» در آن نوشته شده، در اين شهر قرار دارد.

موزه آپارتماني متعلق به «الکساندر پوشکين» از ديگر نويسندگان معروف روسيه نيز در اين شهر قرار دارد. کافه ادبيات که پوشکين آخرين شام خود را در آن خورده بود، يکي ديگر از جاذبه‌هاي ادبي سن پطرزبورگ است.

5 - استوکهلم، سوئد:
«آلبرت نوبل» مخترع برجسته سوئدي که مراسم جايزه نوبل به ياد بود آن برگزار مي‌شود و هرساله جوايزي را به نويسندگان معروف جهان اعطا مي‌کند، شهر استکهلم را به عنوان يکي از مراکز مهم ادبي جهان تبديل کرده است. سالن اصلي شهر، که در ماه دسامبر محل ضيافت اين مراسم جهاني است به همراه بناي معروف آن، يکي از جاذبه‌هاي مهم ادبي اين شهر محسوب مي‌شود.

6 - نورويچ، انگليس:
سابقه ادبيات در اين شهر قدمتي 900 ساله دارد. اين شهر را مي‌توان مکاني مهم براي نويسندگان برجسته‌اي دانست که همواره ايده اصلي داستا‌ن‌هاي خود را در اين شهر به دست مي‌آوردند. اين شهر را مي‌توان نخستين پناهگاه نويسندگان ناميد و از اينرو شبکه جهاني پناهگاه‌هاي شهري در اين شهر پايه گذاري شد. دانشگاه آنگليا شرقي اين شهر ازجمله دانشگاه‌هاي معتبر بريتانيا است که دانشجويان مختلفي از سراسر جهان در آن درجه ارشد نويسندگي را دريافت مي‌کنند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد