زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

براي برخي مسافرت با قطار يک جابه‌جايي کسل‌کننده روزانه است و برخي ديگر، قطارها را با صف‌هاي دراز، استرس‌ها و تاخيرهاي طولاني مي‌شناسند. اما افراد ديگري هم هستند که مسافرت با قطار را تجربه‌اي رمانتيک و جذاب در زمان تعطيلات خود مي‌دانند.
اين اسب‌هاي آهنين، احساس‌هاي مختلفي را در اقشار مختلف به وجود مي‌آورند و امروزه در مقايسه با ديگر وسايل حمل و نقل جايگاهي متفاوت نزد مردم يافته‌اند و به وسيله‌اي دلگرم‌کننده و مطمئن در مسافرت‌هاي طولاني تبديل شده‌اند.
در اين بين آنچه باقي مي‌ماند، خاطره‌اي از سفري کوتاه يا طولاني است که در پايان احساسي خوش يا غير از آن را در ذهن مسافران بر جاي مي‌گذارد.
در اینجا به معرفي جذاب‌ترين سفرهاي ريلي دنيا مي‌پردازد 

1- گلاسير اکسپرس، سوييس:
گلاسير اکسپرس يا قطار سريع‌السير کوه يخ در حال حاضر يکي از پرطرفدارترين و زيبا‌ترين مسافرت‌هاي ريلي جهان به شمار مي‌آيد. اين مسير که دو منطقه کوهستاني آلپ و زرمارت سوييس را به هم وصل مي‌کند، از 291 پل و 91 تونل تشکيل شده و در ارتفاع 2033 متري از سطح دريا قرار دارد. زيبايي اين مسير، مناظر منطقه آلپ همچون چمنزارها، قله‌هاي برفي، يخچال‌ها و درياچه‌هايي است که مسافران را به وجد مي‌آورد. اين قطار مزيت ديگري هم دارد و آن سريع‌السير نبودن و کندي آن است؛ گلاسير اکسپرس کندترين قطار سريع‌السير جهان است و به مسافران امکان مي‌دهد از زيبايي‌هاي طبيعت لذتي طولاني ببرند.

2 - قطار هارسراشمالتس پوربانن‌(h.s.p)، آلمان:
اين قطار در مسيري 140 کيلومتري، از 3 شهر مرکزي آلمان به نام‌هاي ورنيگرود، نوردوسن و کودلينبورگ، در منطقه کوهستاني هارس (harz ) مي‌گذرد و مسيري زيبا از منطقه‌اي جنگلي به همين نام را نيز طي مي‌کند. اين خط ريلي به دليل شيب تند و راه‌هاي طولاني و باريک شهرت بسياري دارد و هنوز هم با قطارهاي بخار خود، بسياري از علاقه‌مندان به اين‌گونه قطارها را جابه‌جا مي‌کند.

3 - ستاره اروپا، انگلستان- فرانسه:
اين قطار که فاصله ميان انگلستان و فرانسه را تنها در 2 ساعت و 15 دقيقه مي‌پيمايد با سرعتي بيش از 300 کيلومتر در ساعت سريع‌ترين اتصال زميني دو کشور را امکان‌پذير مي‌کند.
ستاره اروپا يا يورواستار از 3 پايانه لندن، آکسفورد و ابسفليت آغاز مي‌شود و آن‌ها را به شمال فرانسه، مرکز پاريس، منطقه ديزلي‌لند پاريس و بروکسل وصل مي‌کند.
مسافران و گردشگران بسياري روزانه از اين مسير براي سفرهاي تفريحي خود استفاده مي‌کنند.

4- قطار سريع‌السير شرق، فرانسه- اتريش:
اين مسير الهام‌بخش رمان‌ها و فيلم‌هاي فراواني است که به همين نام خلق شده‌اند؛ مسيري که تصاويري هيجان‌انگيز از دوران گذشته را تداعي مي‌کند. شهرهاي پاريس و استانبول، شرقي‌ترين ايستگاه اين قطار، بيشترين سهم را در معروف کردن اين خط ريلي داشته‌اند‌. امروزه مسافران و گردشگران بي‌شماري در حرکت‌هاي شبانه اين قطار از استراسبورگ به وين اتريش سفر مي‌کنند و زيباترين مسافرت‌ها تجربه مي‌کنند.

5- قطار وست هايلند، بريتانيا:‌
خط ريلي وست هايلند، يکي از مشهورترين خط‌هاي ريلي جزيره به شمار مي‌آيد و به دليل وجود قطارهاي بخار، مسافران را به زمان استفاده از اين‌گونه قطارها برمي‌گرداند. از جالب‌ترين بخش‌هاي اين سفر، عبور قطار از پل گلن فينان (glenfinnan) اسکاتلند است که يکي از بزرگ‌ترين پل‌هاي ريلي بتوني قرن نوزدهم به شمار مي‌رود.

6- قطار سيبري، روسيه- مغولستان- چين:
اين خط آهن با گذر از 3 کشور، طولاني‌ترين مسير ريلي جهان لقب گرفته است. خط سيبري، از مسکو شروع و به دو مسير متفاوت تقسيم مي‌شود .
مسير 9هزار کيلومتري مسکو تا شهر جنوبي ولادي‌وستک (vladivostok) يکي از اين خطوط و ديگري خط مسکو- پکن است که از دو کشور مغولستان (با طي مسافتي 8‌هزار کيلومتري و مدت زماني 6روزه) و منچوري (با زماني يک‌هفته‌اي) مي‌گذرد. اين مسير به دليل قرارگرفتن در منطقه جغرافيايي سيبري، سردترين خط ريلي جهان به شمار مي‌آيد.

7 -خطوط ريکي جونگافرو‌(jb)، سوييس:
اين مسير مسافتي 9‌کيلومتري دارد و کاملا از درون تونل مي‌گذرد، از اين‌رو مسافران آن در طول مسير از ديدن چشم‌اندازها و مناظر زيباي آن‌سوي تونل بي‌نصيب مي‌مانند؛ به همين سبب اين قطار دو بار در طول مسير توقف مي‌کند تا مسافران آن به وسيله پنجره‌هاي تعبيه‌شده در ديواره کوه قادر به ديدن منظره بيروني و نماي زيباي کوه‌هاي آلپ باشند. اين تور مسافرتي کوتاه است و زمان کمي دارد، اما بسيار گران‌قيمت است.

8 - خط آهن فلام، نروژ:
اين مسير که 20 کيلومتر است و در 865 متري سطح دريا قراردارد، به دليل عبور از مناطق کوهستاني نروژ و قرار گرفتن در مسيري با شيب بسيار تند به يکي از مشهورترين جاذبه‌هاي گردشگري کشور تبديل شده است. عبور از دره‌هاي عميق رودخانه و قله‌هاي برفي و قرار گرفتن در مسيري سرسبز، سفري خاطره‌انگيز و فراموش‌ناشدني را براي مسافران به وجود مي‌آورد.

9- قطار سريع‌السير دانوب، روماني- مجارستان-چک- لهستان- بلغارستان:‌
اين قطار که به هتل سيار معروف است از شهرهاي ترانسيلوانياي روماني، بوداپست مجارستان و پراگ چک مي‌گذرد و تا کراکوف لهستان و سوفياي بلغارستان امتداد مي‌يابد. قطار سريع‌السير دانوب با فراهم کردن تور گردشگري 6روزه به کشورهاي کمونيستي سابق مناظري زيبا و لذت‌بخش را پيش چشم مسافران قرار مي‌دهد. از اين‌رو اين مسير، انتخابي مطمئن براي افرادي است که عاشق قطارهاي قديمي و کلاسيک‌اند.

10 - قطار سريع‌السير استاندال، فرانسه- ايتاليا:
اين قطار به اسم استاندال، نويسنده معروف قرن نوزدهم فرانسه، نام‌گذاري شده است و توري شبانه از پاريس به ميلان و سپس به ونيز است.
اين قطار با بليت‌هاي تک‌سفره 60‌دلاري و برخورداري از تجهيزات رفاهي مناسب براي يک سفر طولاني شبانه، به لذت بخش‌ترين راه براي سفر به ايتاليا تبديل شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد