زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

محمد رکنی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای ثبت ایستگاه های راه آهن کشور در فهرست آثار ملی، ایستگاه راه آهن مشهد با سابقه طولانی به عنوان اثر ملی به ثبت رسید. 
وی اظهار کرد: در این راستا روند ثبت ایستگاه راه آهن مشهد - نیشابور و تاسیسات تاریخی موجود در این مسیر از جمله پل، خانه های تاریخی و دیگر آثار اطراف آن در فهرست آثار ملی آغاز شده است. 
وی گفت: علاوه بر ثبت آثار ملموس در این مسیر به دنبال ثبت میراث ناملموس راه آهن از جمله اولین رئیس قطار، راننده قطار، نخستین سوزنبانان، مهمانداران، مهندسان و متولیان ساخت این مجموعه نیز هستیم. 
رکنی افزود: ساخت ایستگاه راه آهن مشهد از سال 1318 شمسی آغاز و تا سال 1320 که قوای متفقین وارد ایران شدند، ادامه داشت و پس از آن عملیات اجرایی تا سال 1329 متوقف ماند تا اینکه ساختمان ایستگاه راه آهن توسط معماران ایرانی حیدر غیایی، عبدالعزیز فرمانیان، محسن فروغی و یک معمار فرانسوی به نام فرناند پویون طراحی و ساخت آن به وسیله مهندسان یک کنسرسیوم و تحت نظارت مهندس غلامرضا کباری در 25 شهریور 1334 شمسی و در ادامه در چهارم آبان 1345شمسی دنبال شد و با 2 ایستگاه باری و مسافربری و هفت خط مسافربری، باری و گمرکی به بهره برداری رسید. 
وی بیان کرد: ساختمان اصلی ایستگاه مزبور در زمینی به مساحت حدود 12 هزار متر مربع ساخته شده و ترکیب کلی فضای آن و ساختار مستطیلی پلان و نمای کلاسیک با ستونهای منظم و پوشش منحنی، یادآور آثار برجسته دوران بعد از جنگ جهانی است. 
وی گفت: وجود کتیبه بر ستون های میانی و انتهایی فضای داخلی بنا آن را به معماری اسلامی نزدیک کرده است. 
هم اکنون بیش از 1550 اثر تاریخی و فرهنگی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. 
7496 / 6053 خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد