زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

کشورها و جاذبه‌هايي در جهان وجود دارند که از فرط کوچکي شايد حتي نامشان نيز به گوش مردم نخورده‌ باشد، اما به رغم کوچک بودن ميراثي غني از جاذبه‌هاي فرهنگي و تاريخي دارند که مطالعه و گاه تماشاي آن‌ها، ديدگاه بسياري را نسبت به گذشته اين جهان تغيير خواهد داد. در اين ميان هستند کشورها و مناطقي نيز که از ديرباز محل رفت و آمد گردشگران و حتي سياستمداران جهان بوده‌اند و نامي شناخته‌شده دارند. آنچه در ادامه بدان پرداخته خواهد شد، مجموعه‌اي از 10 مقصد کوچک گردشگري جهان است که برخي از آن‌ها هنوز هم منطقه‌اي بکر به شمار مي‌آيند.

مالتا:
جزيره مالتا با وسعتي در حدود 316 کيلومتر، از جمله مقصدهاي شناخته‌شده در حوزه گردشگري جهان به شمار مي‌آيد که جاذبه‌هايي فرهنگي و تاريخي از انواع فعاليت‌هاي بشري را در خود جاي داده است. در اين جزيره کوچک اماکن متعددي همچون باغ‌ها، موزه‌ها، دژ‌ها و قلعه‌هاي باستاني که به دست شواليه‌هاي «سنت جان» ساخته شده‌اند، ديده‌ مي‌شود و گردشگران مي‌توانند سياحتي به يادماندني را در تورهاي زميني و دريايي اين جزيره که مملو از آثار تاريخي است، تجربه کنند. از جاذبه‌هاي مهم مالتا، تفريحات دريايي آن است. وجود صدها خليج و دماغه در اين منطقه همراه با غارهاي طبيعي متعدد، فضايي دلنشين را براي گردشگران مهيا کرده است.

مالديو:
مالديو که کشوري متشکل از هزار جزيره است و وسعتي در حدود 298 کيلومتر مربع دارد، از بهترين سواحل گرمسيري جهان و به مقصد اصلي ماه عسل براي زوج‌هاي جوان مشهور است. آب‌هاي گرم و شفاف اقيانوسي اين جزيره که منظره‌اي زيبا از حيات دريايي را نيز به تصوير مي‌کشد، جاذبه‌‌اي منحصر به فرد را براي سپري کردن ايامي خوش براي گردشگران به وجود آورده است. شنا، ورزش‌هاي آبي و موج‌سواري از جمله تفريحاتي است که گردشگران در آب‌هاي مالديو به انجام آن‌ها مي‌پردازند.

سنت کيتز و نويس:
کشور کوچک سنت کيتز و نويس حاصل پيدايش دو جزيره آتشفشاني است که مساحتي 261 کيلومتر مربعي را در حاشيه درياي کاراييب به خود اختصاص داده است. از زيبايي‌هاي توريستي اين کشور دو قسمتي مي‌توان سواحل شني زيبا، جنگل‌هاي باران‌زاي پرآب، مخروط‌هاي‌ آتشفشاني قله نويس و ايستگاه راه‌ آهن زيباي سنت کيتز را نام برد.

جزاير مارشال:
کشور 181 کيلومتر مربعي جزاير مارشال متشکل از جزايري زيبا، صخره‌هاي مرجاني و آبي شفاف و روشن است که سالانه شمار زيادي از گردشگران از آن ديدن مي‌کنند. از ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه کشتي‌هاي غرق شده متعلق به جنگ جهاني دوم است که غواصان بسياري را به سوي خود جلب مي‌کند. مرداب‌هاي زيبا، سکونتگاه و قبرستان سربازان، ارتفاعات ديدني و گودال‌هايي که توسط بمب‌هاي هيدروژني سال 1954 در اين منطقه ايجاد شده است از جاذبه‌هاي گردشگري جزاير مارشال به شمار مي‌آيد.

ليختن اشتاين:
کشور 160 کيلومتر مربعي ليختن اشتاين را مي‌توان تلفيقي منحصر به فرد از سنت و مدرنيته دانست. مرکز رسانه‌هاي هنري ليختن‌ اشتاين از جمله مناطقي است که مي‌توان اطلاعات جامعي درباره مناطق گردشگري اين کشور در آن به دست آورد. از جمله اين جاذبه‌ها، اسکي در پارک پوشيده از برف «مالبي» است. مرکز تربيت عقاب‌، شاهين، قوش و ديگر پرندگان شکارچي نيز از ديگر مناطق توريستي اين کشور به شمار مي‌رود.

سان مارينو:
جمهوري سان مارينو کشوري است که در شبه‌جزيره ايتاليا قرار دارد. از جاذبه‌هاي توريستي اين کشور مي‌توان به پيست برگزاري مسابقات فرمول يک، کليساي سن پيترو و کاخ دولتي اشاره کرد. موزه شگفتي‌ها که خانه‌اي براي نمايش اشيايي عجيب و غريب از سرتاسر جهان است، از ديگر اماکن تفريخي اين کشور محسوب مي‌شود. آکواريوم بزرگ سان مارينو و موزه اتومبيل‌ها که بيش از 100 اتومبيل را در خود جاي داده است در زمره پربيننده‌ترين جاذبه‌هاي توريستي اين کشورند.

توالو:
کشور توالو سرزميني کوچک به وسعت 26 کيلومتر مربع است که از صخره‌هاي مرجاني، جزايري کوچک و چندين مرداب تشکيل شده است. اين منطقه توريستي از سواحلي زيبا برخوردار است که سراسر آن را ريف‌ها و نخل‌ها در بر گرفته و در برابر آب‌هاي کم‌عمق و عميق آن سر برافراشته‌اند. اين کشور محيطي منحصر به فرد دارد که بهترين و برترين دارايي‌ آن به شمار مي‌آيد.

نورو:
در شمال جزاير سليمان جزيره‌اي کوچک با وسعتي در حدود 21 کيلومتر مربع قرار دارد که آن‌ را جزيره نورو مي‌نامند. ويژگي‌هاي منحصربه فرد اين جزيره سبب شده تا از آن به عنوان مقصدي برتر براي غواصي، شنا، ماهيگيري در اعماق دريا، تورگرداني و پياده‌روي ياد کنند. علاوه بر سرو غذاهاي لذيذ در رستوران‌هاي دريايي اين جزيره گردشگران مي‌توانند تمام وسايل مورد نياز خود را در فروشگاه‌هاي مواد غذايي، آثار هنري و صنايع دستي پيدا کنند.

موناکو:
کشور شاهزاده‌نشين موناکو در منطقه ريويرا در فرانسه که محدوده‌اي به وسعت 98/1 کيلومتر مربع را تشکيل مي‌دهد، از جاذبه‌هايي زيبا برخوردار است. باغ عجايب موناکو که نمايشگاهي از گياهان عجيب و متنوع است از جمله اين جاذبه‌هاست. از ديگر جاذبه‌هاي ديدني اين شهر مي‌توان به تجهيزات دريانوردي به نمايش درآمده در موزه اقيانوس‌شناسي و مجسمه‌هاي مومي موجود در موزه مومي شاهزادگان موناکو اشاره کرد. تماشاي ساعات جابه‌جايي نگهبانان کاخ «پلاس دو پاله» و بناي زيباي «تروفي دز آلپ» از ديگر جاذبه‌هاي توريستي اين شهر به شمار مي‌آيد.

واتيکان:
شهر واتيکان، کوچک‌ترين ايالت يا کشور استقلال‌يافته جهان است که حدود 800 نفر جمعيت دارد و مساحتي در حدود 44/0 کيلومتر مربع را در بر مي‌گيرد. کليساي «سن پيتر»‌ که مشهورترين کليساي کاتوليک‌هاي جهان است در اين شهر قرار دارد. در جلوي اين کليسا، ميداني به همان نام وجود دارد که ستوني هرمي‌شکل در مرکز آن نصب شده است. کاخ واتيکان که مقر پاپ محسوب مي‌شود زميني به مساحت 14 جريب را اشغال کرده است. علاوه بر اين جاذبه‌ها، بخشي به نام باغ‌هاي واتيکان در اين محدوده وجود دارد که شامل کليساها، ادارات، ساختمان‌ها، آبشارها و برج‌ها مي‌شود.

سيد محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد