زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان است . ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. ارمنستان از جنوب با ایران همسایه می شود . اگر ارمنستان مقصد تعطیلات بعدی شماست ، پس ممکن است شما بخواهید یک نگاه سریع به چیزهایی که در این کشور فوق العاده زیبا و تاریخی مذهبی که قبلا بخشی از جمهوری شوروی سوسیالیستی بوده بیندازید. اگر تاریخ و طبیعت در تمام زیبایی بکر آن در لیست الزامات تعطیلاتتان آمده است ، پس شما می توانید از 10 جاذبه برتر ارمنستان در لیست ما لذت ببرید.

10 رصد خانه کاراهونج ( Karahundj Observatory (Armenia’s Stonehenge)

 استون هنج ارمنستان

رصدخانه کاراهونج یا استون هنج ارمنستان همچنین شناخته شده به نام زوراتس کارر (Zorats Karer) یا زواتس کار (Zorats Kar) ، نام رسمی خودش را اخیرا در جولای 2004 توسط دولت ارمنستان گرفته است. این مکان باستانی ، در جنوب استان سیونیک (Syunik) ، ارمنستان قرار دارد و اعتقاد بر این است که یکی از اولین ساختارهای ساخته دست بشر می باشد و تصور می شود 3500 سال قدیمی تر از استون هنج ، یک ساختار عظیم مشابه خودش باشد. در واقع ترجمه کلمات ارمنی "کارا" به معنی سنگ و "هونج" به معنی هنج ترجمه می شوند ، بنابراین این شباهت ها بدون دلیل نیستند. این مکان ترکیبی از سنگ قبرهای عصر برنز است ( همچنین به عنوان سیستس (cists) ، دلمن (dolmens) و یا تومولی (tumuli) شناخته می شوند) همراه با 223 سنگ ایستاده که هر کدام 2 تا 3 متر قد و 10 تن وزن دارند. بسیاری از این سنگ های ایستاده ، به عنوان چشم ، حفره هایی بر روی صورت های خشن خود دارند و حدس می زنند که این از مکان برای مشاهدات نجومی و تقویمی استفاده می کردند.

 صومعه تاتِو ( Tatev Monastery) 

صومعه تاتِو

صومعه تاتِو در استان سیونیک قرار دارد. این صومعه و ساختمان های مرتبط با آن، یک کیلومتر بالای لبه تنگه رودخانه سنگی و عمیق قرار گرفتند. جای تعجب نیست ، زمانی که بین سال های 895 و 905 میلادی ساخته شد، این صومعه بخش بزرگی از یک قلعه دفاعی را تشکیل می داد، که حتی امروزه تکنیک های معماری آن استفاده می شود. با برج های بلند استوانه ای، پنجره های باریک نزدیک به هم و دیوارهای سنگی ضخیم در هر دو طرف و دیوارهای بلند در دو طرف دیگر، این صومعه در دوران اوج خود بیش از 1000 راهب داشته است. امروزه به طور قابل توجهی کمتر هستند، اما صومعه هنوز هم فعال است و کلیسای پیتر و پل به خوبی ارزش یک دور پیاده روی را دارند. شما می توانید بین رانندگی طولانی مدت در  جاده باریک ، پر پیچ و خیلی ترسناک و یا یک راه عاری از استرس با سوار شدن بر گوندولا (gondola) برای رسیدن به این مقصد یک کدام را انتخاب کنید. (گوندولا ، یک نوع بلم و قایق پارویی باریک و دراز است)

 کوه های قفقاز کوچکتر (Lesser Caucasus Mountains)

کوه های قفقاز کوچکتر

کوه های قفقاز کوچکتر ، قله های چشمگیر پوشیده از برف در شمال ارمنستان هستند. بسیاری از بازدید کنندگان در مسیرهای متنوع که نمایش خیره کننده ، هوای تازه کوهستان و فراوانی روستاهای عجیب و کوچک ارمنی که می توان عسل محلی و دیگر محصولات را با قیمت بسیار مناسب خریداری کرد ارائه می دهند، پیاده روی می کنند. اگر هوای تازه و ورزش کردن در محیط های زیبا، مورد علاقه شما می باشد، پس این کوه های پر از شگفتی با صومعه باستانی و کلیساها که در بر گیرنده علاقه تاریخی و فرهنگی در طول مسیر هستند، فقط برای شما مناسب می باشند. 

 ماتناداران (Matenadaran – The Museum of Ancient Manuscripts) 

ماتناداران

قبل از اینکه شما به دنبال جاذبه بعدی در صفحه ی وب خود باشید، فقط یک لحظه مکس کنید و فکر کنید کلمه "طومار" از کجا آمده است ؟ این موزه در پایتخت ارمنستان "ایروان" قرار دارد، که قطعا مکانی برای اکتشاف می باشد. الفبای ارمنی یکی از قدیمی ترین ها در جهان است_ که در 405 میلادی توسط مسروب ماشتوتس ارمنی (Armenian Mesrop Mashtots) ایجاد شد، و به عنوان متون کهن و مهم به ارمنی ترجمه گردید. مانتاداران یا شناخته شده به عنوان موسسه نسخه های خطی قدیمی مسروب ماشتونس ، در واقع مدت طولانی بعد از الفبا به وجود نیامد، و امروزه این موزه دارای یکی از مجموعه های واقعا بزرگ نوشته ها و متون جهان از عهد باستان است. شما از زیبایی پیچیده انجیل که به سال 989 میلادی باز می گردد و در یک عاج فیل قرار دارد و یا از تقویم کوچک قرن 15 که تنها 15 گرم وزن دارد متعجب می شوید. هنگامی که شما در داخل موزه نسخه های خطی قدیمی به دنبال آثار هنری می گردید، فراموش نکنید که در خارج ار موزه از مجسمه خالق الفبای ارمنی با یک دانش آموز کنار پای او دیدن کنید.

 گارنی (Garni)

گارنی

روستا و منطقه گارنی در 28 کیلومتری به سمت جنوب شرق ایروان ، یکی دیگر از جاذبه های ارمنستان است. اعتقاد بر این است که قدمت این مکان به سه هزار سال قبل از میلاد هنگامی که گارنی در یکی از پیچ و خم های رودخانه آزات (Azat River) ساخته شد بازمی گردد که دفاعی طبیعی را ارائه می دهد. امروزه در میان محبوب ترین جاذبه ها که در نزدیکی معبد هلنی گارنی (Hellenistic Garni) قرار دارند، و به سبک فرنگی ساخته شدند و دارای موزائیک های زیبا در حمام هایشان هستند ،مکان های مانند کلیسای سنت آستواتساتسین (Church of St Astvatsatsin) ، کلیسای هایرپت ماشتوتس (Mashtots Hayrapet Church) ، یک کلیسای قرن 4 که خرابه هایی از آن باقی مانده ولی هنوز هم معماریش کاملا خیره کننده است، خرابه های مکان مقدس اوشاکان ، مکان مقدس سنت سارگیس و ملکه کاترانید وجود دارند. شما باید از دیدن این مکان های تاریخی مذهبی خسته شوید، پس چرا یک استراحت کوتاه نمی کنید و یا "سمفونی سنگ" را در تنگه رودخانه اطراف نمی بینید، یک نمایش زیبا از مادر طبیعت از ستون های بازالتی که توسط نیروی رودخانه در طول قرن ها حکاکی شده اند وجود دارد. 

 کاسکاد ارمنستان یا هزارپله (cascade) 

کاسکاد

فقط با یک سفر کوتاه از موزه ماتناداران در مرکز ایروان ، این جاذبه توریستی فوق العاده را می بینید که ترکیبی از زیبا شناسی مدرن و معماری با برجسته ترین زیبایی های طبیعی این منطقه است. کاسکاد ارمنستان یا هزارپله ، یک نوع ترکیب بین میدان عمومی مدرن و یک راه پله غول پیکر است که شما می توانید با بالا رفتن از پله ها در خارج یا گرفتن آسانسور در داخل به قله آن برسید. کل منطقه کاسکاد مانند یک نمایشگاه هنری در محیط داخلی و فضای باز است. پس زمینه کوه آرارات و چشم اندازهای ایروان به آن اضافه شده است که شما می توانید عکس بگیرید. کافه ها به جذابیت و ظرفیت بازدید این مکان اضافه می کنند.

 صومعه خور ویراپ (Khor Virap)

صومعه خور ویراپ

احتمالا پر بازدید ترین مکان مذهبی در این کشور صومعه خور ویراپ می باشد که در 8 کیلومتری مرز ترکیه در منطقه آرارات ، ارمنستان قرار دارد. این صومعه به عنوان یک مکان مذهبی، پس از اینکه بعد از 13 سال گریگور لوساوریش (Grigor Lusavorich) توسط شاه تیریداتس سوم ارمنستان (King Tiridates III of Armenia) برجسته شد، شهرت خودش را به دست آورد. گریگور که گرگوری سنت و استاد مذهبی پادشاه شد، به صورت سودمندی در گسترش مسیحیت در اینجا نقش داشت، به طوری که ارمنستان به اولین کشور در اعلام ملیت مسیحی در جهان تبدیل شد. ساختمان اصلی در این محل یک کلیسای کوچک است که در سال 642 میلادی توسط نِرسس سوم (Nerses III) به عنوان احترام به سنت گرگوری (Saint Gregory) ساخته شده بود ، اما در طول قرن ها صومعه گسترش یافت و چند بار بازسازی شد. قطعا چشم اندازهای کوه آرارات و صومعه خور ویراپ جذاب و دیدنی هستند.

 میدان جمهوری (Republic Square)

میدان جمهوری

میدان جمهوری که در گذشته به عنوان بخش جدایی ناپذیر از جمهوری سوسیالیستی شوروی بود به نام میدان لنین (Lenin Square) شناخته می شد، در مرکز ایروان قرار دارد و در دوران شوروی سابق ساخته شد، زمانی در مرکز میدان مجسمه ای از لنین قرار داشت، که در حال حاضر برداشته شده است. این میدان منطقه ای به مساحت 14000 متر مربع را پوشش داده است، که دارای 7 ساختمان بزرگ است و در حال حاضر برای "فواره های رقصنده همراه با موسیقی" یک نمایش فوق العاده دیداری و شنیداری معروف می باشد. برای دو تجربه کاملا متفاوت هم در روز و هم در شب از اینجا بازدید کنید! سفر در ایروان بدون صرف چند ساعت در اینجا کامل نمی باشد.

 یادمان نسل کشی ارامنه ( Tsitsernakaberd (The Armenian Genocide Museum)

یادمان نسل کشی ارامنه

این بنای یادبود تلخ که در تپه ای به نام یادمان نسل کشی ارامنه در ایروان قرار دارد و در سال 1965 از پنجاهمین سالگرد دوره (1916-1915) هنگامی که امپراتوری عثمانی بیش از 1.5 میلیون ارمنی را قتل عام کرد تاسیس شد. این بنا شامل یک مناره مخروطی شکل و در پایین تر یادبودی دایره شکل می باشد و مرکز هر کدام شامل شعله ای ابدی از یادها است. هر ساله در 24 آوریل ، هزاران نفر از ارامنه و گردشگران برای ادای احترام به این نقطه عطف بزرگ می آیند. در کنار بنای یادبود یک موزه کوچک با نام موزه قتل عام ارامنه است که در مورد قتل عام ارامنه بیشتر توضیح داده است.

 صومعه گغارد (The Monastery of Geghard)

صومعه گغارد

با توجه به سابقه مذهبی ارمنستان به عنوان یک کشور، جای تعجب نیست که جاذبه اصلی گردشگری آن یک صومعه مذهبی باشد. در حالی که صومعه گغارد یک نمونه ی عالی از صومعه قرون وسطی از سنگ حکاکی شده می باشد. این صومعه در بالای دره آزات (Azat Valley) در منطقه ای زیبا و طبیعی احاطه شده توسط صخره ها قرار دارد، این صومعه دور ،عمق کامل مهارت های هنری را نشان می دهد. کل مجموعه صومعه به خوبی حفظ شده است، بنابراین چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارند. این صومعه با توجه به سنت ها در قرن 4 میلادی توسط سنت گریگور روشنگر تاسیس شد اما قبل از اینکه دوباره در قرن 13 ظهور کند، در قرن 9 توسط حمله ی اعراب تخریب گردید. در حال حاضر به عنوان یک میراث پایدار به دین و ایمان ارمنی و باورهای مردمان آن ایستاده است، کل این منطقه آرام است و انعکاس حس آرامش و تاریخ بی پایان می باشد که نه تنها فضا را پر می کند بلکه از طریق سنگ های بسیاری که در این صومعه ایستاده اند نفوذ می کند.

 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد