زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

استانبول تاریخ و فرهنگ خودش را به خوبی با هیجان انگیز بودن شهر ترکیب کرده است که چیزهای زیادی برای ارائه کردن به مسافران در سراسر جهان دارد. این شهر در طول دوران نوسنگی تاسیس شد، و امروز استانبول شهری مدرن است که با مسجدها، قصرهای سلطنتی، کلیساهای جامع و بازارهای باستانی به درستی میراث فرهنگی خودش را حفظ کرده است. این شهر بین شرق و غرب قرار دارد، بزرگترین شهر در ترکیه هاله ای از فتنه و افسون گری را ارائه می دهد که تمام گردشگران را جذب خواهد کرد. در اینجا یک نمای کلی از جاذبه های توریستی برتر در استانبول وجود دارد.

10 برج گالاتا (Galata Tower)

برج گالاتا

برج گالاتا با 67 متر ارتفاع ، بر نیمی از شهر استانبول تسلط دارد ، و چشم اندازی عالی از شهر قدیمی و اطراف آن را ارائه می دهد. این برج سنگی قرون وسطی به عنوان برج مسیح شناخته می شد، و زمانی که در سال 1348 ساخته شد ، بلندترین ساختمان در استانبول بود. این برج در طول قرن ها اصلاح شد و زمانی به عنوان برج دیده بانی برای نقاطی که آتش می گرفت استفاده می شد. امروزه طبقات بالا دارای رستوران ، کافه و باشگاه شبانه می باشد که هر دو توسط آسانسور در طبقه نهم قابل دسترسی هستند که از آنجا می توانید چشم اندازهای خیره کننده ای راببینید.

 موزه باستان شناسی استانبول (Istanbul Archaeological Museum) 

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از مهم ترین موزه ها در ترکیه ، موزه باستان شناسی استانبول است که در واقع سه موزه می باشد. موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی کاری کیوسک. این سه موزه ترکیبی شامل 1میلیون اشیاء از تمدن سراسر جهان می باشد. این موزه در سال 1891 تاسیس شد و اولین موزه ترکیه بود و روی زمین های کاخ توپکاپی واقع شده است. کاشی کیوسک قدمتش به سال 1472 بازمی گردد. این موزه شامل هزاران آثار گرانبها از جمله تابوت اسکندر کبیر می شود.

 کلیسای چوره (Chora Church)

کلیسای چوره

کلیسای چوره ممکن است کمی از مسیر گردشگری دور باشد اما بازدیدکنندگان می گویند هنر زیبای بیزانس ارزش تلاش برای رفتن به آنجا را دارد. موزائیک های باشکوه و نقاشی های دیواری ، زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم را به تصویر می کشند. این کلیسا در چوره به عنوان نجات دهنده مقدس شناخته می شود ، و به عنوان یکی از زیباترین آثار باقی مانده از معماری بیزانس توصیف می شود. قدمت این کلیسا به روزهای کنستانتین بازمی گردد، چوره در سال های اولیه خودش یک صومعه بود و چند قرن بعد به یک مسجد و در سال 1948 به یک موزه تبدیل شد.

 آب انبار قصر سلطنتی (Basilica Cistern) 

آب انبار قصر سلطنتی

آب انبار قصر سلطنتی از قرن شش زمانی که توسط امپراتور روم ژوستین اول (Emperor Justinian I) ساخته شد برای ساکنان استانبول آب تهیه می کرده است. بازدید از اینجا مسافران را در مورد فن آوری رومیان باستان که در زمان خودشان پیشرفته بوده است متعجب می کند. مخزن زیر زمینی که فقط چند قدم دورتر از مسجد آبی است ، در قرن سوم در محل قصر سلطنتی ساخته شد. اینجا به عنوان کاخ غرق شده شناخته می شود، و مخزن آن می تواند 2.8 میلیون فوت مکعب آب را در خود جای دهد.  

 کاخ دُلماباغچه (Dolmabahce Palace)

کاخ دُلماباغچه

مجلل ، باشکوه و زیبا، تنها برخی از صفات برای توصیف کاخ دُلماباغچه می باشد که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ در قرن 19 با 14 تن ورقه ی طلا ساخته شد ، پر زرق و برق ترین کاخ ترکیه ، معماری سنتی عثمانی را با سبک های اروپایی نئوکلاسیک، سبک باروک و روکوکو ترکیب کرده است. اینجا از سال 1856 تا 1924 محل زندگی شش سلاطین بوده است و همچنین دارای بزرگترین لوستر بوهمیا (Bohemian) در جهان است که هدیه ملکه ویکتوریا می باشد. کاخ ُلماباغچه در امتداد خط ساحلی بسفر (Bosphorus) ساخته شده است.

 مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque) 

مسجد سلیمانیه

بازدید کنندگان از مسجد سلیمانیه می گویند، زیبایی و آرامش آن، به آنها حس الهام بخش معنویت را می دهد. این مسجد در تپه سوم استانبول قرار دارد و در سال 1550 توسط سلطان سلیمان ساخته شد. در واقع این مسجد باشکوه ترکیبی از بهترین معماری اسلامی و بیزانس می باشد. این مسجد در طول سال ها به طور گسترده آسیب دید ، از جمله در طول جنگ جهانی اول زمانی که باغ به عنوان یک انبار اسلحه استفاده می شد، آتش گرفت و در اواسط قرن بیست دوباره بازسازی شد. این مسجد توسط چهار مناره مشخص شده ، که نشان می دهد توسط یک سلطان ساخته شده است. هنگامی که ساخته شده بود ، گنبدش بلندترین در امپراتوری عثمانی بود.

 بازار بزرگ (Grand Bazaar)

بازار بزرگ

مسافرانی که عاشق خرید کردن هستند نباید بازدید از بازار بزرگ با 5000 مغازه را که یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده در جهان است را از دست بدهند. هر روزه بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده دارد. این بازار دارای اقلامی مانند جواهرات، فرش، ادویه جات، ترشی جات، عطیقه جات و سرامیک هایی که با دست نقاشی شده اند می باشد. قدمت بازار به سال 1461 بازمی گردد و امروز دارای 2 مسجد، 4 فواره و 2 حمام هست که با ارزش ترین و کمیاب ترین اقلامی هستند که به طور سنتی یافت می شوند. اینجا جایی است که خریداران سکه های قدیمی ، طلا و جواهر ، سنگ های قیمتی ، سلاح های منبت کاری شده و مبلمان عتیقه را پیدا خواهند کرد.

 کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یا کاخ توپ قاپی یکی از جاذبه های استانبول است که حتما باید ببینید، و ترکیبی از تاریخ و مناظر خیره کننده در یک نگاه می باشد. این کاخ در تاریخ امپراتوری عثمانی غنی بود، که توسط 5 کیلومتر از دیوار سنگی با 27 برج احاطه شده است. توپکاپی که قدمتش به قرن 15 باز می گردد، بر روی تپه ای مشرف به دریایی مرمره ، بسفر و شاخ طلایی (Golden Horn) واقع شده است. زمانی آن محل اقامت رسمی سلطنتی سلاطین امپراتوری عثمانی و مقر دولت ترکیه بود اما اکنون یک موزه است، که به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین کاخ در جهان در نظر گرفته می شود. بازدیدکنندگان می توانند یک نگاه اجمالی به حرمسرا ، مجموعه ای از سلاح های قدیمی استفاده شده توسط سلاطین ، آشپزخانه کاخ با مجموعه چینی بزرگ و خزانه داری با مجموعه ای از جواهرات و ساعت بیندازند.

 مسجد آبی (Blue Mosque)

مسجد آبی

مسجد آبی در اوایل قرن 17 ساخته شد و امروز به عنوان یک مکان فعال برای عبادت باقی مانده است. این بدان معنا است که بازدیدکنندگان برای دیدن دقیق این مسجد نیاز به وقت دارند، در حالی که این مسجد در طول پنج بار نماز برای مسلمانان به روی گردشگران بسته می باشد. همه بازدیدکنندگان باید کفش هایشان را در بیاورند و زن ها باید موهایشان را بپوشانند. هزینه کمی را باید برای دیدن گنجینه های گرانبهای اینجا مانند 20000 کاشی و سرامیک در طرح های مختلف گل لاله و 200 پنجره شیشه ای رنگی با طرح های پیچیده پرداخت کنید. این مسجد که توسط سلطان احمد ساخته شده است  نام خودش را از کاشی های آبی در گنبد و سطوح بالایی فضای داخلی گرفته است.

 مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia)

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه زمانی محل عبادت بود، که در طول قرن ها در خدمت مذاهب مختلف قرار گرفته است. این مسجد زمانی که در سال 537 ساخته شد به عنوان یک کلیسای ارتدوکس یونانی شرقی که محل زندگی اسقف قسطنطنیه بود شروع به کار کرد. برای تقریبا شش دهه در قرن 12، یک کلیسای کاتولیک روم بود. این مکان در سال 1453 تبدیل به مسجد شد و تا سال 1931 باقی ماند و بعد بسته شد. در سال 1935 دوباره به عنوان موزه باز شد. زمانی به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در جهان بود ، و الهام بخش دیگر مساجد از جمله مسجد آبی بود ، و به عنوان یک مثال عالی از معماری بیزانس در نظر گرفته می شود. این مسجد برای موزائیک هایی که صحنه های مختلف مذهبی را  به تصویر کشیدند بسیار معروف می باشد. 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد