تبلیغات

   

مازندران - آمل - روستای نوا

برای دیدن عکس های روستای نوا در آمل ، مازندران (اینجا) را کلیک کنید.

نوا روستایی است از توابع بخش لاریجان (بالا لاریجان) شهرستان آمل که در ۸۰ کیلومتری جاده هراز در انتهای مسیری فرعی و پر پیچ و خم که در گذشته باریک و خاکی ولی اکنون مقداری از آن آسفالت و عریض شده قراردارد. نوا از شمال به کوه خرتاب از جنوب به کوه دوبرار و روستای ایرا از غرب به روستاهای نیاک و کنارانجام و کندلو و از شرق به مراتع زیبای آزو (آزاب) منتهی می شود . همچنین از جنوب شرقی بوسیله یک راه مال رو بعد از عبور از اسپه خاک (خاک سفید) و سنگین او (سنگ نو) به روستای لاسم ختم می شود .

اسپه خاک در محدوده نوا قرار داشته و دارای چشمه ای می باشد که در قدیم روزها اهالی نوا از آب آن استفاده می نمودند و شب ها اهالی ایرا ( ایرا روستای دیگری است در بخش لاریجان شهرستان آمل )

بعد از اسپه خاک به یک دو راهی می رسیم که جاده رو به پایین به سمت ایرا و جاده سربالا به سمت لاسم می رود . در ادامه راه، به سمت لاسم، چشمه سنگین او و خرابه های کاروانسرایی مربوط به عهد صفوی قرار دارد .

معروف است که چون در این روستا نسبت به روستاهای اطراف بادهای شدید نمی وزد نوا نامگذاری شد .

نوا = نه + وا ( وا در زبان مازندرانی به معنی باد است)

 

 

به اشتراک گزاری مطلب

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn داغ کن - کلوب دات کام

عکس های تصادفی مسابقه عکاسی