زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

بي شک سفر به قاره‌اي همچون اروپا و کشورهايش بدون بازديد و تماشاي اماکن معروف آن خاطره‌انگيز نخواهد بود. در اين ميان نمي‌توان قطارها را جاذبه‌هاي ديدني اين قاره به حساب آورد زيرا در کل اروپا تعداد زيادي از اين اسب‌هاي آهنين وجود دارد که همه‌جا منتظر سوار شدن مسافران‌اند؛ اما برخلاف قطارها، ايستگاه‌هاي قطار اروپا جلوه‌اي ويژه به شهرهاي اين منطقه داده‌اند .
آنچه در ادامه خواهيد خواند درباره 10 ايستگاه راه‌آهن زيباي اروپاست.

1- ايستگاه مرکزي آنتورب؛ بلژيک:
تمام زيبايي‌هاي معماري و استعدادهاي خدادادي موجود در بلژيک در ايستگاه راه‌آهن 107‌ساله اين کشور جمع شده است. اين ايستگاه به شکل کاملا زيبايي هنر و معماري بلژيک را تلفيق کرده و از اين رو عنوان زيباترين ايستگاه راه‌آهن جهان را در فهرست برترين‌هاي مجله نيوزويک به خود اختصاص داده است.

2 - ايستگاه شمال (گق دو نوق)؛ پاريس:
اين ايستگاه که در ادبي‌ترين شهر اروپا قرار دارد، يکي از شلوغ‌ترين ايستگاه‌هاي راه‌آهن اين قاره نيز محسوب مي‌شود. «ژاک هيتوف»، معمار فرانسوي، طراح و سازنده اين ايستگاه در حدود 150 سال پيش بوده است. اين ايستگاه که سالانه از 190ميليون مسافر پذيرايي مي‌کند، علاوه بر استفاده روزمره کاربرد سينمايي نيز دارد و لوکيشن فيلم‌هاي مطرحي همچون «رمز داوينچي»، «هويت بورن» و «تعطيلات مستر بين» بوده است.

3 -ايستگاه قطار آتوچا؛ مادريد:
اين ايستگاه که مهم‌ترين مرکز حمل‌ونقل ريلي مادريد محسوب مي‌شود، در سال 1889 افتتاح شد اما بعدها توسط «رافائل مونئو» بازسازي و فضاي داخلي آن مملو از درختان نخل، گياهان عجيب و غريب و برکه‌ لاک‌پشت‌ها شد. کافه‌ها و ديگر تاسيسات داخلي اين ايستگاه که در فضايي باغ‌گونه به مساحت 4هزار متر مربع قرار گرفته‌اند اين ايستگاه را به مکاني دلپذير براي مسافران تبديل کرده‌اند. گفتني است در اين ايستگاه بنايي به ارتفاع 11 متر قرار دارد که مسافران روي آن براي قربانيان بمب‌گذاري سال 2004 اين ايستگاه پيام‌هاي تسليت مي‌نويسند.

4 -ايستگاه مرکزي لايپزيگ؛ آلمان:
ايستگاه مرکزي لايپزيگ که از جنگ جهاني دوم نيز به سلامت گذشته است، از بزرگ‌ترين ايستگاه‌هاي قطار اروپا محسوب مي‌شود که از آن به عنوان «تکه‌اي از تاريخ اروپا» نيز نام مي‌برند. 24 سکو در اين ايستگاه و در محوطه 83 هزار و 460 متر مربعي آن قرار دارند و سر در ورودي آن نيز 293 متر طول دارد، از اين رو گنجايش بالغ بر 100 هزار مسافر در آن در يک روز چندان به چشم نمي‌آيد. اين ايستگاه از آنجا که سال‌ها محل رفت و آمد مسافران بوده است، مکان مهمي در آلمان به شمار مي‌آيد.

5 -ايستگاه راه‌آهن روسيو؛ ليسبون:
طراحي و معماري ظاهري اين ايستگاه به گونه‌اي است که اکثر مردم در نگاه نخست آن را با يک کاخ يا يک سالن تئاتر مجلل اشتباه مي‌گيرند. اين ايستگاه که 125 سال پيش توسط «خوزه لوييس مونتيرو» ساخته شده با نمايي کاملا رمانتيک يکي از شاهکارهاي مهندسي پرتغال در قرن نوزدهم ميلادي به شمار مي‌آيد. اين ايستگاه که در ميدان روسيو شهر ليسبون قرار دارد، از دالاني 2هزار و 600 متري برخوردار است که از زير شهر مي‌گذرد.

6- ايستگاه مرکزي کپنهاگ؛ دانمارک:
اين ايستگاه که در زمان تاج‌گذاري «شاه کريستين ششم» افتتاح شد، از بيش از 800 ميهمان ويژه براي تماشاي اين رويداد مهم در نخستين روز کاري خويش پذيرايي کرد. اين ايستگاه که توسط «هندريک ونک» و با الهام از سبک رمانتيسم ساخته شده، در مجاورت پارک چند منظوره و باغ‌هاي تيولي شهر کپنهاگ که پرجاذبه‌ترين مناطق اين شهرند، قرار دارد.

7- ايستگاه مرکزي؛ هلسينکي، فنلاند:
با مشاهده مردان سنگي فنلاندي در ورودي اين ايستگاه متوجه مي‌شويد که در سرزمين فنلاند قرار داريد. اين ايستگاه که جايزه بهترين سازه گرانيت فنلاند را نصيب معمار و سازنده خود «اليل سارينن» کرده است، يک اتاق پذيرايي ويژه دارد که رئيس جمهور فنلاند در آن از ميهمانان خود پذيرايي مي‌کند، از اين رو تمام خدمات آن به‌روز است و کارکناني مجرب دارد.

8- ايستگاه TGV ليژ-‌ گيلمنز؛ بلژيک:
اين ايستگاه که توسط يک مهندس اسپانيايي به نام « سانتيگو کالاتراوا» طراحي و ساخته شده است، يکي ديگر از نشان‌هاي افتخار بلژيک محسوب مي‌شود. اين ايستگاه که ساخت آن 13 سال طول کشيده، از طرحي شفاف برخوردار است و طاق شيشه‌اي 32 متري آن که از بتون سفيد ساخته شده، ظاهري بسيار زيبا و جذاب به ايستگاه داده است. به عقيده گردشگران، اين ايستگاه يک اثر هنري منحصر به فرد است. روزانه 36 هزار مسافر از ايستگاه ليژ- گيلمنز به شهرهاي بروکسل، پاريس، آچن، کلن و فرانکفوت سفر مي‌کنند.

9- ايستگاه مرکزي، آمستردام؛ هلند:
ايستگاه مرکزي آمستردام که روزانه 1500 قطار و 250 هزار مسافر در آن جابه‌جا مي‌شوند، از جمله بناهاي عمومي پايتخت هلند به شمار مي‌آيد که در زمان افتتاح خود جنجالي به پا کرد. اين ايستگاه که آمستردام را از اسکله‌ جدا مي‌کند، روي 3 جزيره مصنوعي قرار گرفته است و 8600 ستون چوبي از آن نگهداري مي‌کنند. وجود يک کليساي نئوگوتيک در اين ايستگاه آن را به سمبل جوان‌گرايي در هلند تبديل کرده است.

10 -ايستگاه مرکزي زاگرب، کرواسي:
اين ايستگاه که در عرض 2 سال ساخته شده است، 5/186 متر طول دارد و بزرگ‌ترين ايستگاه راه‌آهن کرواسي به شمار مي‌آيد. اين ايستگاه حدود 120 سال پيش توسط يک مهندس مجار ساخته شده است و امروز مسافران بسياري با قطارهاي سريع‌السير آن به شهرهاي وين، بوداپست، زوريخ، مونيخ، سالزبورگ، ليوبليانا، سارايوو و بلگراد مسافرت مي‌کنند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد